V Ústí nad Labem se slavnostně otevíral zrekonstruovaný Městský stadion,...

V Ústí nad Labem se slavnostně otevíral zrekonstruovaný Městský stadion, primátor Vít Mandík a Antonín Panenka stříhají pásku (20. září 2014). | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Bazén, stadion i rozhledna. Před volbami se stříhají pásky ve velkém

  • 88
Necelé tři týdny před komunálními volbami spěchají politici s posledními dárky voličům. Stříhají pásky, poklepávají na základní kameny a na poslední chvíli schvalují velkorysé projekty. Většinou pak tvrdí, že načasování je neúmyslné.

Byla to velká sláva. Ústečtí fotbalisté a jejich fanoušci dostali o víkendu velkorysý dar za 168 milionů korun: zrekonstruovaný stadion s novou tribunou a vyhřívaným trávníkem. Na slavnostní otevření přijel Antonín Panenka, zahrál Těžkej Pokondr a vše zakončil ohňostroj.

Akce jako dělaná pro volební kampaň. Však se také primátor Vít Mandík (ČSSD) za opravený stadion pochválil. A stejně jako v Ústí nad Labem většina kandidátů tvrdí, že to rozhodně není úmyslné načasování, že to tak zkrátka vyšlo. „Chtěli jsme stihnout zahájení fotbalové sezony,“ říká mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová, přestože 2. liga už se hraje od začátku srpna.

Dárky voličům na poslední chvíli

  • V Brně odhalili minulý týden památník obětem holocaustu, který slibovali politici už v roce 1946
  • U přehrady Olešná ve Frýdku-Místku se 5. září otevíralo nové dětské hřiště bezmála za 11 milionů korun.
  • Radnice Prahy 1 navrhla minulý týden vyhlášku o provozní době restaurací. Chce tak zavést nová pravidla nočního klidu.

Naopak v Praze se nic podobného očekávat nedá. Koalice pod vedením primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) plánovala, že na podzim se už konečně otevře tunel Blanka. V předvolebním boji  by si tak nyní Hudeček mohl připsat body za to, že se vleklý projekt podařilo dotáhnout do konce právě jemu.

Termín otevření tunelu se však opět posunul na příští jaro. Místo oslav tak Hudeček musí před volbami vysvětlovat další odklad.

Starostům mnoha dalších obcí se slavnostní dokončování projektů a jejich otevírání podařilo načasovat lépe. Přestože mnohdy střihají pásky těsně za patami dělníků opouštějících staveniště nebo svými rozhodnutími zavazují příští vedení radnic.

Napjatá byla například situace v Lounech, kde chtěli po rekonstrukci otevřít kulturní dům Zastávka. Město jej koupilo v roce 2012 a jeho oprava se pak protahovala a prodražovala. Slavnostní prezentace se však přes všechny průtahy tuto neděli stihla. Navzdory tomu, že teprve v úterý jdou budovu kontrolovat hasiči, zda splňuje všechna pravidla požární bezpečnosti.

V malé obci Závišice na Novojičínsku zase současné vedení radnice před několika měsíci naplánovalo novou rozhlednu. A protože se zatím nestihla postavit, bude se tuto sobotu alespoň poklepávat na základní kámen. „Jindy to nešlo, o prázdninách byly dovolené a poté už bylo v kalendáři moc akcí,“ zdůvodnil to starosta Závišic Zdeněk Vajda (ČSSD).

Zastupitelé Chomutova dali voličům místo slavnostního přestřihávání pásky dárek dvě stě šest korun. Na posledním zasedání před volbami odhlasovali snížení poplatku za odpad na příští rok – ze 456 korun klesne na 250 korun. „Je to možné díky dobrému hospodaření města,“ tvrdil primátor Jan Mareš (ČSSD).

17 milionů na poslední schůzi

V Zábřehu na Moravě se zase lidé mohou těšit, že budou mít nově opravený venkovní padesátimetrový bazén.

Avšak jen za předpokladu, že příští vedení radnice rozhodnutí současných zastupitelů nepřehodnotí. Ti totiž vyčlenili na opravu bazénu sedmnáct milionů korun – opět na posledním zasedání. Opozice toto rozhodnutí zkritizovala jako předvolební gesto.

O podobná gesta a předvolební slavnosti nebyla nouze ani v minulosti. Například v Brně se v roce 2006 těsně před volbami otevíralo nově opravené centrální náměstí Svobody. A o čtyři roky později spouštěl na stejném místě současný primátor Roman Onderka (ČSSD) žulový časostroj ve tvaru obelisku.

„S předvídatelným čtyřletým politickým cyklem mohou politici počítat, tak aby výsledky jejich práce byly vidět před volbami. Je však na voličích, aby zhodnotili, zda dotyčný politik pracuje celé volební období, nebo je jeho práce vidět, jen když se to hodí,“ upozorňuje politolog Tomáš Lebeda.

Těch největších akcí však letos ve srovnání s minulostí ubylo. „Může to být tím, že se radnice kvůli napjatým rozpočtům méně často pouštějí do velkých akcí,“ myslí si politolog Lebeda.

Dalším důvodem podle něj může být i to, že řadu projektů provázejí potíže či pochybnosti o výběrových řízeních. Oslavovat jejich dokončení se pak politikům příliš nechce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video