Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | foto: AP

Damašek vyslyšel volání ulice, po desetiletích zrušil výjimečný stav

  • 1
Syrský parlament zrušil výjimečný stav, který v zemi platil od roku 1962. Vláda prezidenta Bašára Asada tak splnila jeden z hlavních požadavků opozice. Zákon o zrušení výjimečného stavu ještě musí Asad podepsat, to je ale už pouhá formalita. Protesty v Sýrii trvají od poloviny března, demonstranti žádají i odchod prezidenta Asada.

Syrská tisková agentura SANA oznámila, že režim také zrušil státní bezpečnostní soud, který projednával případy politických vězňů. Dalším krokem režimu k uklidnění nepokojů bylo schválení nového zákona, který zakotvuje právo Syřanů na pokojné manifestace.

Výjimečný stav umožňoval syrskému režimu celých 48 let výrazně potlačovat základní občanská práva. Na jeho základě byly zatýkány podezřelé osoby, lidé režimu nepohodlní a jeho kritici pod záminkou, že ohrožují stát.

Zatčení pak mnohdy byli drženi ve vazbě dlouhou dobu bez obvinění a soudu. V rámci výjimečného stavu byly také cenzurovány sdělovací prostředky a kontrolovány komunikační kanály.

Protesty v syrském městě Baníjas (18. dubna 2011)

"Pryč s režimem," nápisy v arabštině se objevují v takřka každém větším městě v Sýrii (18. dubna 2011)

Odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada vyšli do ulic (15. dubna 2011)

Syrská opozice ale už předem varovala před přehnanými očekáváními v souvislosti se zrušením výjimečného stavu. Syrští činitelé, aktivisté lidských práv a diplomaté předem vyjadřovali pochybnosti o tom, že by Asad zcela zrušil výjimečný stav, aniž by ho nahradil podobnou zákonnou normou.

Místo výjimečného stavu protiteroristický zákon

"Asad je vystaven vnitřním i vnějším tlakům. Připravil plán, jak vzbudit u veřejnosti dojem, že začal s reformami," řekl koncem března agentuře Reuters telefonicky z Kanady čelný představitel syrské opozice Mamún Humsí, který byl v Sýrii pět let vězněn za požadování širších politických svobod.

"Místo výjimečného stavu to bude protiteroristický zákon," předpověděl Humsí. Syrská oficiální místa zatím o žádné nové zákonné normě, která by nahradila zákon o výjimečném stavu, neinformovala.

Podle agentury DPA se ale proslýchá, že nový protiteroristický zákon má údajně zachovat podobné autoritářské pravomoci pro bezpečnostní aparát, jako zákonné normy a prezidentské výnosy odvozené od zákona o výjimečném stavu.

Zrušení výjimečného stavu syrský parlament schválil jen den po nepokojích ve třetím největším městě země Homs, kde režimní bezpečnostní jednotky zahájily palbu do davu demonstrujících. Ministr vnitra poté prohlásil, že nebude tolerovat "ozbrojené povstání". Od poloviny března zemřelo při protestech proti Asadově režimu podle aktivistů už 200 lidí.

Asad výjimečný stav slíbil zrušit v sobotu a režim také ve snaze utišit nespokojence v ulicích začal propouštět  politické vězně. Dosavadní ústupky, mezi které patřila i výměna loutkového kabinetu, ale nespokojené Syřany neuspokojily. Sám Asad za protestů vidí zahraniční spiknutí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video