Protesty Afghánských věřících v Mazáre Šaríf na severu země

Protesty Afghánských věřících v Mazáre Šaríf na severu země | foto: Reuters

Dav rozvášněných Afghánců žádal smrt konvertity

  • 238
Stovky Afghánců ze severu země se bouří proti záměru úřadů propustit Abdula Rahmána - muže, který konvertoval z islámu na křesťanství. Za to mu v Afghánistánu hrozí absolutní trest. Rozvášněný dav provolával protiamerická hesla a žádal smrt konvertity, píše zpravodajský server CNN.

Úřady kvůli mezinárodnímu tlaku zvažují, že jednačtyřicetiletého Abdula Rahmána propustí z vazby. Afghánec před čtrnácti lety přestoupil z islámu na křesťanství. A za takový čin zná šaría (islámské zvykové právo) jen jediný trest, smrt. - více zde

Nejvíce, asi sedm set muslimů se sešlo v severoafghánském Mazáre Šaríf, uvádí CNN. Byla mezi nimi i řada kleriků, kteří "rozehřívali" už tak dost rozčílený dav. V ulicích tak zněly tradiční protiamerické slogany "Smrt Bushovi!" či "Vyžeňte okupanty!".

Případ se dokonce dostal na program zasedání afghánské vlády a za přezkoumání Rahmánova případu lobboval i prezident Hamíd Karzaí. Nakonec dosáhl toho, že se případ vrátil zpět k prokurátorům, kteří mají zajistit více důkazů.

Pravověrní muslimové ale vidí jediné východisko: popravu hříšníka, který přeběhl k jiné víře.

Obžaloba má problémy se svědky
Agentury už oznámily, že by měl konvertita opustit vězeňské zdi. "Rozhodnutí o jeho propuštění by mělo být známo zítra," citovala CNN dobře informovaný zdroj. "Nemůžeme ho držet ve vězení, když se jeho případ vrací k přezkoumání."

Právní nedostatky případu potvrdil i mluvčí Nejvyššího soudu Abdul Wakil Omerí. Proces byl podle něj přerušen kvůli "problémům s důkazním materiálem". Dodal, že někteří Rahmánovi příbuzní - hlavní svědci obžaloby - mají psychické problémy.

"Státní návladní musí nejdříve zjistit, zda jsou psychicky způsobilí vypovídat," vysvětlil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video