Protest proti postupu prezidenta Miloše Zemana při udělování profesury Martinu...

Protest proti postupu prezidenta Miloše Zemana při udělování profesury Martinu C Putnovi. (23. května 2013) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Stovky lidí protestovaly před Hradem. Zeman patří do lihu, vzkázali

  • 322
Prezidentovo středeční jednání s ministrem školství Petrem Fialou nepřineslo úplné uklidnění situace kolem jmenování profesorů. Dvě stovky lidí protestovaly na Hradčanském náměstí kvůli okolkům s jmenováním Martina C. Putny. Proti záměru, aby místo prezidenta profesory jmenoval ministr, se postavili i rektoři.

Protest začal po 16. hodině. Na Hradčanském náměstí místě se sešlo zhruba dvě stě lidí. Někteří v rukou drží transparenty. Na nich jsou nápisy Pane prezidente, vzdejte se i dalších pravomocí, Zeman málem králem nebo Nejen Putna nám není putna.

Akci zahájil happening studentů Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Ztvárnili v ní předávání diplomů v roce 2021, kdy jej prezident neudělil téměř žádnému profesorovi. Poslední profesor si diplom odnesl v zubech a Zeman jej měl na vodítku. Student Josef Blažejovský prezidentovi také v nadsázce děkoval za pěkné chování a za to, že se v celé věci kolem jmenování literárního historika Martina C. Putny nesnížil k osobním útokům.

Po scénkách následovaly projevy. Mezi řečníky byl i Jiří Zlatuška, bývalý senátor a rektor brněnské Masarykovy univerzity. Řekl, že pravomoc prezidenta udělovat titul profesora nepovažuje za feudální přežitek, ale je stvrzením a uznáním akademických svobod. Podle historičky umění a členky Vědecké rady Univerzity Karlovy Mileny Bartlové je kauza kolem Martina C. Putny promítnutím předvolebních bojů. Putna se totiž angažoval před přímou volbou prezidenta proti Zemanovi. Na akci dorazil také organizátor pochodu homosexuálů Prague Pride Czeslaw Walek.

Happening svolal předseda Strany zelených Ondřej Liška, podpořila ho studentská iniciativa Za svobodné vysoké školy. Akce skončila po necelých dvou hodinách. Zeman však jejich protestům nepřihlížel, protože odjel na dvoudenní návštěvu Polska (více o zahraniční cestě čtěte zde).

Studentům i politické straně vadí Zemanův postoj ke jmenování Putny profesorem. Prezident s podpisem nejprve váhal, ve středu uvedl po jednání s ministrem školství Petrem Fialou, že Putna bude profesorem, ale dekret mu osobně nepředá. Nechá to na ministrovi. Zeman také oznámil, že této pravomoci se chce v budoucnu zcela zbavit (více o změně čtěte zde).

Podívejte se, co řekli Fiala a Zeman po jednání:

22. května 2013

Podle Karolíny Chloubové z iniciativy Za svobodné vysoké školy se protest konal i přes rozhodnutí Putnu jmenovat, protože Zeman nevysvětlil své chování.

"Považujeme za nedůstojné, aby jeden titul byl předán kdesi v ústraní a ostatní na ceremonii," uvedl k celé věci Liška. Odmítnutím jmenovat Putnu profesorem podle něj prezident fakticky zpochybnil autonomii vysokých škol.

Podle filozofa Václava Němce, jenž se akce zúčastnil, je na celé věci pozitivní to, že když prezident překročí nějakou svoji pravomoc, je ochoten se jí vzdát.

Prezidentovo rozhodnutí ve čtvrtek kritizovalo šest rektorů vysokých škol. "To je ještě horší než stávající stav," reagoval na převod jmenovacích pravomocí například rektor ČVUT Václav Havlíček. Ministr je podle něj ještě víc politická osobnost než prezident, proto hrozí zatahování politiky do procesu jmenování. Výtkou prý nemíří na současného ministra Fialu, který donedávna působil sám jako rektor Masarykovy univerzity, ale na ministry budoucí.

"Pokud zákon nedá rozhodovateli, v tomto případě ministrovi, jinou možnost než pouze návrh podepsat, pak jsme problém posunuli pouze o patro níž," tvrdí rektor brněnského VUT Karel Rais. "Podpis prezidenta na jmenovacím dekretu profesora není jen formalita, je symbolem docenění celospolečenského přínosu vysokého školství," myslí si také rektor České zemědělské univerzity Jiří Balík.

Zemana nechválí ani rektor pražské Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch, rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř či rektor Univerzity Palackého v Olomouci Miroslav Mašláň.

Proti váhání jmenovat Putnu se už dříve vyslovila část docentů, kteří mají být jmenováni profesory. Zvažovali, zda se zúčastnit slavnostního aktu (více čtěte zde).

Studenti Putnu podpořili už v pondělí, kdy se asi padesát lidí sešlo před pražskou Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy, kde Putna působí. Protesty pokračovaly při návštěvě hlavy státu v Brně. Názor mu tam řeklo také zhruba padesát mladých lidí (více čtěte zde).

Na atmosféru protestu v Brně se podívejte zde:

21. května 2013

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video