Rebelující poslanci ODS (zleva Marek Šnajdr, Petr Tluchoř, Radim Fiala, Ivan

Rebelující poslanci ODS (zleva Marek Šnajdr, Petr Tluchoř, Radim Fiala, Ivan Fuksa, Jan Florián) se po debaklu strany v krajských volbách cítí silnější a stupňují své požadavky. Cíl? Sesadit předsedu ODS Petra Nečase. | foto: Michal Doležal, ČTK

ODS stále není jednotná, rebelové předloží vlastní změny úspor

  • 245
ODS bude předkládat několik samostatných změn k balíku vládních úspor. Jednu podá z pověření předsedy strany šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek, další předloží rebelové. Středeční jednání poslaneckého klubu ukázalo, že strana není stále jednotná.

"Jednání o daňovém balíčku bylo v rovině představení dvou kompromisních návrhů. Jednoho pana premiéra a pana předsedy rozpočtového výboru. Druhý je náš návrh, jenž se týká čtyř záležitostí avizovaných od začátku projednávání," řekl iDNES.cz poslanec Petr Tluchoř.

Návrh Petra Nečase a Pavla Suchánka předpokládá, že se spodní sazba daně z přidané hodnoty zvýší na rok o jeden procentní bod. "Pan premiér mým prostřednictvím podal návrh, který ten původní mění ve třech bodech," řekl iDNES.cz Suchánek. "To, že je ODS nejednotná, je hrůza. Nechtěl jsem se toho dožít, ale stalo se," doplnil politik.

Návrh šestice rebelů ponechává obě sazby daně z přidané hodnoty na úrovni letošního roku. "Nezavádí takzvanou milionářskou daň a netrestá aktivní seniory a rodiny živnostníků," vyjmenoval Tluchoř.

Z balíku vypadlo sloučení dávek na bydlení

Středeční schůzka poslaneckého klubu ODS trvala hodinu a půl. Samotné jednání o vládním balíku bylo podle Tluchoře rychlé. Poslanci si v podstatě jen oznámili, že k vládnímu návrhu předloží několik samostatných změn.

Kromě Nečase a rebelů mezi nimi je i návrh poslankyně ODS Lenky Kohoutové, která z balíků úspor škrtá sloučení příspěvku a doplatku na bydlení. Podle Kohoutové by tato změna nepřinesla předpokládané úspory a navíc by s ní vznikly nové náklady. "Například na změnu IT systémů, které by stály nejméně dva miliony," podotkla Kohoutová.

Klub ODS návrh úsporného balíku projedná ještě před třetím čtením zákona. To podle Tluchoře bude součástí v úterý zahájené schůze. Kdy se však návrh bude přesně projednávat, nedokážou nyní poslanci odhadnout.

Ministr financí přepracuje rozpočet

Dohodu mezi vedením strany a rebelujícími poslanci nepřineslo ani úterý. Poslanci odmítli přistoupit na variantu, že by se spodní sazba daně z přidané hodnoty navýšila o jedno procento (více o neúspěšném úterním jednání čtěte zde).

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na protahující se debaty reagoval oznámením, že vláda požádá o stažení návrhu rozpočtu na roku 2013. A ve středu dopoledne o to požádal poslance.

"Nezbývá mi nic jiného, než se jako poslanec přihlásit do rozpravy a navrhnout Sněmovně vrácení návrhu s doporučením, aby v zákonném termínu, nikoliv kratším než dvacet a nikoliv delším než třicet dní, vláda předložila nový návrh, kde rozpočtové ukazatele budou přizpůsobeny nové legislativě," uvedl ministr financí.

Druhé čtení balíčku úspor včetně zvyšování DPH je nyní na programu jako jedenáctý bod schůze. Snaha ČSSD jeho projednávání předřadit v úterý neuspěla. Stejně jako návrh Věcí veřejných, aby se o zvýšení DPH či navýšení daně pro lidi s vysokými příjmy jednalo až v pátek ráno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video