Policisté na tiskové konferenci ve dvorské zoo. Zleva: zástupce generálního...

Policisté na tiskové konferenci ve dvorské zoo. Zleva: zástupce generálního ředitele Generálního ředitelství cel Vladimír Štainer, Zbyšek Malý z Generálního finančního ředitelství, ředitel útvaru Odhalování korupce a finanční kriminality SKPV Jaroslav Vild (3.4.2015). | foto: Tomáš Plecháč

Daňoví podvodníci vydělávají na kovech i masu. Škody jsou miliardové

  • 18
Policejní tým Daňová Kobra zajistil za rok svého působení už 2,4 miliardy korun, o které podvodníci chtěli obrat stát na daních. Finanční kriminalita se točí hlavně kolem barevných kovů a mraženého masa. Její vypátrání znesnadňují fiktivní obchody přes hranice.

„Pachatelé se učí z chyb a přizpůsobují se legislativním změnám,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci šéf Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Vild.

Jakmile se daňová povinnost u některé z komodit zpřísní, přesunou se podvodníci k jiné. V současnosti jsou podle Vilda v kurzu barevné kovy a maso, dříve to byly třeba kůže.

Daň neplatili, ale nechali si ji vracet od státu

Největší z odhalených případů krácení daně se týkal obchodu s mědí. Lisované měděné pláty si řetězec propojených firem přeprodával mezi sebou. Účetně přicházela měď do České republiky ze Slovenska nezatížená daní. „Docházelo k simulaci obchodní činnosti, kdy zapojené subjekty předstíraly činnost, aby vylákaly daň,“ vysvětlil Vild.

Triky daňových podvodníků

Fiktivní obchody přes hranice, kde si daňové subjekty, účelově založené firmy na různých stranách hranice, přehazují daňovou povinnost mezi sebou.

Žádost o vrácení přeplatku na dani poté, co jsou předloženy nepravdivé dokumenty o objemu obchodovaného zboží.

Předstírání, že zboží dovezené do ČR je určené k převozu do jiného státu EU, kde se teprve bude platit daň (tzv. intrakomunitární plnění).

V případu, který sahá do let 2012 a 2013, byla škoda vyčíslená na 400 milionů korun a tým české Daňové Kobry na něm spolupracoval se slovenskými kolegy. Podařilo se jim zajistit majetek ve výši 186 milionů. Dalších 100 milionů korun jako návratku daně už stát podvodníkům vůbec nevyplatil kvůli podezření na trestnou činnost.

V současnosti je obviněno šestnáct lidí, z toho tři Slováci, a tři právnické osoby. Za zvlášť závažný zločin krácení daně jim hrozí až 10 let vězení, a protože se činu dopustili jako organizovaná zločinecká skupina, může jim soud horní hranici sazby zvýšit až o třetinu.

Při práci na tomto případu rozkryli detektivové regionální Daňové Kobry ve Zlínském kraji i další podobnou trestnou činnost. Byl to fiktivní mezinárodní obchod s měděnými katodami, které pocházely z Ruska a Srbska. Daň za ně ale nikdo neplatil, protože účetně zboží putovalo do dalších států Evropské unie. Ve skutečnosti neopouštělo Českou republiku a zůstávalo ve firmách ve Zlínském kraji. Stát v tomto případě s téměř 2400 tunami mědi přišel na dani o 57 milionů korun. Zatím je obviněno šest lidí.

Řetězec prodával kovy levněji, než za kolik je nakupoval

Ve Zlínském kraji má kořeny i další z podvodů s kovy. Odhalil ho Finanční úřad ve Zlíně, když si všiml, že jistý obchodní řetězec prodává ocelové tyče a plechy za nižší cenu, než je údajně nakupuje. Do podvodu byly zapojeny české, polské a slovenské firmy, které si přes simulované obchody zboží předávaly mezi sebou tak, aby při plnění daňové povinnosti mohly odkazovat jedna na druhou.

Účelově založené firmy pak od státu čerpaly daňové odpočty za daň, která ve skutečnosti nebyla zaplacena. Tím ošidily stát a umožnily snížit cenu zboží pod hranici vynaložených nákladů. „Dochází tím k pokřivení trhu,“ upozornil Vild na problém těchto podvodů. Trestní stíhání je vedeno proti deseti lidem.

Se zinkem a mědí obchodovali i podvodníci, kteří stát na daních obrali o 17,5 milionu korun. Dovoz barevných kovů z Polska byl pouze fiktivní. V Česku je přebral údajný dovozce. „Byl to takzvaný ztracený obchodník, který na dani nic nepřiznal, a tím vznikla škoda na DPH,“ vysvětlil Martin Kočica, ředitel Celního úřadu ve Zlínském kraji, kde se případ začal vyšetřovat. Doplnil, že přes devět milionů korun se regionální Daňové Kobře podařilo již zajistit. V případu odhaleném v druhé polovině loňského roku je stíháno šest lidí.

Podvodníci se zaměřují i na maso a kupony do mobilů

Kromě barevných kovů mají podvodníci v oblibě i mražené drůbeží maso, které dovážejí z Polska, předstírají, že je určené na vývoz na Slovensko, a proto za něj neplatí daň. O nezaplacenou daň pak tito obchodníci můžou snížit cenu masa, a tím získávají nezákonnou daňovou výhodu.

Daňová Kobra odhalila podvody s mraženým masem. Škoda na dani přesahuje 247 milionů korun. Schéma zachycuje skutečný a fiktivní přesun zboží.

Kriminalisté z Daňové Kobry odhalili několik takových případů. Ve dvou největších, zjištěných původně ve Zlínském kraji, přesahuje škoda 247 milionů korun. Trestná činnost trvala od roku 2012 do roku 2014 a podle vyšetřovatelů se na ní podílelo devět lidí a sedm obchodních společností.

V poslední době se daňoví podvodníci naučili využívat i jiných komodit. Finanční správě začaly být v loňském roce podezřelé obchody, při kterých se do Polska měly vyvážet české dobíjecí kupony, které jsou ale použitelné jen pro operátory působící v Česku. „Tyto kupony se vracely zpět do České republiky, ale při vracení nedocházelo ke správnému zdanění,“ vysvětlil Martin Janeček z Finanční správy. Stát tím přišel o 321 a půl milionu korun. Více než třetinu této částky, 131 milionů, se Daňové Kobře podařilo zajistit exekucemi v podvodných firmách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video