Německá kancléřka Angela Merkelová.

Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: AP

Lidem slibte, že vlna běženců už nepřijde, radí Merkelová před volbami

  • 421
Vracet, vracet a zase vracet. Tak shrnula německá kancléřka Angela Merkelová hlavní úkol úřadů, které řeší migrační krizi. Na uzavřeném jednání s vedením poslanecké frakce CDU/CSU také spolustraníkům poradila, jak zodpovědět otázky nespokojených voličů. Podle deníku Die Welt mají říct, že loňská vlna běženců se nebude opakovat.

Angela Merkelová se v Berlíně sešla s lídry stranické frakce ve Spolkovém sněmu, kteří s ní za zavřenými dveřmi vášnivě debatovali o migrační politice její vlády. Došlo i na otázku, co mají politici říct lidem, kteří mají strach z nekontrolovatelného přílivu běženců do Evropy.

Merkelová uznala, že udělala chyby

Kancléřka nelituje, že do země pozvala Syřany.

Německo však podle ní začalo až pozdě prosazovat kvóty na rozdělení běženců.

Celá EU pak krizi příliš dlouho nechala na bedrech Itálie a Řecka.

Voliči mají v živé paměti loňský rok, během něhož pouze do Německa dorazilo více než milion lidí. Byli mezi nimi váleční uprchlíci z Blízkého východu, ale také ekonomičtí migranti z Afriky či Balkánu. Merkelová stranické špičky podle deníku Die Welt ujistila, že „nic takového jako loni se už opakovat nebude“.

Křesťanští demokraté, které v příštích dvou týdnech čekají hned dvoje volby a setkání s voliči jsou tak v plném proudu, to prý mohou lidem slíbit. Koalice CDU, CSU a SPD podle ní už rázně zasáhla, upravila azylové zákony a zpřísnila požadavky na začlenění běženců do společnosti. Obavy některých Němců jsou podle ní nepodložené.

CDU hrozí, že ji odpůrci migrace porazí v okrsku Merkelové

„Udělali jsme pokrok v otázce ubytování i rozdělení uprchlíků. Pokročili jsme i v boji s příčinami jejich útěku,“ prohlásila ve čtvrtek kancléřka v rozhovoru pro veřejnoprávní rádio NDR, které vysílá mimo jiné pro obyvatele spolkové země Meklenbursko - Přední Pomořansko. Právě jeho obyvatelé v neděli vyrazí k volbám do zemského parlamentu, o dva týdny později bude hlasovat Berlín.

Uprchlická krize

Jak připomíná deník Frankfuter Allgemeine, do malé spolkové země u břehu Baltského moře patří i domovský okrsek samotné Angely Merkelové. Průzkumy však zároveň naznačují, že by se Meklenbursko - Přední Pomořansko mohlo stát první zemí, kde vládní CDU ve volbách předstihnou odpůrci přijímání migrantů, tedy strana Alternativa pro Německo (AfD).

Merkelová však akcentuje, že situace už je jiná. „Umíme lépe ochránit vnější hranice a podpořili jsme obce i spolkové země, aniž bychom museli krátit příspěvky našim občankám a občanům,“ dodala Merkelová v rozhlasovém rozhovoru, při němž pečlivě volila slova.

Na uzavřeném jednání s poslanci CDU a její menší sestry CSU však o dalším řešení migrační krize mluvila otevřeněji a rázněji. „V nejbližších měsících je nejdůležitější vracet, vracet a zase vracet,“ citoval ji jeden z účastníků schůze.

Merkelová zdůraznila, že v Německu může zůstat jen člověk, který v zemi původu skutečně čelí pronásledování nebo válce. U těch, kteří nemají na azyl naději, se podle ní vláda vynasnaží co nejvíc urychlit jejich vyhoštění a následnou deportaci. Kancléřka se už v červenci, právě na předvolebním setkání s obyvateli Předního Pomořanska, zmínila, že tím má na mysli hlavně přistěhovalce z Balkánu a severní Afriky.

Kancléřka se nadále potýká s klesající popularitou mezi voliči. Podle průzkumu agentury Infratest Dimap pro deník Die Welt a veřejnoprávní televizi ARD, který byl zveřejněn ve čtvrtek, podporuje Merkelovou 45 procent oslovených Němců, což je její nejhorší výsledek od roku 2011. Předseda bavorské CSU Horst Seehofer, který kancléřku kvůli jejím postojům k migrační krizi opakovaně kritizoval, na Merkelovou v aktuálním žebříčku ztrácí jen jeden procentní bod.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video