Po opuštění dětských domovů jsou děti nedostatečně připraveny na normální život, který se diametrálně liší od zrežimovaného zažitého modelu života v zařízení.

Po opuštění dětských domovů jsou děti nedostatečně připraveny na normální život, který se diametrálně liší od zrežimovaného zažitého modelu života v zařízení. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Darovat dětským domovům plyšáky je na nic, neziskovka nabízí starší bráchy

  • 68
Kluci z dětských domovů jsou v nevýhodě, chybí jim mimo jiné mužské vzory. Nezisková organizace Liga otevřených mužů proto přichází s projektem Patron. Cílem je, aby dospělí muži trávili s teenagery z dětských domovů volný čas a pomohli poznávat běžný život.

"Mladí kluci v institucionální péči jsou znevýhodnění tím, že nemají okolo sebe moc mužských vzorů. Druhým důvodem, proč se do projektu pouštíme, je, že máme zájemce, kteří nás oslovují s tím, že by chtěli být nějak užiteční," řekl iDNES.cz Václav Šneberger z Ligy otevřených mužů.

ÚSTAVNÍ VÝCHOVA

* Ústavní výchova patří mezi diskutovaná témata kvůli negativnímu dopadu na vývoj dětí a mladistvých. Po opuštění ústavu jsou nedostatečně připraveny na normální život, který se diametrálně liší od zrežimovaného zažitého modelu života v zařízení. Od roku 1999 se trvale zvyšuje počet dětí v dětských domovech a ústavech, roste i počet těchto zařízení. Tyto děti vykazují v pozdějším věku nejvíce odchylek od běžné normy, pokud jde o vývoj osobnosti a společenské uplatnění. Během let 1995 - 2004 opustilo v ČR institucionální péči 17 454 dětí. Trestné činnosti se dopustilo 9 751 z nich.

Zdroj: Hodnocení systému péče o ohrožené děti

Podle Šnebergera ale není jejich projekt nic originálního, narazíte na něj u nás i v cizině, kde je znám jako Big Brother Big Sister.

Pilotní fáze by měla odstartovat na jaře. "Chceme to vyzkoušet, vytvoříme maximálně deset dvojic a po půl roce zmapujeme, jaký to má užitek," popsal Šneberger. Patrony nabídnou chlapcům ve věku od šestnácti do dvaceti let z dětských domovů v Praze.

Jak budou společný čas dvojice trávit, bude čistě na nich. "Záleží to na jejich domluvě a možnostech, ale předpokládáme, že by se měli vídat minimálně dvakrát do měsíce alespoň na hodinu. O čem si budou povídat a co budou dělat, záleží na nich, to nebudeme určovat," uvedl Šneberger. Zároveň všechny společně čeká úvodní a závěrečný outdoorový výlet a patroni absolvují školení.

"Leitmotivem by mělo být, aby jim ukazovali život tak, jak vypadá venku," dodal Šneberger s tím, že není nikde řečeno, že po půl roce jejich setkávání skončí. "Do budoucna by to mohlo být tak, že by patron fungoval dál a to nejen na bázi povídání a setkávání, ale i tak, že by svého ‘schovance’ třeba podporoval ve studiu nebo mu pomohl sehnat práci," nastínil Šneberger.

Liga otevřených můžu zároveň chce, aby se po pilotní fázi do projektu zapojili další dobrovolníci. "Můžeme to nabídnout třeba ve firmách s tím, že mohou dělat něco konkrétního, prospěšnějšího a užitečnějšího než jen kupovat a posílat do dětských domovů plyšáky," vysvětluje Šneberger.

Šneberger sám přemýšlí, že by se do projektu aktivně zapojil jako jeden z "mužských vzorů". "Přemýšlel jsem o tom, ale nejsem si jistý. Jsem dětský psycholog a těch mají tyto děti okolo sebe dost, ale nebráním se tomu," uzavřel.

LIGA OTEVŘENÝCH MUŽŮ

Nezisková organizace Liga otevřených mužů se zaměřuje na muže, na jejich roli ve společnosti a možnosti jejich rozvoje. Členové ligy jsou poradci, psychologové, psychoterapeuti či lektor vysoké školy. Nabízí tři programy. Program Muži do škol upozorňuje na nedostatek účasti a kvalitní mužské péče v rámci výchovy a vzdělávání. Nabízí poradenství pro školy či workshopy pro učitele. Program Muži mužům podporujeme sebereflexi a osobní růst mužů, pořádají se víkendové workshopy či kurzy pro muže. Liga poskytuje i psychologické poradenství. Program Táto, jak na to? se zaměřuje na aktivní otcovství. Pořádají předporodní kurzy pro muže či akce pro otce a jejich rodiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video