Příbramského bossa Jaroslava Starku v listopadu 2006 zatkli policisté a obvinili z únosu otce Radovana Krejčíře Lamberta.

Příbramského bossa Jaroslava Starku v listopadu 2006 zatkli policisté a obvinili z únosu otce Radovana Krejčíře Lamberta. | foto: MF DNES

Další zbraň proti bossu Starkovi – hacker

  • 140
Martin Szelong je schopný hacker a počítačový expert, toho času ve vězení za podvody. Martin Szelong byl také utajovaný svědek v kauze příbramského bosse Jaroslava Starky. Ten je podezřelý z únosu Lamberta, otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Jako utajovaný svědek dostal krycí jméno: Samuel Maweva. Poslechněte si jeho příběh. Zní neuvěřitelně. Szelong se dostal ke Starkovi takto:

"V roce 2003 mě kontaktoval jeden člověk, jehož jméno nebudu uvádět. Přinesl mi přenosný počítač a řekl, že by potřeboval, abych z něho stáhl všechna data a zazálohoval je. Přihlašovací jméno do systému bylo: Jaroslav Starka. Při předání notebooku jsem byl upozorněn, že na to mám asi 6 hodin. Pak jsem musel počítač vrátit," vypověděl už jako utajovaný svědek Maweva letos v únoru.

Policie si myslí, že počítač mohl někdo Starkovi ukrást – patrně na pokyn Radovana Krejčíře, který se tak chtěl dozvědět, jak to bylo se zmizením otce.

"Objevil jsem tam i soubor s názvem Lambert. Složka obsahovala 600 až 700 fotografií. Byl na nich muž, jehož jsem později identifikoval jako Lamberta Krejčíře. Fotografie byly ze září a října 2002," uvedl Szelong.

Lambert Krejčíř "záhadně" zmizel 15. října 2002. Policie je přesvědčena, že ho unesli Starkovi lidé, protože chtěli Krejčíře staršího okrást o 28 milionů korun.

Detektivové si myslí, že Lambert Krejčíř při únosu zemřel v autě a jeho tělo pak únosci kdesi zahrabali. Szelong se domnívá, že snímky vznikly při sledování Lamberta a také během únosu.

"Za zálohování dat jsem obdržel 10 tisíc korun," řekl Szelong, který pochází z Karviné, tedy z města, které je jen třináct kilometrů vzdálené od bydliště rodiny Krejčířů – Českého Těšína.

Szelong odevzdal zkopírovaná data "tajemnému muži", ale sám si ještě nechal jednu kopii. Fotografie a všechny další dokumenty z údajného Starkova počítače pak Szelong uložil na zahraniční servery na internetu a zašifroval k nim přístup.

Jednou Szelong uviděl v médiích fotografii Lamberta Krejčíře s tím, že po něm policie pátrá. A nenapadlo ho nic lepšího, než že se pokusí fotografie zpeněžit.

"Setkal jsem se se Starkou v lednu či v únoru 2005 v restauraci v Příbrami. Ukázal jsem mu jednu stáhnutou fotku s Lambertem Krejčířem a řekl, že jsem mu přišel fotky nabídnout k prodeji. On mi řekl, že nic kupovat nehodlá. A vše ukončil otázkou: Víš, kdo je na těch fotografiích? Řekl jsem mu, že ano. A pan Starka se ke mně nahnul a řekl: Tak jestli s nimi budeš něco dělat, můžeš dopadnout jako ten na fotce – tedy zmizet," řekl Szelong.

Ten pak už nic nedělal. Zanedlouho byl odsouzen za podvody a skončil ve vězení. Policii se ozval až poté, co policie Starku a jeho komplice loni na podzim zatkla a obvinila z únosu Lamberta Krejčíře. Starka označil příběh za vymyšlený.

"Ten, kdo to říká, je lhář a vagabund," řekl včera. A jeho advokát Julius Kramarič je dokonce přesvědčen, že Szelonga k takové výpovědi policie přinutila.

"Je to podvodník a ubožák, který si historku vymyslel. V base uděláte za krabičku cigaret cokoli," řekl Kramarič. Policie se teď snaží s pomocí počítačových expertů prolomit hesla, kterými Szelong údajné informace zajistil. Ale dosud se jim to nepovedlo.

Teď navíc řeší vážný problém. Se Szelongem přestala spolupracovat před dvěma měsíci. Programátor totiž detektivy podvedl. Policie mu do vězení nosila s povolením státního zástupce notebook, aby se napojil na zahraniční servery a otevřel cestu k uloženým souborům.

Jenže Szelong z něj začal tajně posílat maily a nabízet ukryté informace jiným lidem k prodeji. K tomu všemu ještě policie udělala kardinální chybu. Dala Szelongovi počítač, na kterém detektivové pracovali. A hacker Szelong tam objevil některé policejní dokumenty.

"Informace jsme naštěstí stačili zajistit. Byla to ale politováníhodná chyba. Případ šetří Inspekce ministra vnitra," řekla mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.


Video