Dárce krve nový systém zklamal

Jihlava - V největším městě na Vysočině se nejen kvůli přebytkům odebrané krve od svých dárců rozhodla zdejší transfuzní k novému systému: pomocí plánovaných pozvánek začali redukovat návštěvy lidí, ochotných dobrovolně darovat nejcennější tekutinu. Dlouholetí dárci ale nejsou s novým způsobem fungování krevního centra spokojeni.

"Od června jsme zavedli nový systém pozvánek. Přistoupili jsme k němu mimo jiné i kvůli úsporám krevních konzerv. V minulosti jsme jich občas měli nadbytek a museli je nabízet okolním nemocnicím. Když se ale někdy stalo, že ani v okolí neměli zájem, museli jsme konzervy likvidovat a to je samozřejmě škoda," uvedla Miroslava Leinertová, lékařka transfuzního oddělení nemocnice v Jihlavě.

Dříve mohli dárci navštěvovat odběrové místo podle svého vlastního uvážení, když se jim odběr časově hodil. Nový zvací způsob spočívá v rozesílání pozvánek podle aktuální potřeby transfuzní stanice.

Jak dále Leinertová uvedla, byla donedávna jihlavská stanice jednou z posledních v zemi, která nový způsob nepoužívala. Na otázku, o kolik se od června zmenšilo množství odebrané krve, lékařka neodpověděla - na hodnocení dopadů zvacího systému je podle ní zatím velmi brzy.

"Že je přebytek krve? To přece nemůžou ani naznačovat, natož aby něco podobného tvrdili! Proč jsou potom různé mediální kampaně, vyzývající k dárcovství," podivuje se Jan Šebesta, držitel stříbrné Jánského plakety za devětatřicet odběrů krve. Dříve muž, kterému dnes schází už jen jeden odběr k získání zlaté plakety, chodil dávat žádanou tekutinu společně s přáteli podle toho, kdy se jim všem návštěva hodila.

Dnes se ale musí objednávat dopředu nebo čekat na pozvánky, což dárci připadá nepraktické. Mimo jiné i proto, že sladit svůj termín s přáteli je momentálně nemožné a povinnost dopředu se objednat způsobuje Šebestovi komplikace. Například termín nabízený stanicí se mu nehodí a naopak, když by mohl jít dát krev on sám, oznámí mu oddělení, že v ten den už nikoho nepřijme. "Jednou jsem byl dokonce kvůli nedorozumění pozván dvakrát za týden, což je samozřejmě nemožné," popsal Jan Šebesta.

Že má krajské město dostatek krve, a tím samozřejmě i dárců, potvrdili i zástupci místního Českého červeného kříže. "Několik dárců si u nás na nový způsob návštěv stěžovalo. Vysvětlili jsme jim, že my ho ovlivnit nemůžeme. Transfuzka si prostě dnes plánuje tolik odběrů, kolik potřebuje krve," řekla Jiřina Prokopová, ředitelka Českého červeného kříže v Jihlavě. Podle ní nejde ale v žádném případě o to, že by nabízenou krví někdo pohrdal. Stanice si jen chce podle aktuálních potřeb nemocnice rozvrhnout, kdy a kolik červené tekutiny přijme.

Podle ministerstva zdravotnictví je potřeba respektovat osobní potřeby dárce, ale ne úplně bez výhrad. "Určitě není možný systém ve stylu: Ať si dárce přijde, kdy se mu hodí," soudí Otakar Černý, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Právě kvůli skutečnosti, že potřeba nejcennější tekutiny v různých místech kolísá, by podle něj bez plánování odběrů mohlo dojít k situacím, kdy by tekutiny bylo někdy málo a jindy přebytek. Plánovací režim má však být dárcům řádně vysvětlen. A pokud se jim daný termín odběru nehodí, mají zaměstnanci krevního centra lidem vyjít vstříc a operativně ho změnit.

V Česku zatím neexistuje žádný celorepublikový výměnný systém krve, který by zaručoval její transporty z jedné nemocnice do druhé, podle jejich momentální potřebnosti. "V menších městech je relativně více krve než v centrech, kde jsou různá specializovaná pracoviště, která mají samozřejmě větší poptávku. Žádný systém v zemi sice není, ale některé větší nemocnice mají s těmi menšími dohodu o výpomoci," dodal Černý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video