Vrchní soud v Praze projednává odvolání lobbisty Marka Dalíka (31. května 2016).

Vrchní soud v Praze projednává odvolání lobbisty Marka Dalíka (31. května 2016). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Dalík žádá obnovení trestního řízení v kauze nákupu obrněnců Pandur

  • 37
Lobbista Marek Dalík navrhl obnovu trestního řízení, v němž byl odsouzen ke čtyřletému vězení a zaplacení čtyř milionů korun za korupci při nákupu obrněných vozů Pandur. Trest mu loni v květnu vyměřil odvolací soud. Žalobce původně navrhoval zpřísnění trestu na osm let a zvýšení pokuty na 22 milionů. Pokutu už Dalík zaplatil.

Tato zpráva byla chybná. Pražský městský soud na základě mylně uvedené spisové značky u žádosti o obnovu řízení ve čtvrtek potvrdil, že byla podána v případu lobbisty Marka Dalíka. V pátek dopoledne se mluvčí soudu Markéta Puci médiím omluvila a zprávu dementovala (více najdete zde).

Původní znění zprávy ponecháváme, doplnili jsme celé vyjádření soudu.

Omluva (soudu) za mylnou informaci ve věci odsouzeného Dalíka

Dobrý den,

omlouvám se, že jsem včera potvrdila mylnou informaci, že pan odsouzený Mgr. Dalík podal dne 17.3. 2017 k našemu soudu návrh na povolení obnovy řízení. Není to pravda, pan odsouzený Mgr. Dalík žádný návrh na povolební obnovy řízení do dnešního dne k Městskému soudu v Praze nepodal.

K chybě došlo bohužel původně ze strany jiného obhájce, který ve zcela jiném případu zaslal k našemu soudu návrh na povolení obnovy řízení svého klienta, ovšem nedopatřením pod spisovou značkou právě pana odsouzeného Mgr. Dalíka.

Proto se tato chyba objevila i na veřejně dostupném portálu www.justice.cz pod informacemi o řízení pod spisovou značkou pana odsouzeného Mgr. Dalíka.

Děkuji za pochopení a těším se na další spolupráci.

Markéta Puci (mluvčí Městského soudu v Praze)

Návrh na obnovu řízení vyplývá z justiční databáze, informaci následně potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Lobbista, jenž si od loňského září odpykává trest odnětí svobody, svou vinu od počátku odmítá.

„Mohu potvrdit, že 17. března dorazil k soudu návrh odsouzeného na povolení obnovy řízení,“ uvedla Puci. Doplnila, že Dalíkův trestní spis je nicméně v tuto chvíli u Nejvyššího soudu, který bude v kauze pandurů rozhodovat o podaných dovoláních.

Návrh na obnovu řízení se projednává veřejně. Soud ji povolí, pokud vyjdou najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině či trestu. Obnovou řízení se zcela nebo zčásti ruší napadený pravomocný rozsudek.

Dalíka v minulosti zastupovali advokáti Tomáš Sokol a Tomáš Gřivna. Ani jeden z nich návrh jménem Dalíka nepodával, jak zjistila redakce iDNES.cz dotazy u každého z nich. Lobbista si na podání návrhu buď vzal jiného advokáta, anebo ho mohl podat sám. Zákon to umožňuje, upozornil Gřivna.

Vítej v pekle, volali vězni na přicházejícího Dalíka:

1. září 2016

Spis dával Dalíkovi za vinu, že si při jednáních ohledně nákupu Pandurů řekl v roce 2007 zástupcům rakouské firmy Steyer o třikrát šest milionů eur (v přepočtu skoro půl miliardy korun). Potvrdily to výpovědi dvou manažerů této firmy a navíc i e-mail, který rakouská policie ve firmě zajistila.

O Dalíkově žádosti o třikrát šest milionů eur byla také informována americká armáda, i když ta informaci nijak nezkoumala (rakouský Steyer vlastní společnost General Dynamics, která dodává obrněná vozidla pro armádu USA, pozn. red.). Stejný požadavek měl být zopakovaný hned dvakrát, mimo jiné zbrojařem Miroslavem Výbohem.

Loni v únoru nebyl Dalík odsouzený z pokusu o podvod, ale z úplatkářství. To znamená, že „poskytl jinému pomoc k trestnému činu přijímání úplatku“. Soudkyně Veronika Čeplová dospěla k názoru, že Dalík nežádal úplatek jen sám za sebe. „Částka byla tak ohromující, že by si nikdo sám nemohl dovolit o ni požádat. Ten, kdo žádost vyslovil, nemohl jednat na vlastní pěst,“ uvedla.

Proti rozsudku byla podána dovolání k Nejvyššímu soudu. „Dovolání si podával jak obviněný, tak nejvyšší státní zástupce,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Podle žalobců není správné, že Dalík dostal pouze čtyřletý trest, když podle trestního zákoníku je sazba za čin, který spáchal, 5 až 10 let. Soud to sice odůvodnil mimo jiné tím, že Dalík nakonec žádné peníze nedostal, podle žalobce za to ale mohou další účastníci transakce, kteří jednali eticky.

Smlouvu na nákup 199 pandurů schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Bylo to těsně před koncem jejího funkčního období. Dalík byl důležitý poradce následujícího premiéra Mirka Topolánka. Právě jeho vláda měla o smlouvě pochybnosti. Nakonec ji vypověděla, ale ještě v roce 2007 uzavřela s firmou Steyr nový kontrakt: za 14,4 miliardy Česko koupilo 107 obrněnců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video