Dálniční tým snižuje kriminalitu

Jižní Morava - Jejich revírem je dálnice, jejich úkolem je bránit ji před násilníky a lupiči. Tak lze charakterizovat skupinu policistů z jihomoravských dálničních oddělení, která se zabývá trestnými činy páchanými na autostrádě. "Zatímco loni se stalo na dálnici 468 krádeží, letos to bylo o 257 méně," chválí práci dálničního týmu kriminalista Vladimír Seďa z jihomoravské policejní správy.

Tým tvoří osm policistů v civilu, kteří se věnují i prevenci. Z každého z dálničních policejních oddělení - z Podivína, Chrlic, Domašova a Velkého Beranova, jsou vyčleněni dva policisté, kteří mají na starosti pouze trestnou činnost na dálnici. "Původně to byli dopraváci a operativní práci se museli teprve učit," vzpomíná na konec minulého roku, kdy byl tým vytvořen, Seďa.

Přestože trestných činů na dálnici není málo, zaměstnanci několika náhodně oslovených čerpacích stanic a motorestů tvrdí, že se na ně řidiči s žádostmi o pomoc neobracejí. "Nepamatuji, že by se tady něco podobného stalo," řekla například zaměstnankyně benzinové pumpy u motorestu Rohlenka nedaleko Brna, která neuvedla své jméno.

Také pracovnice motorestu Devět křížů se s podobnými problémy dosud nesetkala. "To si asi řidič řeší sami s policií. Tady si nikdo, kdo by měl problémy, nebyl ani třeba zatelefonovat," tvrdí žena.

Uspávání a propíchávání pneumatik
Podle kriminalisty Sedi byl počet krádeží a loupeží na dálnicích největší před několika lety. V té době se také objevily nové formy trestných činů - pachatelé začali řidiče uspávat a pak je okradli, začali propichovat automobilům pneumatiky a pak využívali nepozornosti řidičů při opravě a ukradli jim z vozu věci a podobně.

"Uspávání už téměř vymizelo a propichování pneumatik se snížilo asi o šedesát procent. Letos evidujeme kolem dvaceti krádeží, které souvisí s propíchnutím pneumatiky - hlavně v okolí Domašova a Velkého Beranova," řekl kriminalista. Upozornil, že pachatelé už mají tak vypracovaný systém, že si řidič při opravě pneumatiky často vůbec nevšimne, že by se v blízkosti někdo pohyboval - zlodějů je totiž mnohdy více a zastavují v protisměru. K vozu, který chtějí vykrást, se pak dostávají přes svodidla.

Více než polovina trestných činů by podle Sedi vůbec nemusela být dovedena do konce, kdyby byli řidiči opatrnější a nevystavovali své věci na odiv. Je do nebe volající, když si někdo nechá v kufříku ve voze padesát tisíc, ale i milion korun - a to se skutečně stalo," tvrdí kriminalista. Upozornil, že trestné činnosti na dálnici se věnují prakticky ve všech případech občané bývalé Jugoslávie a států Sovětského svazu.

Počet loupežných přepadení na jižní Moravě:
* rok 2001: 421, z toho na dálnici 4
objasněno: 196
* rok 2000: 462, z toho na dálnici 8
objasněno: 222

Počet krádeží na jihomoravských dálnicích:
* rok 2001: 211
* rok 2000: 468


Video