Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Předseda Ústavního soudu v Brně Pavel Rychetský zahajuje jednání, při kterém se 31. ledna 2008 probíral návrh opozičních poslanců na zrušení vládní reformy veřejných financí. | foto: ČTK

Další škrty ořežou i lidská práva, bránil Rychetský rozpočet Ústavního soudu

  • 81
Další škrty v rozpočtu Ústavního soudu by ovlivnily rychlost rozhodování a snížily standard ochrany lidských práv, míní předseda soudu Pavel Rychetský. Uvedl to při jednání s premiérem Petrem Nečasem během jeho první návštěvy soudu v Brně s tím, že soud už zkrátka více šetřit nemůže. Nečas uznal, že soud je na hranici možností.

Ústavní soud musel v poslední době podobně jako další státní instituce hledat úspory také ve svém rozpočtu. Podle Rychetského dosavadní škrty neovlivní rychlost rozhodování. Možnost dalších úspor však již Rychetský nevidí.

"Otevřeně říkám, že je to už naposled, že už to je 'na kost', že další ořezávání našeho rozpočtu by mohlo mít vliv a mělo vliv na dosaženou úroveň standardu lidských práv, který my poskytujeme," řekl Rychetský.

Exekutiva řeší, jak soudu ulehčit. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) by například soud podle některých úvah nemusel odůvodňovat usnesení, kterými odmítá stížnosti bez věcného projednání. Například pro zjevnou neopodstatněnost či kvůli formálním vadám.

Návštěva premiéra Petra Nečase v Brně"Ústavní soud je ročně zavalen 3 500 žádostmi o rozhodování, to když spočítáte na den a na ústavního soudce, to je kvantum věcí. (...) Tady je vidět, že nalezení nějakého mechanismu, kde bude možné se rychle domoci spravedlnosti, je skutečně věcí, nad kterou se musíme vážně zamýšlet a diskutovat ji na odborné, nikoliv politické úrovni," uvedl v Brně Nečas.

Uran nás neuživí, apeloval Nečas na studenty

Premiér Petr Nečas se v pondělí ráno vypravil i na brněnské gymnázium na Vídeňské, kde diskutoval se studenty. Před besedou se studenty mu zazpíval sbor moravskou lidovku, kterou Nečas znal a připomněl začátek druhé sloky. Studentům na začátku poděkoval, že si na něj udělali čas i během vyučování.

ZAHÁJIL KAMPAŇ

Poslední zastávkou Petra Nečase v Brně bylo zahájení kampaně brněnské ODS a čtyř jihomoravských senátních kandidátů. V projevu podpořil kandidáta na brněnského primátora za ODS Roberta Kotziana, který je podle něj neokoukaný, ale zároveň připravený se této funkce ujmout. "Rozhádanost, která panuje na místní radnici, doléhá až do vládních paláců v Praze. Jak má vláda podpořit nějaký projekt, když od místních politických špiček slyší naprosto rozdílné názory," upozornil Nečas.
Kotzian podle něj může vybudovat stabilní koalici. "Budeme spolupracovat se všemi demokratickými stranami. To vylučuje komunisty. Také koalice se Zelenými by myslím stála hodně potu a slz," naznačil Kotzian.

V Brně uvedl, že chce kvalitnější absolventy, takže požadavky kladené na studenty budou náročnější. Zvláště pak na humanitních oborech. "Vzdělání se musí orientovat na kvalitu, aby nemělo hodnotu jen cáru potištěného papíru," řekl premiér.

Právě v kvalitních absolventech vidí Nečas budoucnost české ekonomiky. "Máme ještě trochu uhlí, možná nějaký uran, ale to nás neuživí. Musíme výrobky nejen montovat, musíme je vymýšlet," dodal.

Premiér odpověděl celkem na sedm otázek, gymnazisty zajímalo například školné, škrty u policie a ve státní správě či nástroje, jak zlepšit vzdělávání. "Je sympatický, dobře volí slova, ale často nevystihl podstatu otázky, jen se nechal inspirovat k další promluvě," komentovala studentka Romana Doležalová.

Na oběd premiér zašel s rektory brněnských vysokých škol. Předseda české konfederace rektorů Petr Fiala plánované desetiprocentní zkrácení rozpočtů vysokých škol označil za neúnosné. Pokud dostanou méně peněz, nebudou podle něj české školy schopné konkurovat těm zahraničním a byly by nuceny přijímat méně studentů.

Premiér přišel s návrhem, aby vysoké školy získávaly peníze ze soukromých zdrojů. Firmy k tomu chce motivovat daňovými úlevami.

Návštěva premiéra Petra Nečase v Brně

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video