Patrový autobus po nehodě u Nažidel - Autobus přišel o střechu, 19 lidí z...

Patrový autobus po nehodě u Nažidel - Autobus přišel o střechu, 19 lidí z horního patra zemřelo. Dvacátá oběť podlehla následkům zranění. | foto: MF DNES

Další pozůstalí po obětech nehody u Nažidel dostanou odškodné

  • 5
Jednatel chomutovské cestovní kanceláře Vlna Eduard Knapp musí zaplatit další statisíce korun kvůli tragické nehodě u Nažidel. U Krajského soudu v Plzni dnes prohrál dva spory, a to se ženou, která při nehodě ztratila dceru, a s manželi, kteří přišli o syna.

Podle verdiktu je Knapp odpovědný za zásah do jejich soukromí, musí pozůstalé odškodnit částkou dohromady 680 tisíc korun a zaslat jim omluvu. Platit má i náklady řízení.

Stejným způsobem jako dnes rozhodl soudce krajského soudu před několika dny i další čtyři případy - šesti pozůstalým má Knapp vyplatit dohromady 800 tisíc korun. I s dnešním verdiktem o odškodnění tak musí zaplatit už celkem 1 480 000 korun. Všech šest rozhodnutí ale zatím nenabylo právní moci.

Naopak pravomocné už je rozhodnutí odvolacího vrchního soudu z minulého týdne, který Knappovi uložil zaplatit odškodné 800 tisíc korun pozůstalým, kteří u Nažidel ztratili čtyři příbuzné. Jejich žaloba byla podána jako první a spustila lavinu žalob i dalších pozůstalých.

Všichni se domáhali odškodnění, protože ztrátou svých nejbližších prý utrpěli nemajetkovou újmu a zásah do práv na ochranu osobnosti. Žádali také omluvu. Kromě Knappa žalovali i přepravce Milana Jurštáka, jehož firma je od července 2004 v likvidaci. Dnes neúspěšně žalovali také řidiče havarovaného autobusu Pavla Krbce.

"Máme právo na zadostiučinění, žádné ale není naší ztrátě adekvátní. Chci jejich potrestání za zabití našeho syna," uvedl dnes žalobce v posledním projednávaném případu. Spolu s manželkou po Krbcovi žádal každý 300 tisíc korun, po Jurštákovi 55 500 Kč a po Knappovi 1,5 milionu korun. Soud jim nakonec přiznal každému částku 240 tisíc korun, zaplatit ji má Knapp.

Dle soudu jen on nese odpovědnost za neoprávněný zásah do jejich soukromí.

"Žádná částka nevyváží bolest rodičů, přiznaná částka nepředstavuje cenu lidského života, ale náhradu nemajetkové újmy," uvedl soudce. Odpovědného za zásah do soukromí uznal Knappa. Krbec byl podle jeho slov sice původcem děje, řídil a nehodu způsobil, ale byl zaměstnancem přepravní firmy Milana Jurštáka. Protože tato společnost neexistuje, nemůže prý mít v dané věci žádná práva a povinnosti.

Zástupce žalovaného majitele CK Eduarda Knappa Vlastimil Němec se dnes k soudu nedostavil. V minulosti odpovědnost svého klienta ve všech případech odmítl. Podle toho, do jaké skupiny cestující patřili, argumentoval buď tím, že mezi nimi a CK neexistovala cestovní smlouva, nebo že skupina nastoupila do jiného autobusu, než měla.

Nehoda se stala 8. března 2003. Autobus jedoucí z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic vjel do protisměru, převrátil se a spadl ze srázu. Střecha se při pádu zcela odtrhla.

Na místě zahynulo 17 lidí, další dva po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později. Autobus převážel převážně mladé lidi z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, vraceli se z Alp. Pobyt organizovala CK Vlna.

Řidiči autobusu Pavlu Krbcovi soudy uložily osm let vězení. Tragédii zavinil neopatrnou jízdou, jel s vozem příliš rychle, nevěnoval se dostatečně řízení. Po odpykání poloviny trestu požádal o podmínečné propuštění. Brněnský městský soud mu však loni nevyhověl s tím, že nad činem neprojevil dostatek lítosti.

,

Video