Petr Nečas a Miroslav Kalousek při jednání v Poslanecké sněmovně (18. září)

Petr Nečas a Miroslav Kalousek při jednání v Poslanecké sněmovně (18. září) | foto: ČTK

Daňový balíček prošel prvním čtením, „rebelové“ se zdrželi hlasování

  • 192
Sněmovna v prvním čtení podpořila opakovaně předložený vládní stabilizační balíček, který obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty. Rebelující poslanci ODS, kteří minule hlasovali proti jeho přijetí, se při hlasování o návrhu na zamítnutí zdrželi hlasování.

Vládní předloha, která mění daňové a jiné zákony kvůli úsporám ve státním rozpočtu, už jednou Sněmovnou prošla. Senát ji ale zamítl a při opakovaném hlasování už ho Sněmovna nepřehlasovala, protože proti balíčku hlasovalo i šest poslanců ODS. Tito poslanci se ale se svojí stranou dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která bude řešit jejich připomínky. Nově předložený balíček v úterý večer podpořili. Poslanec VV Michal Babák ho chtěl vrátit vládě k dopracování.

Premiér Petr Nečas poslance během jednání ujistil, že pokud Sněmovna balíček neschválí, podá vláda demisi. Zdůraznil, že bez jeho přijetí není možné splnit fiskální cíl vlády a sestavit návrh rozpočtu na příští rok se schodkem pod třemi procenty hrubého domácího produktu.

"Chci zdůraznit, že návrh státního rozpočtu na rok 2013 bez tohoto konsolidačního balíčku by byl v podstatě neprojednatelný, protože by neodpovídala ta reálná čísla na příjmové a výdajové straně právě schválenému návrhu rozpočtu," konstatoval premiér.

S osudem balíčku Nečas budoucnost svého kabinetu spojil naprosto jednoznačně, když "zjednodušil" výklad české ústavy a explicitně oznámil, že vláda odejde pokud v kterémkoliv z budoucích hlasování změny Sněmovnou neprojdou, a to nejen nyní, ale i po vrácení ze Senátu či z Pražského hradu. Tehdy už kabinet případně bude k prosazení svého záměru potřebovat hlasy 101 zákonodárce.

Tluchoř odmítá hlasovat pro kosmetické změny

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka v reakci na Nečasova slova prohlásil, že případné zamítnutí balíčku nemusí znamenat rozpočtové provizorium. Vládá má podle něj prostor, aby reagovala i na to, že parlament balíček neschválí. Zopakoval, že ČSSD předlohu nepodpoří. "Já bych chtěl jasně říci, že poslanci sociální demokracie pro tento návrh vlády hlasovat nebudou," zdůraznil.

Poslanci o předloze debatovali řadu hodin. Většinou vystupovali zástupci opozice a návrh kritizovali. Vládě vytýkali zvýšení daní, nárůst státního dluhu i pokles ekonomiky. Kritická slova ale pronesli i někteří poslanci ODS. Například podle bývalého předsedy klubu ODS Petra Tluchoře není balíček pravicový a odeesácký, ale levicový a "topácký". "Nic proti tomu, ale nevím, proč bych jako poslanec loajální značce ODS pro něj měl hlasovat," prohlásil s tím, že není připraven hlasovat pro kosmetické změny (více o postupu rebelů ODS čtěte zde).

Vládní návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů obsahuje celkem deset změn. V příštím roce mají státu přinést téměř 22 miliard korun, o rok později až 31,3 miliardy korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video