Protesty doprovázely zavedení státních maturit téměř ve všech zemích. Ilustrační foto

Protesty doprovázely zavedení státních maturit téměř ve všech zemích. Ilustrační foto | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Dánové chtějí státní maturitu on-line, Poláci povinně počítají, Češi stále nic

  • 43
Už příští školní rok by dánští studenti měli u státních maturit neomezeně využívat internet. Poláci zase letos poprvé povinně maturovali z matematiky. Jen v Česku se o státní maturitě čtrnáct let pouze mluví a termín startu se stále odkládá. Zatím poslední je jaro 2011, ale i ten je v ohrožení.

Jednotné zkoušky se v řadě evropských zemí často liší podle typu školy. Stejně jako má státní maturita vypadat u nás - tedy bez rozdílu, zda maturant studuje na gymnáziu či průmyslovce - se s ní vypořádali pouze v Polsku, na Slovensku a v Itálii.

Najdou se však i země, které zkoušku dospělosti vůbec nemají. Středoškoláci ve Španělsku, Švédsku a Turecku své studium závěrečnou zkouškou nezakončují a například ve Švédsku dostanou studenti na závěr pouze seznam absolvovaných kurzů se známkami, které za ně dostaly.

Maturita v Evropě

Ve většině zemí už státní zkouška v nějaké podobě funguje.

Celkem ve třinácti evropských státech je státní zkouška odlišná pro všeobecné a odborné školy. Jedná se například o Dánsko, Francii, Norsko či Británii.

Finsko, Irsko či Německo má státní maturitu jen pro studenty všeobecných škol.

Španělsko, Švédsko a Turecko závěrečnou zkoušku (školní ani státní) vůbec nemají.

Zdroj: Národní ústav odborného vzdělávání

Jak vypadají státní maturity v jiných zemích? Jaké problémy řeší? Redakce iDNES.cz vybrala několik příkladů.

Slovensko řeší úniky testů, Dánové chtějí maturovat s pomocí internetu

Skandály doprovázejí státní maturitu na Slovensku. Jeden rok se k maturantům například dostaly testy z matematiky rovnou i s vyplněnými správnými odpověďmi. Přibližně 2 700 studentů si pak maturitu muselo zopakovat. Na internetu se také údajně v roce 2006 objevily testy z literatury a cizích jazyků. Ministerstvo školství to ale nepotvrdilo.

Od roku 2005, kdy státní maturita na Slovensku odstartovala, prošla různými změnami. Původně byla víceúrovňová, nyní jsou dvě úrovně pouze u cizího jazyka. Důvodem je nezájem vysokých škol, které se nemají k tomu zohledňovat výsledky u přijímaček, a studenti pak nemají motivaci volit si těžší variantu zkoušek.

I na Slovensku byla povinná maturita z matematiky, ale pouze jeden rok. Po protestech studentů ji zrušili.

Dánsko je zase oproti ostatním zemím o hodně vepředu. V roce 2011 chce zavést průlomový model státní zkoušky, kdy by studenti měli při testování přístup k internetu. "Naše maturita musí reflektovat vývoj výukových postupů a výuka zase vývoj společnosti. Jsem si jist, že během několika málo let nás bude následovat většina evropských zemí," cituje BBC dánského ministra školství Bertela Haardera.

Pro dánskou státní maturitu, která se liší podle typu školy, je typické, že studenti skládají zkoušky v průběhu studia. Od roku 2007 dostávají místo známek kredity podobně jako na vysokých školách. Průměr známek je základem pro přijetí na univerzitu.

Polsku se státní maturity podařilo odstartovat v roce 2005. První dva ročníky maturit skončily skandálem. Tehdejší polský ministr školství Roman Giertych musel přistoupit k tzv. "maturitní amnestii" a snížit hranici pro získání maturity pro více než 50 tisíc neúspěšných maturantů. I polské ministerstvo školství chtělo, aby výsledek zkoušky braly u přijímaček v potaz vysoké školy. Na to ale přistoupily jen některé. Letos poprvé maturovali Poláci povinně z matematiky.

Už patnáct let absolvují státní maturity studenti ve Slovinsku. Na gymnáziích je ale jednotná zkouška jiná než na odborných školách. Výsledky maturit jsou vstupenkou na vysokou školu. O to samé usiluje i české ministerstvo školství, postoj vysokých škol je ale zatím spíše rezervovaný (viz Kopicová "prodávala" na veletrhu maturity děkanům, každý druhý chyběl).

Narozdíl od Česka ale slovinské univerzity tehdy stály o maturity, které by nahradily přijímačky, a s přípravou státní zkoušky pomáhaly. "Univerzity si před zavedením maturit přály vyhnout se přijímacím zkouškám, které byly méně vypovídající a méně objektivní," řekla iDNES.cz slovinská vysokoškolská profesorka Boža Krakar Vogelová.

V roce 2006 chtěl ale ministr školství maturitní zkoušku omezit, protože studium na středních školách se v posledních dvou ročnících stalo pouhou přípravou na státní maturitu. Nakonec ale ke změně nedošlo.

Státní maturita v ČR

* Státní maturity se připravují už 14 let. Spustit by se po několika odkladech měly na jaře roku 2011.

* Opět se ovšem množí kritické hlasy. V současné době státní maturitu nepodporuje ODS ani ČSSD. Zkoušku kritizují i učitelé.

* Státní maturita má mít dvě části - společnou, neboli státní, a profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama. Společná část je písemná a ústní, studenti si vybírají ze dvou stupňů obtížnosti.

* Náklady na přípravu maturit se už vyšplhaly na více než půl miliardy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video