Dalík: Topolánek o mně ví všechno

  • 77
Donedávna ho téměř nikdo neznal, teď jeho tvář plní první stránky novin. Policie stíhá tajemníka předsedy ODS Marka Dalíka kvůli údajné korupční nabídce poslanci Zdeňku Kořistkovi.

Jak jste se jako bývalý zaměstnanec Václava Havla vlastně dostal k Mirkovi Topolánkovi?

Pracuju pro něj zhruba od roku 2001. Moje společnost tehdy dělala pro strojírenskou firmu Unex Uničov a v jejím managementu byli lidé, kteří se znali s Topolánkem, tehdy stínovým ministrem průmyslu.

Topolánek potřeboval někoho, kdo by mu dělal PR. Já řekl, že by mě to velmi zajímalo, protože jsem se politikou zabýval odmala. Dohodli jsme se na neplacené spolupráci, dělal jsem to jako své hobby.

Pak se Topolánek v prosinci 2002 stal předsedou ODS. A vy jeho tajemníkem. Jak k tomu došlo?

V tu chvíli bylo jasné, že ta spolupráce takhle dál nejde. A jediná možnost byla, že v ODS vznikne funkce nazvaná tajemník předsedy. Nic takového za Klause neexistovalo. Dostal jsem za úkol dát dohromady tým poradců, staral jsem se o mediální, bezpečnostní i strategické věci. Oficiálně jsem byl tajemníkem, ale de facto jsem dělal všechny tyhle věci a využíval přitom lidi, kteří to byli ochotni dělat zadarmo.

Nenapadlo vás, že byste měl svou firmu New Deal Communications prodat? Spojení majitele PR agentury a poradce významného politika vede k nejrůznějším dohadům.

Všude na světě bývají pravé ruky politiků z prostředí PR. Dodnes si myslím, že je to pro mou práci dobrá kvalifikace. Vždycky jsem pohrdal lidmi, kteří žijí z politiky a chtějí na ní zbohatnout přes malé domů na státních zakázkách... Já si naopak myslel, že se zachovám transparentně a čestně a že dál budu žít z výnosů své firmy, která nemá politické klienty a která se nikdy neucházela o zakázky třeba od ODS.

V kuloárech se o vás říkají nejrůznější věci: Topolánkův muž na špinavou práci, Topolánkův Šlouf... I v ODS někteří lidé tvrdí: Topolánek ví zhruba desetinu toho, co Dalík dělá. Kde jste získal tu pověst?

Ta pověst vznikla dílem tím, že nepocházím z kariérní líhně ODS, neprokousával se žebříčkem přes nějaká místní sdružení, nechci dělat přes ODS politickou kariéru. A také je to možná tím, že jsem na začátku Topolánkova předsednictví musel spoustu lidí zarmoutit, odmítnout jejich nabídky práce pro předsedu, na nějž se snažila nalepit velká spousta hochštaplerů. A může to být dáno i tím, že jsem se nikdy netajil svými příjmy, nechodil pěšky...

Které hochštaplery jste odmítal?

To byly desítky lidí i firem, vlivových agentur, PR agentur, lidí, kteří se zabývají bezpečnostním poradenstvím, lidí, kteří měli pocit, že Topolánkovi někam pomohli a teď by za to něco chtěli... Možná na všechny to označení "hochštapleři" nesedí.
Ale jmenovat je nechci.

V ODS lze také slyšet, že máte na Topolánka větší vliv než volené stranické orgány.

ODS ctí principy demokratického rozhodování a předseda sám nemůže rozhodnout prakticky nic. Když jsem začal sMirkem Topolánkem spolupracovat, nebyl jsem si jistý, jestli je tím ideálním člověkem na mety, kam míří, i on měl o mně jistě pochybnosti. Po zkouškách, kterými jsme prošli, můžu říct, že je to člověk, který o mně ví úplně nejvíc, a já zase o něm. Je to spíš otázka důvěry než vlivu. Říkám mu do očí i věci, které nikdo jiný neříká.

Co pro Topolánka přesně děláte?

Dalo by se to přirovnat k pozici šéfa poradců premiéra, připravuji stanoviska, spolupracuji na jeho textech, získávám informace, ověřuji je. A občas ho i vozím jako řidič.

Kolik podobných schůzek, jako byla ta s poslancem Kořistkou, jste na Topolánkův popud absolvoval?

S vládním poslancem ani jednu.

Pondělní Respekt vás cituje: "Šli jsme za panem Kořistkou, abychom mu nabídli odpovídající post za to, když se při hlasování o důvěře vládě postaví na naši stranu. To není nic zvláštního." Jaký to měl být post a kdo vás pověřil k té nabídce?

Takhle to formulováno nebylo. Řekl jsem přesně toto: Kdyby Kořistka řekl, že pro vládu hlasovat nechce, zeptal bych se ho, kde si představuje svou budoucnost. To je vše. Nic bych nenabízel, jen bych se zeptal. A to je velký rozdíl. Pokud se poslanec koalice v takové chvíli zachová jinak než jeho dosavadní spojenci, má to pro něj fatální důsledky. Když teď Vladimír Špidla odchází do Bruselu, je to stejný princip.

Tohle je přece něco jiného: pokus přemluvit poslance, aby přešel na druhou stranu.

To ano, ale já mu také nic nenabízel. Kdyby řekl, že bude proti vládě, zeptal bych se ho, co chce dělat dál. To je logické a udělal by to každý. Tohle k politice patří od nepaměti. To není žádná korupce. Lidi, kteří politiku dělají, mají nějaké názory, a když názory převáží, mají moc a ta s sebou přináší i různé posty.

A byla by ODS ochotná panu Kořistkovi něco takového nabídnout?

To nedokážu přesně říci. Ale pan předseda Topolánek vždy říkal, že ODS je ochotna takovým lidem nabídnout zachování tváře. Určitě by mu ale nemohla nabídnout třeba volitelné místo na kandidátce.

Mohla by mu v budoucnu nabídnout například místo v nějaké dozorčí radě nebo jiný zajímavý post?

To jsou spekulace, do kterých se nechci pouštět. Ale v principu je to možné a není na tom nic špatného.

Přirovnal jste svou pozici k šéfovi poradců premiéra. Chcete jednou dělat šéfa poradců premiéra Topolánka?

To bude záležet na něm. Je to pozice, o které bych určitě uvažoval, kdyby nebylo téhle aféry. Teď spíš uvažuji, jestli se neodstěhuju někam do hor.

Poradce předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík. Poslanec Zdeněk Kořistka uvedl, že mu Dalík nabídl mnohamilionový úplatek. (25. srpna 2004)

Policie zadržela Marka Dalíka, poradce šéfa ODS Topolánka, a lobbistu Jana Večerka. Jsou vyšetřováni kvůli korupci v kauze poslance US-DEU Zdeňka Kořistky. (30. září 2004)

Poradce předsedy ODS Marek Dalík po propuštění z policejní cely. (1. října 2004)

"Nechápu celý ten cirkus," řekl po propuštění Marek Dalík. (1. října 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video