Dát děti do jeslí je v Praze velký problém

P r a h a - Zástupci mnohých pražských radnic mají pro rodiny s malými dětmi jeden důležitý vzkaz: Nepočítejte příliš s tím, že se vaše děti dostanou do jeslí. Udržování jeslí je pro nás příliš nákladné". Tento trend vyvrcholil nyní v Praze 14, kde už neexistují vůbec žádné jesle. Proč? Zástupci této části tvrdí, že rodiče by neměli spoléhat na jesle, ale sami na sebe. "Když rodiče plánují příchod potomka, měly by i uvažovat o povinnostech. Osobně si myslím, že děti do tří let patří do péče rodiny," prohlašuje Eva Státníková - zdravotní rada ve čtrnáctém městském obvodu, který měl troje jesle. Postupně je však zrušil.

"Bylo to rozhodnutí rady a zastupitelstva, protože jesle velmi ekonomicky zatěžovaly rozpočet a já osobně si myslím, že děti do tří let patří do péče rodiny," podotýká Státníková.

Protože lidé v tomto obvodě už nemají žádné sociální zařízení pro děti do tří let, mohou se maximálně obrátit v mimořádných případech s žádostí o finanční pomoc.
"Do dnešního dne se k nám přišly na jesle zeptat tři maminky, takže tak velký zájem opravdu není, ale samozřejmě jsme ochotni v některých případech matce přispět na poplatky v jeslích v jiném obvodě," vysvětluje způsob výpomoci Státníková.

Jeselské zařízení nenajdou od července ani obyvatelé třináctého pražského obvodu, protože z posledních jeslí, kde funguje jen jedno oddělení, bude Základní umělecká škola.

"Uvědomujeme si, že je nemůžeme uzrušit úplně," říká Evžen Mošovský z odboru školství na Městském úřadě Prahy 13. Úřad proto umožní dětem od dvou let navštěvovat Mateřské školky, pro mladší děti vytvoří v případě zájmu jeselská oddělení a najmou zdravotní sestry. "Sníží se pravděpodobně náklady, a tak tím možná ušetříme rodičům i peníze. Současné jesle navíc budou dál sloužit dětem," tvrdí Mošovský.

Co mohou udělat ti, kteří v obvodu jesle nemají? Umístit je v jiné části Prahy. Musí ovšem počítat s tím, že zaplatí o něco více, než rodiče, kteří v tomto místě žijí.
Rozdíl mezi "domácími" a "přespolními" v některých případech činí i tři tisíce korun. Zatímco v jeslích v Praze 7 rodiče zaplatí paušální poplatek tisíc korun, obyvatelé jiných obvodů musí vytáhnout z peněženky čtyři tisíce.

Do takové situace se dostanou tedy i ti, kteří mají v místě bydliště jesle, ale umístí své děti z praktických důvodů raději v blízkosti zaměstnání. Poplatek za jesle se tak může spolu se stravným vyšplhat až na pět tisíc, ale je to v současné době rozhodně nejlevnější možnost, jak se postarat o takto malé děti. Sociálně slabé rodiny či samoživitelky mají samozřejmě možnost požádat o slevu. Jsou ovšem i městské části, které děti z ostatních obvodů nepřijímají jako například Praha 4.

Proč nejsou nutné alespoň jedny jesle na městskou část? "V Praze je dostatek agentur, které takovou výpomoc matce zajistí," argumentuje Státníková. Kolik ale taková výpomoc stojí? "Hodinová sazba je sto pět korun, když jde o celodenní hlídání slevujeme na osmdesát pět korun. Můžeme se ovšem domluvit na měsíčním paušálu, který se pohybuje kolem deseti tisíc za měsíc," říká Olga Doležalová - ředitelka z agentury Domestica. V případě paušálu však rodič musí ještě připočítat částku za provizi, která je individuální a pohybuje se kolem pěti tisíc korun.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video