Další Rushdie: arabský zpěvák

D u b a j - (Od spolupracovnice MF DNES) - Arabský svět - a jeho populární hudba - mají svého "Rushdieho". Saúdskoarabští náboženští představitelé vynesli rozsudek smrti nad populárním kuvajtským zpěvákem Abdulláhem Ruvajšídem, který urazil islám tím, že v jeho písních zazněly verše z koránu. Rozsudek smrti vynesl saúdskoarabský duchovní Hamúd íbn Šuajtí. Náboženský výnos - fatwu - o trestu smrti zveřejnily minulý týden kuvajtské noviny. A oheň byl na střeše. Odsouzení zpěváka rozpoutalo ostrou výměnu názorů mezi nejvyššími kuvajtskými a saúdskými náboženskými představiteli.

Kuvajťané označili fatwu za nelegální, neboť ji vydal duchovní, který prý nemá k tomuto kroku požadovanou kvalifikaci.

Kuvajťané jsou navíc přesvědčeni, že rozsudky smrti nad jejich občany přísluší pouze jim, bez ohledu na to, že Saúdská Arábie je země, kde se zrodil islám a která mezi ostatními muslimskými zeměmi požívá nezměrnou autoritu. Čtyřicetiletému Ruvajšídovi, který je v současnosti nejpopulárnějším zpěvákem popových písní v zemi, zajistila kuvajtská vláda osobní ochranu.

Zpěvák odmítl obvinění z urážky islámu a za tichého souhlasu kuvajtských úřadů odcestoval do Spojených států amerických. Jeden jeho spolupracovník uvedl, že právníci celou záležitost prověřují a zkoumají, zda uvedená fatwa je legální, či nikoliv. A list Arab Times otiskl v pondělí rozsáhlý článek na obranu zpěváka.

Ruvajšídův případ není v muslimském světě ničím ojedinělým. V poslední době jsou to právě zpěváci, kteří často vyvolávají hněv duchovních. Na počátku tohoto roku museli organizátoři každoročního kuvajtského nákupního festivalu, který je velkou a jedinou kulturní událostí v zemi, respektovat nařízení parlamentu a zrušit téměř vyprodaný koncert libanonského zpěváka Ásiho Helániho. Důvodem byly opět citace koránu v textech.

V roce 1999 proběhl v Libanonu, nejliberálnějším muslimském státě na Blízkém východě, kontroverzní soud se zpěvákem Marcelem Khálifem, jenž je miláčkem arabského publika. Náboženští představitelé obvinili zpěváka, který je mimochodem křesťanského vyznání, z toho, že v textu písně I Am Yussef Oh Father byly použity citace z koránu. Inkriminovaná píseň však byla věnována Palestincům a Libanoncům, trpícím pod izraelskou nadvládou, a kromě úryvku z koránu do ní byly rovněž včleněny emotivní verše z básně palestinského spisovatele Mahmúda Derviše popisující neštěstí Palestinců. Obvinění vyvolalo bouřlivé protesty po celém Arabském poloostrově. V průběhu hlavního líčení zpívaly stovky demonstrantů před soudní budovou známé Khálifovy písně.

Libanonský soudce po zvážení všech okolností rozhodl, že se zpěvák nedopustil žádného zločinu, a zprostil ho viny. Marcel Khálife strávil ve vazbě tři roky a šest měsíců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video