Studenti mohli otázky najít předem na webu. Ilustrační foto.

Studenti mohli otázky najít předem na webu. Ilustrační foto. | foto: shutterstock.com

Další průšvih Scia: přijímačky byly na webu předem

  • 111
Problémů s přijímačkami na vysokou školu od společnosti Scio nadále přibývá. Nyní se ukázalo, že skoro dvě desítky otázek, které byly součástí březnového kola národních srovnávacích zkoušek, byly volně k mání na internetu. Kdo se na ně předem připravil, byl ve výhodě.

Už počátkem týdne MF DNES psala o tom, že se v březnovém kole objevilo pět otázek, které pro změnu byly součástí loňských testů a jež společnost Scio za pět set korun prodávala jako podklady k přípravě na zkoušku. Kdo na ní uspěje, může se dostat na některé vysoké školy bez přijímaček. (o předchozí kauze čtěte zde)

Také sedmnáct otázek z internetu bylo součástí loňských testů, nicméně se neobjevily v prodávaných podkladech na přípravu.

 "Domnívám se, že by mohlo jít o únik informací přímo z organizace Scio, jelikož rozhodně nejde o žádné naskenované materiály a k testům by kromě zaměstnanců Scia nikdo neměl mít přístup," řekla Anna Slámová, jedna z uchazeček o vysokoškolské studium.

Scio chybu neuznává

Ani v jednom případě sice potenciální vysokoškoláci nemohli tušit, že zrovna tyto otázky budou v testech, ale i tak je jejich znalost při zkoušce, kde mimo jiné jde o čas, výhodou. Otázek je na zkoušce stovka. „Celkem jich tak byla předem známa pětina a přitom každý bod ve výsledku hraje velkou roli,“ podotkla Slámová.

Zatímco u pěti otázek, které byly součástí prodávaných přípravných testů, Scio uznalo chybu a z hodnocení je vyjmulo, u dalších 17 o tom neuvažuje. Podle ředitele Scia Ondřeje Šteffla jde totiž o úplně jiný problém. "Úlohy, které jste našla jako volně stažitelné na internetu, nebyly šířeny společností Scio a jejich původ je zcela sporný," napsal Anně Slámové v e-mailové odpovědi na její stížnost.

Šteffl vysvětluje, že ani opakování otázek z minulých let není chybou, protože právě tím se podle něj nejlépe porovnávají výsledky studentů, kteří na zkoušku jdou v různých termínech. Lidé, již chtějí na vysokou, to však vidí jinak. "Je neseriózní, že Scio testové otázky opakovalo, za svoje peníze si zasloužíme korektnější přístup," říká Tereza Stulíková.

Vysoké školy situaci jako kritickou nevidí. "Samozřejmě to vnímáme jako negativum," uvádí Pavel Doulík, proděkan ústecké pedagogické fakulty, kde jsou testy Scia významnou součástí přijímaček. Podle něj se však chyby stávají i u přijímaček, které si školy připravují samy. "Možná ještě častěji," uzavřel.

Ministerstvo školství nemá pravomoc do zkoušek na vysoké školy zasahovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video