Dánský demonstrant proti MMF si stěžuje na tvrdé zacházení

Z tvrdého zacházení obvinil dánský student Mads Traerup v rozhovoru pro čtvrteční vydání dánského listu Politiken policisty z vazební věznice na pražském Pankráci, odkud byl ve středu na kauci propuštěn. "Nejdřív nás velmi nepříjemným způsobem prohledali, a pak nás začali tři muži kopat a mlátit. Večer mne odvedli do 'koupelny', kde mě postříkali ledovou vodou z požární hadice. Proud byl silný, takže to hrozně bolelo," zavzpomínal 18letý student na nevlídné přijetí v pankrácké věznici. Traerup je obžalován z útoku na policistu při zářijových demonstracích proti pražskému zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Ani životní podmínky prý nebyly ve vězení zdaleka dobré, vykoupat se v teplé vodě bylo například možné pouze jednou týdně. Nejvíc ale Mads trpěl pocitem bezpráví a liknavostí českých úřadů. Rozhodnutí o propuštění na kauci ve výši asi 800.000 korun se neuvěřitelně dlouho protahovalo. I po konečném výroku soudců musel Traerup zůstat ve věznici skoro další týden, napsal deník.

Dánská agentura Ritzau dnes s odvoláním na Madsovi rodiče oznámila, že na jejich syna začala v Dánsku sbírka. Dosud se prý podařilo shromáždit 60.000 dánských korun (asi 300.000 korun). "Teď jsem venku a nemohu uvěřit tomu, že za několik hodin budu vychutnávat předvánoční atmosféru v Dánsku. Když jsem odtud odjížděl, bylo ještě léto a všechno kvetlo," vyhrkl Traerup, když ve středu 18:00 opustil pankráckou věznici.

Na minutu přesně, jak mu o dvě hodiny dříve slíbil soudce. Podle Politikenu české úřady protahovaly poslední fázi Traerupova propuštění na kauci tak dlouho, že se zdálo, jako by mu úmyslně hráli na nervy. Ve středu čekal napjatě od časného rána, a když se konečně ocitl na svobodě, bylo vidět, že se mu pořádně ulevilo, uvedl list.

"Je fantastické cítit pod nohama opravdovou zemi a vidět nebe a stromy. Ale nejlepší je, že se za pár hodin setkám s maminkou, tatínkem a sestřičkou. Bylo to pro ně hodně těžké, hlavně pro maminku. Strašně se těším domů, na mámino jídlo a na svoji postel. Teď si budu užívat svobody a snažit se nemyslet na všechno to zlé, co jsem v Praze prožil," citoval list Traerupa.

Politiken napsal, že Traerupovi a ostatním demonstrantům, kteří byli zatčeni 26. září při demonstracích proti MMF, se dostalo tak brutálního zacházení, že později předložili společně s oddělením české Rady pro lidská práva na české orgány stížnosti.

"Již při zadržení mne tloukli tak tvrdě, že se mi v hlavě zatmělo a upadl jsem na zem. Rány a kopance pokračovaly rovněž na čtyřech policejních stanicích, kde nás drželi následující dva dny. Na těle mi ale nezůstaly žádné podlitiny. Umějí zmlátit člověka tak, že to na něm nezanechá viditelné stopy. A taky mluvili jenom česky. Museli jsme podepsat papíry, kterým jsme vůbec nerozuměli. Až za dva dny přišla anglicky mluvící soudkyně, příkrá dáma, která mně a mému příteli Lassemu Rasmussenovi oznámila, že musíme nadále zůstat ve vazbě," svěřil se Traerup listu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue