Daňový systém má zajistit státu zdroje na poskytované služby občanům. Ilustrační foto

Daňový systém má zajistit státu zdroje na poskytované služby občanům. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Daně platíme nejen za rok 2005, ale i za to, jak jsme volili

  • 27
Březen je měsícem, ve kterém se prokousáváme složitostmi daňových zákonů, vyplňujeme daňová přiznání a ruinujeme osobní účet, abychom mohli zaplatit doplatek daně. K tomu bychom ještě měli připočítat čas strávený nad mnohastránkovým daňovým přiznáním, nad novelami daňových zákonů, dále pak peníze utracené za nutné aktualizace daňových a účetních programů a případné honoráře daňových poradců. Zamysleme se společně nad touto problematikou.

Daňový systém má zajistit státu zdroje na poskytované služby občanům. Neměl by v žádném případě sloužit k zaměstnávání co největšího počtu lidí v systému výběru daní. Musí-li se na finančních úřadech namísto vyplnění několika řádek přepisovat mnohastránková daňová přiznání, je zřejmé, že finanční úřady musí zaměstnávat více úředníků. Tím však náklad na výběr daní díky nekompetentní vládě a nekompetentnímu ministru financí, který v životě neprošel žádnou praxí (tedy kromě politické), roste.

Chceme-li zajistit prosperitu sobě i své vlasti, je nutné se namísto studia smršti novel daňových zákonů, věnovat tomu, co umíme. Proč má trávit soukromý zemědělec, řemeslník či živnostník spousty času sledováním a studiem změn zákonů? Osm let vlády sociální demokracie je ve znamení neustálých změn podmínek, výpočtů a algoritmů a stále složitějších a větších formulářů. Proč? Zákon o daních z příjmů se od roku 1998, tedy od počátku vlády ČSSD, novelizoval celkem pětapadesátkrát a sedmkrát se měnil tiskopis daňového přiznání!

Daňový systém by měl sloužit k tomu, aby vybral přesně tolik peněz, kolik je potřebných pro zajištění chodu státu. Neměl by na jedné straně "oškubat" občany a na straně druhé nechat plýtvat politiky. Mně osobně se zdá, že daně jsou příliš vysoké a hýření ministerstev dosáhlo obludných rozměrů. Sečtěte si, kolik peněz odvádíte státu za jeden měsíc na dani z příjmu, sociálním a zdravotním pojištění, DPH, spotřebních daních atd. Budete překvapeni, kolik prostředků přiteče do kasičky, se kterou ministerstvo financí hospodaří.

Cílem ODS je snížit daně, zjednodušit daňovou legislativu a daňová přiznání. Ušetří tím všichni. V jednoduchém a transparentním prostředí se daňové úniky obtížněji schovávají, a při nízkých daňových sazbách se navíc ani nevyplácejí.

Měli bychom si pamatovat, jak vypadal sociálně-demokratický dáreček v podobě daňového přiznání. Nyní totiž neplatíme jen daň z příjmu za rok 2005, ale i daň za to, jak jsme volili v posledních parlamentních volbách v roce 2002.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video