Podplukovník a pilot Karel Daňhel, klíčový svědek v kauze letounů CASA

Podplukovník a pilot Karel Daňhel, klíčový svědek v kauze letounů CASA | foto: David Neff, MAFRA

Daňhel už dříve čelil smyšlenému obvinění, řekla jeho advokátka

  • 72
Právnička bývalého armádního pilota Karla Daňhela uvedla, že jejího klienta policie nevyšetřuje kvůli pohlavnímu zneužívání poprvé. Voják, jenž svědčil v případu letadel CASA, byl v hledáčku policie už dříve. Podnět Daňhelovy manželky, s níž se rozvádí, policie tehdy odložila jako smyšlený.

Bývalý elitní pilot české armády Karel Daňhel byl v úterý zadržen a poté obviněn z pohlavního zneužívání. Kvůli stejnému trestnému činu ho policie vyšetřovala už dříve. "Ze strany jeho manželky bylo už dříve podáno podezření v podobném duchu, které ale policie odložila jako smyšlené," sdělila Daňhelova advokátka Lucie Hrdá.

Podle právničky dává Daňhel své obvinění do souvislosti jak s kauzou letounů CASA, ve které je důležitým svědkem, tak s rozvodovým řízením.

Kriminalisté podle žalobkyně státního zastupitelství pro Prahu 9 Evy Vycpálkové zatím vyslýchají svědky a zřejmě nebudou mít důvody k návrhu poslat Daňhela do vazby, protože by měli stihnout patřičné úkony do 48hodinové lhůty od pondělního zadržení.

Důvody k vazbě, jako je například riziko ovlivňování svědků, by pak nebyly podle žalobkyně na místě a obviněného bude policie vyšetřovat na svobodě.

Daňhel zpracovával jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu posudky k nákupu transportních letadel CASA. V MF DNES nedávno vylíčil, jak na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Údajně brzy poté, co o tom začal vypovídat na policii, přišel o bezpečnostní prověrku. Proti rozhodnutí se podle informací ČTK odvolal.

Podle Daňhela projekt nákupu letadel pro armádu od začátku provázela nestandardní rozhodnutí. Hlavní tlak podle něj ale nastal až v roce 2007 po nástupu generála Vlastimila Picka, který byl "opakovaně atakován prvním náměstkem ministerstva obrany Martinem Bartákem". Barták se proti těmto tvrzením ohradil s tím, že žádný tlak směřující k pořízení letounů CASA nevyvíjel a Daňhel není věrohodným svědkem.

Daňhela zpochybnil také šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník, když členům poslanecké komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství minulý týden údajně pustil nahrávky dokládající, že Daňhela pravidelně měsíčně vyplácela zbrojařská firma Omnipol, která kontroverzní nákup strojů CASA zprostředkovala. Generální ředitel firmy Michal Hon označil tyto informace za nesmysl, podle něj Omnipol nevyplatil Daňhelovi "nikdy ani korunu".

Podle poslanců z kontrolní komise bylo odebrání prověrky Daňhelovi v pořádku a peníze od Omnipolu prý nebyly podle vojenské tajné služby jedinými úplatky, které vzal.

Policie se zabývá případem armádních letounů CASA kvůli jejich údajnému předražení. O tom, že armáda letadla nechtěla a nepotřebovala a generálové na jejich nákup kývli až po nátlaku od ministerských náměstků, se spekuluje už roky. Poslanci kvůli vyšetřování vydali minulý týden k trestnímu stíhání bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Policie ji chce stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů. Podle posudku firmy American Appraisal vznikla škoda až 658 milionů korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue