Peruánský prezident Alan García

Peruánský prezident Alan García | foto: Profimedia.cz

Další stát vymýtil negramotnost, Peru naučilo venkovany číst a počítat

  • 18
Peruánský prezident Alan García se na konci svého funkčního období ještě vytáhl výrazným úspěchem. Negramotnost prý v jeho zemi klesla pod čtyři procenta, což je mezinárodně uznávaná hranice.

Za posledních pět let se díky alfabetizačnímu programu naučilo základům čtení a počítání 1,7 milionu Peruánců. Při zahájení vzdělávacího programu v roce 2006 přitom bylo negramotných 11 procent obyvatel andské země.

"V současnosti jsme se zbavili negramotnosti, která v dějinách vylučovala a trýznila tolik Peruánců," řekl prezident, kterému v červenci končí mandát. V čele země ho nahradí někdejší armádní důstojník Ollanta Humala (více čtěte zde).

V Peru je ještě 800 tisíc negramotných

Negramotnost

Podle údajů Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) je na celém světě negramotná asi pětina všech dospělých.

García připomněl, že v padesátých letech, kdy on sám chodil do školy, trpělo negramotností 40 procent Peruánců. Zdůraznil také, že celý proces alfabetizace ještě zdaleka neskončil.

Dosud je v Peru asi 800 tisíc lidí (z toho 70 procent tvoří ženy), kteří se potřebují naučit číst a psát. Na začátku programu bylo registrováno 2,5 milionu negramotných z celkových 28 milionů obyvatel země. Výuka se zaměřovala na venkovské a horské oblasti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: dějiny, Peru, UNESCO

Video