Dalajláma promluvil v sídle OSN, i když nebyl pozván

Poprvé po 40 letech zazněla v úterý v newyorském sídle OSN slova tibetského duchovního vůdce dalajlámy. Účastníkům náboženského summitu je přečetl jeho zástupce Drikung Chetsang Rinpoche. Dalajláma, který žije od roku 1959 v exilu v Indii, nebyl na summit pozván z obav před protesty Číny, která Tibet anektovala a v roce 1959 krvavě potlačila tamní ozbrojené povstání.

"Světoví náboženští představitelé mohou přispět k míru ve světě, pokud bude panovat mír mezi různými vírami a sílit harmonie mezi nimi. Věřím také, že zatímco 20. století bylo věkem válek a nevýslovného utrpení, 21.století může být stoletím míru a dialogu," uvedl v prohlášení dalajláma a vzkázal tisícovce přítomných, že ačkoli není přítomen fyzicky, je přítomen duchem.

11.12.1989 - dalajláma převzal v norském Oslu Nobelovu cenu za mír; ocenění provázely protesty čínské vlády.

"Dokud ale existuje drtivá bída, sociální nespravedlnost, nerovnoprávnost, útlak, ekologický úpadek a dokud budou slabí a malí pošlapáváni silnými a mocnými, nemůže být ani mír," zdůraznil dalajláma.

Ještě před započetím summitu si shromáždění duchovní vůdci, reprezentující nejrůznější náboženské směry od buddhismu přes křesťanství, konfucianismus, hinduismus, islám, judaismus až po taoismus a další, vysloužili kritiku ze strany organizací na obranu lidských práv za neúčast dalajlámy, nositele Nobelovy ceny za mír.

Organizátoři summitu sice nakonec pozvali dalajlámu na poslední dva dny summitu, které se budou konat za zavřenými dveřmi v newyorském hotelu Waldorf, ale Dalajláma odmítl a poslal místo sebe osm budhistických duchovních.

Cílem summitu je snížit náboženské napětí ve světě
Jedním z cílů jednání vysokých církevních činitelů je snížení náboženského napětí, které je živnou půdou ozbrojených konfliktů například na Balkáně, na Blízkém východě a v Indonésii.

"Náboženští představitelé se nevyslovovali vždy jasně, když jejich hlasy mohly pomoci v boji proti nenávisti a pronásledování," upozornil ve svém projevu generální tajemník OSN Kofi Annan. Uvedl, že náboženství se stále velmi často mísí s nacionalismem, rozněcuje konflikty a staví proti sobě různé skupiny lidí.

V hotelu Waldorf se na závěr summitu mají v jednom sále sejít hlavní duchovní znepřátelených etnik z Balkánu, Blízkého východu a Střední Asie. Na shromáždění má být také ustaven poradní výbor, který bude pracovat na vytvoření spojenectví napříč vírami po celém světě.

Ted Turner nechtěl, aby do ráje přišli jenom křesťané
Jedním ze sponzorů a čestných prezidentů summitu je Ted Turner, zakladatel televizní stanice CNN. Americký miliardář, známý náklonností k ženám, odhalil před účastníky dosud neznámou stránku svého života. Prohlásil totiž, že v mládí chtěl být knězem, ale nemohl se smířit s myšlenkou, že do ráje mohou přijít jen křesťané.

Dodal, že dospěl k přesvědčení, že Bůh je jeden a projevuje se různým národům v různé podobě. Cílem Boha však každopádně je, aby lidé žili v míru a navzájem se milovali, uzavřel Turner.

Miléniový summit OSN začne příští týden
Náboženský summit zahájil tento týden sérii jednání na vysoké úrovni, která vyvrcholí Miléniovým summitem OSN v New Yorku od 6. - 8.září. Této konference se zúčastní na 150 představitelů zemí z celého světa včetně českého prezidenta Václava Havla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue