Další stát zrušil elektrické křeslo

  • 14
Dny elektrického křesla v dějinách se pomalu naplňují. Země, kde vzniklo a kde se jeho užívání nejvíc rozšířilo, od něj upouští. V celých Spojených státech zůstal už jen jeden stát, který způsob popravy zatím nezměnil. Je to Nebraska. Předposledním státem byla Alabama, která ve čtvrtek dala přednost smrtící injekci.

Odsouzenci na smrt si zatím mohou elektrické křeslo zvolit, pokud budou mít zájem. Zákon vstoupí v platnost 1. července.

Alabama ale chce jít v potírání popravy elektřinou ještě dál a zvažuje, že tento typ trestu postaví mimo zákon.

Alabamský guvernér Don Siegelman, který změnu svým podpisem uzákonil, řekl, že tím vyhověl názoru Nejvyššího soudu, jenž popravu na křesle označil za neobvyklou a krutou.

Nejvyšší soud zabránil už na počátku dubna popravě Garyho Leona Browna usvědčeného z vraždy v roce 1987. Brown se proti trestu odvolal právě pro jeho nezvyklost a krutost.

DÁLE ČTĚTE

První poprava na elektrickém křesle se ve Spojených státech odehrála 6. srpna 1890. Popravenec, usvědčený vrah jménem Kemmler, tak vstoupil do dějin coby nedobrovolný průkopník techniky.

co první popravě předcházelo - více najdete v tomto článku

Posledním odsouzencem, který v Alabamě zemře na křesle, bude s největší pravděpodobností 10. května Lynda Lyon Blocková, která v roce 1993 zabila policejního důstojníka. Blocková se proti popravě neodvolala.

Mluvčí alabamského nápravného zařízení na okraj poznamenal, že guvernér sice podepsal zákon, kterým zrušil elektrické křeslo, místní věznici však nedal žádné peníze na příslušné úpravy. Její vedení proto teď musí hledat fondy na rekonstrukci popraviště a na nové vybavení.

Alabamské elektrické křeslo bylo naposledy použito v červnu roku 2000.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video