Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obyvatele Damašku válka unavila, strach z bomb večer zapíjejí v barech

  20:40
Na obytné čtvrti dopadají rakety, automobily na každém rohu kontrolují hlídky. Tak vypadá život v Damašku, mocenském centru syrského prezidenta Bašára Asada. Přestože z hlavního města už prchly tisíce lidí za hranice, někteří stále zůstávají.
Boje velkou část Damašku přeměnily v horu sutin (říjen 2015)

Boje velkou část Damašku přeměnily v horu sutin (říjen 2015) | foto: Profimedia.cz

Imán žila před vypuknutím války v roce 2011 v damašské čtvrti Mezze, kterou obývali především příslušníci střední třídy. Společně s manželem zde v relativním blahobytu a klidu vychovávala dva syny. Dnes její rodina žije v nekonečném strachu.

Její manžel, bývalý psycholog, musel zanechat své praxe a začal se živit jako taxikář. Když však začaly do ulic hlavního města dopadat rakety, začalo být toto povolání příliš nebezpečné. Imánin manžel se již několik měsíců ukrývá doma. Imán uklízí byty a domy. Za tři dolary na den, což jí nestačí ani na nákup základních potravin.

Devětatřicetiletá žena se dnes obává především Asadových verbířů. „Každý den žiji ve strachu, že moje syny odvedou, nebo jednoduše zmizí. Tahle krize nemá řešení. Bude to trvat dlouho,“ sdělila Imán reportérům serveru Foreign Policy.

Bod zlomu

Ze Sýrie uprchly během čtyř let trvající občanské války více než čtyři miliony lidí. Většina Syřanů však stále zůstává ve své vlasti. Někteří nechtějí nechat ve válkou zmítané zemi svou rodinu, jiní na cestu do Evropy nemají peníze.

Západ se v Sýrii ztrácí, zbraně pro rebely končí i ve službách džihádu

V podobné situaci se nachází také desetitisíce obyvatel Damašku, kteří denně zažívají ostřelování vládních vojsk a povstalců. Situace je dlouhodobě nejhorší v oblastech držených povstalci, například na předměstí Duma, které je pod vytrvalou palbou asadovských vojsk, píše server The New York Times. Stovky civilistů zde zabily barelové bomby.

Většina obyvatel hlavního města se shoduje, že život režimu závisí na jediné věci – jak dlouho vláda dokáže bojovat proti povstalcům a Islámskému státu. Po boku Asadových jednotek od září bojují Rusové, většina Syřanů však nestojí ani na straně prezidenta, ani na straně povstalců. Válka je unavila a už si jen přejí její konec. O útěku do bezpečnějších oblastí v Sýrii nebo do Evropy nyní uvažují i ti, kteří až dosud v zemi zůstávali.

Boje velkou část Damašku přeměnily v horu sutin (říjen 2015)
Boje velkou část Damašku přeměnily v horu sutin (říjen 2015)

Bod zlomu je pro každého jiný. Někteří tvrdí, že z Damašku prchnou v momentě, kdy povstalci odříznou cesty k hranicím s Libanonem a pobřežním městům Latakía a Tartús. Pro jiné je hlavní hrozbou vstup Islámského státu do města. Imán se svěřila, že k útěku ji donutí až definitivní kolaps syrské měny.

I když si přeje zůstat ve vlasti, přiznává, že stále častěji sní o lékařské péči zdarma v Německu. Její starší syn má problémy s očima, mladšího trápí astma. Imán se však děsí toho, že než dokáže našetřit šest tisíc dolarů, za které by ji překupníci dostali do Evropy, pohltí její syny Asadova armáda. Se svými zdravotními problémy by v armádě nepřežili příliš dlouho, bojí se.

Válčit se bude navždy

Život v Damašku je plný kontrol - ať už armádních, či povstaleckých. V centrálních oblastech města musí auta na bezpečnostních kontrolách zastavovat i každé dva bloky. I přesto extremisté dokáží do obytných čtvrtí propašovat výbušná zařízení. Podle obyvatel Damašku městem každé dva až tři týdny hřmí bombové útoky.

V některých čtvrtí i přes boje stále fungují tradiční trhy (říjen 2015)
Boje velkou část Damašku přeměnily v horu sutin. Mnozí lidé žijí v provizorních...

Podobné incidenty ze země vyhání zejména ty, kteří si nákladnou cestu mohou dovolit. „Vládu nezajímá, jestli lidé odcházejí, nebo ne. Nemohou je zastavit,“ tvrdí jeden z obyvatel Damašku. „Vypadá to, že se bude válčit už navždy. Lidé tu pro své děti nevidí budoucnost. Jediní, kteří zůstávají, jsou ti, kteří ze situace profitují a lidé, co si cestu nemohou dovolit,“ vysvětluje.

I v Damašku se však najdou čtvrti, kde se lidé navzdory nekončící občanské válce dokáží bavit. Se setměním, kdy ustává ostřelování, se probouzí noční život zejména ve vládními vojsky ovládaných částech města. Na několik hodin ožijí vyhlášené bary, kde lidé prozpěvují písně oslavující Bašára Asada.

„Lidé si vyrazí ven, protože neví, co bude dál. Snaží se zapomenout, co se děje tam venku. Žij dnes a nestarej se o to, co bude zítra, říkají si,“ popisuje 30letá Syřanka, která pracuje pro vládu.

Kritika Asada a velká prohlášení režimu

I zde se však najdou lidé, kteří Asada kritizují. „Tahle země se potřebuje zbavit Asada. To je řešení,“ míní jeden ze stoupenců opozice. Jen málokdo svůj názor projevuje takto otevřeně, píše server The Guardian. Obavy z vězení a mučení jsou na místě. Někdejší fotograf Asadova režimu na počátku října letošního roku popsal kruté zacházení s lidmi v asadovských žalářích. Na denním pořádku v nich bylo kruté bití, trápení hladem či vypichování očí (více zde).

Asad není jediný viník, míní Schwarzenberg. Zaorálek chce „získat“ Turecko

Asad se snaží na veřejnosti vzbuzovat dojem, že je stále při síle. Před časem sice přiznal, že se armáda potýká s akutním nedostatkem vojáků, zároveň se však ohání tím, že jeho vojska stále ovládají klíčové území na západu Sýrie, kde v současnosti žije až 80 procent všech obyvatel Sýrie. V polovině září vládní vojska spolu s libanonskými milicemi posílily své pozice v okolí Damašku, když v oblasti Zabadání zničily údajně jedny z posledních úkrytů povstalců.

Pro obyčejné Syřany se však jedná o jeden z dalších vývojů konfliktu a mír jen tak neočekávají. Ti nejodvážnější zůstanou, ostatní však dříve nebo později tlaku občanské války podlehnou a budou hledat lepší život v cizině. Někteří kousek za hranicemi v Libanonu či Jordánsku, mnozí zkusí nebezpečnou cestu do Evropy.

Video zachycené po ruském bombardování nedaleko Damašku:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Evropská unie přijme další sankce vůči Íránu. Tel Aviv i Teherán vyzývá ke zdrženlivosti

18. dubna 2024  7:08

V Bruselu krátce po čtvrteční půlnoci skončil první den mimořádného summitu Evropské unie. Premiéři...

Podnik patřící Agrofertu zažaloval ministerstvo zemědělství kvůli vrácení dotace

18. dubna 2024  6:50

Drůbežářský podnik Schrom Farms z holdingu Agrofert podal žalobu na ministerstvo zemědělství. Snaží...

Chladné počasí vydrží do příštího týdne, nasněžit mohou až desítky centimetrů

18. dubna 2024  6:34

Nejen do konce tohoto týdne, ale i v týdnu příštím k nám bude od severu proudit studený vzduch....

Chorvatské volby po vyhrocené kampani vyhrála proevropská vládní strana HDZ

18. dubna 2024  6:23

Chorvatské parlamentní volby vyhrála středopravá vládní strana Chorvatské demokratické společenství...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...