Další kolo předvstupních rozhovorů v Bruselu

Praha - Mimořádné kolo předvstupních rozhovorů probíhá dnes za účasti vyjednávacích týmů Česka, Polska, Maďarska, Estonska a Slovinska. Původní termín 18. května byl odsunut kvůli chybějící společné pozice zemí evropské patnáctky ke kapitolám volný pohyb osob a kapitálu.

Vyjednavači Evropské unie předložili kompromisní návrh v otázce volného pohybu osob, který počítá s dvouletým přechodným obdobím na práci občanů střední a východní Evropy v zemích EU. Po dvou letech bude situace přezkoumána a EU rozhodne, zda prodlouží toto přechodné období o dalších tři až pět let. Společný postoj EU se hodnotí jako diplomatický úspěch Německa a Rakouska, které se po rozšíření EU obávají přílivu levnější pracovní síly z východu.

Vedle volného pohybu osob může být na dnešním jednání projednávána i kapitola volného pohybu kapitálu. V této oblasti přijala EU společnou pozici, která přiznává Polsku, Maďarsku a Česku přechodná období na nákup zemědělské a lesní půdy na sedm let a prodej rekreačních objektů na pět let. Slovinsko a Estonsko přechodná období v těchto kapitolách nepožadují.

Na programu dnešního jednání se čeští vyjednávači vedeni státním tajemníkem Pavlem Teličkou pokusí uzavřít dvě kapitoly. V kapitole sociální politika se Česká republika zřekla jakýchkoli přechodných období a zavázala se přijmout a aplikovat veškerou příslušnou legislativu v této oblasti od okamžiku vstupu do EU.

Naopak životní prostředí patřilo od počátků negociací k nejkomplikovanějším kapitolám. Očekává se, že EU přizná Česku tři přechodná období, mimo jiné i na finančně náročnou výstavbu čističek odpadních vod v obcích do 10.000 obyvatel.

Po dnešním dni by se tak Česká republika měla dostat na počet sedmnácti uzavřených kapitol, o jednu více než sousední Slovensko a Polsko. Naopak ve srovnání s Maďarskem a Estonskem budeme mít uzavřeno o jednu kapitolu méně. V čele kandidátských zemí podle počtu uzavřených kapitol tak zůstane i po dnešním jednání Kypr, který jich uzavřel již 21.
Poslední kolo předvstupních rozhovorů za švédského předsednictví proběhne 11. a 12. června na ministerské úrovni.


Video