Radovan Krejčíř přichází k soudu v jihoafrické Pretorii, kde je projednáván

Radovan Krejčíř přichází k soudu v jihoafrické Pretorii, kde je projednáván případ jeho údajné účasti na loňské ozbrojené loupeži. (13. února 2012) | foto: ČTK

Další z Krejčířových kauz se objeví u soudu, hrozí mu až 15 let

  • 6
Vrchní státní zastupitelství v Praze dnes podalo obžalobu na uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře a dalších deset lidí. Podle státní zástupkyně Petry Pavlánové se obžaloba mimo jiné týká přípravy vraždy důležitého svědka, ze které je viněn právě Krejčíř.

Podnikateli, kterému soud v listopadu uložil jedenáctiletý trest za daňové úniky a další předchozí odsouzení, hrozí až 15 let vězení.

Kromě něho by měl stanout před soudem také bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan. Na toho se v jiné kauze vztahuje amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem. Této kauzy se podle Pavlánové prezidentský pardon netýká.

Případ souvisí s údajným zhruba třímiliardovým celním dluhem za dovoz ropných produktů a pokusem o podvod na státním podniku Čepro. Policie podle dřívějšího obvinění Krejčíře považovala za hlavu zločinného spolčení, které se pokusilo v souvislosti s dluhem vylákat z Čepra další miliardy. Podle policie skupina zajistila, aby se k vedení Čepra nedostaly obsílky od soudu, který řešil spor mezi Čeprem a firmou Tukový průmysl o celní dluh. V Čepru o jednání soudu nikdo nevěděl, a proto k němu nikdo nechodil.

"Podstatou je snaha vytunelovat Čepro," uvedla žalobkyně. Příprava vraždy je pak prý pouze dílčím jednáním při snaze získat peníze ze státního podniku. Krejčíř s Pechanem byli také obviněni kvůli nálezu 250 milionů švýcarských franků (tehdy zhruba pět miliard korun) v padělaných bankovkách.

Podle žalobců byl Krejčíř také jedním z organizátorů půlmiliardového celního úniku při ropných obchodech společnosti M5, kvůli němuž byl v roce 2002 zatčen a poprvé umístěn do vazby. V listopadu za to dostal nepravomocně jedenáctiletý trest. Kontroverzní podnikatel byl již dříve pravomocně odsouzen za daňové delikty a podvod s akciemi Teplárny Otrokovice a vytunelování firmy Technology Leasing.

Krejčíř utekl české policii v červnu 2005 při domovní prohlídce své vily v Černošicích u Prahy. Podnikatel se poté usídlil na Seychelských ostrovech, později odjel do Jihoafrické republiky (JAR).

,

Video