Zakladatelka Porodního domu U Čápa Zuzana Štromerová

Zakladatelka Porodního domu U Čápa Zuzana Štromerová | foto: Petr Topič, MAFRA

Soud trestal za další tragický domácí porod, asistentka dostala podmínku

  • 369
Městský soud v Praze udělil podmínku a dvouletý zákaz činnosti porodní asistentce Zuzaně Štromerové, zakladatelce pražského Porodního domu U Čápa. Trest přišel po tragickém domácím porodu. Na případ upozornila Liga lidských práv. Podle ní je rozsudek výsledkem tažení proti domácím porodům.

Porod s tragickým koncem se odehrál téměř před dvěma lety v Praze. Zuzana Štromerová vyšetřila o půl druhé odpoledne těhotnou ženu, která za ní přišla s tím, že má nejspíš kontrakce. Porodní asistentka ji podle soudu poslala domů s ujištěním, že jde o planý poplach a pokud se něco změní, aby jí zavolala.

Ženy si poté několikrát telefonovaly, jak byly předem domluvené. Před 21. hodinou se Štromerová od ženy dozvěděla, že kontrakce prudce zesílily a že rodička má velmi silné nucení tlačit. Na její žádost proto vyjela k ní do bytu. "Zjistila, že je porod v samotném závěru, přičemž nezjistila ozvy plodu," stojí v rozsudku odvolacího soudu.

Až v této chvíli manžel rodičky na popud porodní asistentky zavolal záchranku. Než přijela, na svět přišlo mrtvé dítě. Podle lékařů se udusilo. Zřejmě kvůli předčasnému odlučování lůžka placenty a tomu, že mělo obtočenou pupeční šňůru kolem krku.

Porodní dům

Jak to vypadá U Čápa

Porodní dům U Čápa je obecně prospěšná společnost, která se zasazuje o vybudování prvního českého porodního domu. V takovém zařízení je prostředí podobné domácnosti a ženy v něm rodí pouze za pomoci porodních asistentek. V Česku je tato varianta nyní nezákonná. Pražský porodní dům U Čápa proto poskytuje jen předporodní kurzy, doprovody do porodnice, konzultace či poradnu kojícím ženám. Před čtyřmi lety stejný soud, který pravomocně odsoudil Štromerovou, dal porodnímu domu zapravdu, když zrušil stanovisko ministerstva zdravotnictví, které porodnímu domu zamítlo registraci. Alternativě to ale nakonec stejně nepomohlo.

Podmínka za usmrcení z nedbalosti

Případ začala vyšetřovat policie. Na ni se později obrátila s trestním oznámením na neznámého pachatele i matka dítěte. Věc se dostala k soudu a ten v květnu třiapadesátileté Zuzaně Štromerové uložil pravomocně za usmrcení z nedbalosti patnáctiměsíční trest s třicetiměsíčním odkladem a dvouletý zákaz činnosti.

Podle Městského soudu v Praze není pochyb o tom, že kdyby matka odjela včas do porodnice, dítě by mohlo žít. Z toho, že se tak nestalo, viní soud porodní asistentku. V odůvodnění rozsudku hovoří i o vině rodičky. Ta v celém případu vystupuje jako poškozená, stejně jako její partner. Po Štromerové žádají 480 tisíc jako odškodné. To jim zatím soud nepřiznal.

Porodní asistentka podala dovolání

Štromerová prostřednictvím právníků Ligy lidských práv podala proti rozsudku dovolání k Nejvyšším soudu. Tvrdí v něm, že proti vůli rodičky neměla právo ji vyšetřovat či jí volat sanitku.

"To, co mi soudy kladou za vinu, je diskutabilní a dle mého neodsouditelné. Jestliže nebyly známky žádné patologie ani v těhotenství, ani při porodu, nebyl důvod paní do nemocnice odesílat, pokud to sama nechtěla. Stejně jako jsem nemohla bez jejího svolení vstupovat do bytu, protože to by bylo násilné vniknutí," řekla iDNES.cz Štromerová.

Podle ní ji žena kontaktovala v domluvených hodinách a až do deváté večerní se jí nesvěřila s ničím, co by avizovalo, že dítě přichází na svět. "Z toho, co mi říkala a jak se chovala, to pro mě znamenalo: Aha, není žádný spěch," popsala zdravotnice.

"Nesouhlasím s tím, že kdyby žena rodila v porodnici, tak by se to nestalo. Ústav zdravotních informací a statistiky mi na můj dotaz uvedl, že v ten samý rok, ve stejném týdnu těhotenství se mrtvě narodilo 25 dětí. Všechny v nemocnici. Takže i tam existuje riziko," tvrdí někdejší porodní asistentka.

Štromerová nyní pracuje jako administrativní pracovnice porodního domu U Čápa. Rozsudek vnímá jako velkou křivdu a psychickou újmu. Přišla kvůli němu například o možnost zasedat ve vědeckém výboru mezinárodního kongresu porodních asistentek, jenž se v Praze bude konat příští rok.

Dítě zemřelo doma. Kvůli zastávání alternativ, tvrdí znalec

Tragédie má ale ještě jeden rozměr. Soudní znalec a porodník Antonín Doležal konstatoval, že "zavinění obžalované nespočívá nedbalosti, lajdáctví či vědomém zanedbání povinností porodní asistentky, nýbrž v jejím přesvědčení stoupenkyně tzv. alternativních metod". Soud tvrdí, že dítě na svět přišlo při domácím porodu, a i proto nepřišla pomoc včas. Štromerová to popírá s tím, že žena ji požádala pouze o doprovod do porodnice.

Podle právníků Ligy lidských práv, kteří porodní asistentku zastupují, je Doležal proti Štromerové zaujatý. "Neposuzuje konkrétní postup porodní asistentky, ale její osobu, protože je známá tím, že propaguje přirozené porody," uvedla Zuzana Candigliota, právní ředitelka Ligy lidských práv. Podle ní je Doležal odpůrcem domácích porodů, a proto nemůže být vůči Štromerové objektivní. "Navíc případ porodní asistentky má primárně posuzovat jiná porodní asistentka, ne gynekolog a porodník, protože pro něj je to konkurenční povolání," dodala Candigliota.

"Nejsem souzena za žádnou chybu, ale za názor," domnívá se Štromerová. Podle ní byla exemplárně odsouzena, protože "někdo chtěl vyvýšit to, že domácí porody jsou nebezpečné".

Doležal iDNES.cz řekl, že proti někdejší porodní asistentce zaujatý není. "Něco takového vylučuji. Nechtěl jsem jí ani v nejmenším ublížit, je to kolegyně ze stejného oboru. Ale jako soudní znalec musím říci pravdu a ta paní se chovala dle mého nevhodně," tvrdí lékař s padesátiletou praxí v oboru.

"Nemám ji za člověka, který by byl nečestný, ale ona má své přesvědčení, které ji dovedlo do takové situace. Je tady mrtvé dítě a je to následek, když to mírně nazvu, velice nejapného chování," uvedl Doležal. Sám by si na vedení plánovaného domácího porodu netroufl. "Nikdy bych to neudělal, protože při porodu se může změnit úplně všechno během několika vteřin," tvrdí Doležal.

Spor o domácí porody je v Česku aktuální. V září rozhodne Evropský soud pro lidská práva o stížnostech dvou matek na Českou republiku. Ženy tvrdí, že stát jim neumožnil mít u domácího porodu péči zdravotníka (více čtěte zde). Téma se řeší i na ministerstvu zdravotnictví, kde pracovní skupina dospěla k názoru, že mimo porodnici se rodit nesmí (o záměru pracovní skupiny čtěte zde).

Štromerová je v posledních letech už druhou porodní asistentkou, jež dostala podmínku a zákaz činnosti. Před dvěma lety si obdobný verdikt vyslechla i někdejší prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková (více čtěte zde). Při domácím porodu, který vedla, přišel na svět zdravotně postižený chlapec. Po 20 měsících zemřel. Königsmarková rozsudek napadla nakonec až u Ústavního soudu. Ten předchozí verdikty ve středu zrušil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue