Dánové řekli: Euro ne

Dánové ve čtvrtečním referendu výrazně odmítli vstup své země do Evropské měnové unie. Proti euro hlasovalo 53,1 procenta voličů, pro jen 46,9 procenta voličů. Už během sčítání hlasů zavládla v táboře dánských euroskeptiků radostná nálada, která po vyhlášení výsledků vyústila v triumfální prohlášení. Vládní tábor naproti tomu propadal smutku a zklamání.

"Je to velké vítězství, velké vítězství pro dánský lid," řekla předsedkyně krajně pravicové Dánské lidové strany Pia Kjärsgaardová. Ještě dále zašel lídr krajně levicové Socialistické lidové strany, která byla přední odpůrkyní vstupu Dánska do Evropské měnové unie (EMU), Holger Nielsen. Ten přímo obvinil premiéra Poula Nyrupa Rasmussena, že svou kampaní za euro dal v sázku evropskou politiku Dánska.

Premiér Rasmussen porážku tábora dánských obhájců euro přiznal se slzami v očích. Podotkl však: "Budeme tento výsledek respektovat." Zdůraznil rovněž, že dosavadní politika fixního směnného kursu dánské koruny vůči euro bude pokračovat.

Premiér tak nemá podle vysokého stranického činitele citovaného agenturou Reuters rozhodně v úmyslu odstoupit ze svého úřadu ani v brzké době vyhlásit předčasné parlamentní volby. Příští řádné volby se mají v Dánsku konat v březnu 2002.

Přední činitelé a finančníci Evropské unie si zase pospíšili s prohlášeními, v nichž odmítají dopady dánského 'ne' na eurozónu.

Evropská komise lituje výsledku dánského referenda, domnívá se však, že nijak neovlivní ani dobré vyhlídky jednotné měny, ani chod Evropské unie. "Dánský lid potvrdil, že nechce přijmout euro jako svou měnu. Evropská komise tohoto rozhodnutí lituje. Pevně věřím, že kladné hlasování by bylo bývalo v našem společném zájmu," řekl ve čtvrtek pozdě večer v Bruselu předseda Evropské komise Romano Prodi.

Ani komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pedro Solbes nepředpokládá dramatické důsledky referenda. Dánské "ne" podle něj neovlivní negativně ani dánskou ekonomiku, ani kurs euro.

Výsledky hlasování se zveřejňovaly už během čtvrtka
V dánské a patrně i evropské premiéře se poloveřejná televize TV2 rozhodla vysílat přímo v průběhu čtvrtečního hlasování pět odhadů vycházejících z průzkumu u voličů vycházejících z volebních místností. Tento záměr vyvolal rozporné reakce dánských politiků, ministryně vnitra Karen Jespersenová se ale ve středu rozhodla nezasahovat.

Dánský volební zákon totiž zveřejňování průzkumů v den hlasování výslovně nezakazuje. "Myslíme, že opakované odhady zvýší zájem o toto referendum i o účast v něm," řekl šéfredaktor stanice TV2 Poul Madsen. "Postoje voličů to ale neovlivní. Dánové nejsou hlupáci, mají vlastní názor a ten nebudou měnit na základě průzkumu."

Už několik předběžných výsledků hlasování během dne ukazovalo, že Dánové nejspíš euro odmítnou. Zájem o hlasování byl ale obrovský. Do 16. hodiny odevzdalo svůj hlas už 46 procent Dánů, což v této fázi byla rekordní účast.

Premiér doufal do poslední chvíle, že občané euro přijmou
Ve čtvrti Frederiksberg v centru Kodaně odevzdal svůj hlas také premiér Poul Nyrup Rasmussen. Nad odmítavou tendencí, která vyplývala z prvních odhadů, vyslovil premiér znepokojení. "Nemohu než doufat, že se k urnám dostaví všichni Dánové a budou hlasovat 'ano' pro zajištění budoucnosti Dánska," citovala jeho vyjádření pro televizi
agentura AFP.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video