Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová před svým úřadem v Brně.

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová před svým úřadem v Brně. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Šabatová chce pustit pojišťovny k datům o vašich rodičích a partnerech

  • 287
Zdravotní pojišťovny mají dostat novou pravomoc: budou smět nahlížet na data o partnerech a rodinných příslušnících svých klientů. Údaje si ale budou muset vyžádat od policie či Ministerstva vnitra. Překvapivě si to přeje veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v návrhu novely zákona o zdravotním pojištění. Samy pojišťovny o to přitom nestojí.

Pojišťovny by nově směly nahlížet nejen na data svých pojištěnců, ale i na údaje o jejich manželech, rodičích, zákonných zástupcích či registrovaných partnerech.

„Je to pro klienty výhodné. Pojišťovny mají problémy s doručováním zásilek, takto se zjednoduší kontaktování klientů, a ti budou mít jistotu, že jim důležité zásilky přijdou,“ vysvětluje Barbora Kubíková z úřadu ombudsmanky.

„Zdravotní pojišťovny by data o rodinných příslušnících a partnerech svých klientů mohly potřebovat například, je-li potřeba ustanovit opatrovníka, nebo když se dotyčnému nedaří doručovat v rámci řízení, které pojišťovny vedou. Pokud není známa osoba blízká, končí v roli opatrovníka například i obce, což není vždy ideální," vysvětlil iDNES.cz autor novely zákona Jan Zapletal z Ministerstva zdravotnictví.

Pojišťovny, stejně jako mohou již nyní ostatní úřady v rámci své působnosti, by si tak mohly vyžádat informace o osobě blízké od Ministerstva vnitra nebo policie, které je vyhledají v registru obyvatel.  „Jedná se například o adresu. Ministerstvo zdravotnictví rozhodně nechce zpřístupňovat nějaké citlivé údaje, například o zdravotním stavu,“ poznamenal Zapletal.

Přitom samy pojišťovny o to nestojí. „Nemám k tomu co říct jiného, než že tuto pravomoc skutečně nepotřebujeme,“ reagoval mluvčí VZP Oldřich Tichý. „My jsme plátci péče, nevidím důvod rozšiřovat kompetence pojišťoven tak, abychom viděli i na údaje o rodině,“ uvedl mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Mario Böhme.

Záměr ombudsmanky je citlivý mimo jiné v tom, že některé pojišťovny mají v čele podnikatele, jimž by se právě soustředění informací kvůli dalším aktivitám mohlo hodit. Tedy: rodinní příslušníci pacientů a jejich aktuální adresy. Stačí, aby členové představenstva měli například firmu na životní pojistky.

Úřad ombudsmanky se hájí tím, že všechny informace už dnes úřady stejně znají. „Lidé mohou být klidní,  adresa či partner jsou stejně veřejně známé,“ ujišťuje Kubíková. Jenže, a to je ta potíž, ne každý chce, aby například fakt, že žije ve svazku s registrovaným partnerem, byl spojován s jeho zdravotním stavem.

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nebyl tento záměr v původním předloženém návrhu zákona obsažen. „Ministerstvo by návrh mělo řádně vysvětlit a odůvodnit,“ uvedl mluvčí úřadu David Pavlát. „Nedomníváme se, že stávající odůvodnění připomínky ombudsmanky, které chce ministerstvo údajně vyhovět, je úplné. Srovnání s jinými správními úřady je nepřiměřené a není přesně popsáno, v jakých situacích budou jaké konkrétní údaje potřebné,“ doplnil Havlát.

Nyní se podle Zapletala vypořádávají připomínky a návrh zákona se upravuje, poté jej dostane k posouzení ministr zdravotnictví, který rozhodne o jeho dalším osudu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video