D47: policie šetří úplatky i praní peněz

  • 32
Po dvou liniích se rozjelo policejní vyšetřování okolností kontroverzního projektu dálnice D47 do Ostravy. Policie zkoumá nejen to, zda zakázku za víc než sto miliard, kterou Zemanova vláda bez výběrového řízení přiklepla firmě Housing & Construction, neprovázely úplatky.

Ve hře se totiž objevilo další podezření. Díky informacím ruské prokuratury, která prošetřuje účast klíčové společnosti projektu D47 - firmy Shiran - na korupční aféře v Rusku, se totiž česká policie dostala k řadě konkrétních informací ohledně údajného praní špinavých peněz v České republice.

Izraelská firma Shiran, kterou Rusové z těchto praktik podezřívají, něco takového rozhodně odmítá.

Téměř rok měly české úřady k dispozici mimořádně závažné informace: firma Shiran, klíčový hráč stamiliardového projektu dálnice D47 do Ostravy, je podezírána z praní špinavých peněz, a to dokonce na českém území.

Teprve teď začala policie pracovat. V minulých dnech oficiálně zahájila „trestní řízení“ v kauze dálnice. Detektivové nyní mimo jiné shánějí veškeré informace o pohybech peněz na účtech spojených s firmou Shiran.

Směr pátrání přitom naznačila ruská generální prokuratura, která své české kolegy požádala o „právní pomoc“ při vyšetřování podílu Shiranu na korupčnímu skandálu na ruských železnicích.

V žádosti, která z Moskvy odešla už loni koncem listopadu, totiž stojí: úředníci ruského ministerstva dopravy se dohodli se Shiranem a účtovali jim za převoz nákladů po železnici podezřele nízké sazby - dvakrát až třikrát nižší, než je obvyklý tarif.

Shiran, který se mimo jiné zabývá přepravou surovin pro těžký průmysl, patří vůbec k největším klientům ruských železnic.

Ruské dráhy tak měly jen za prvních deset měsíců roku 2001 přijít o 23 milionů dolarů. Tyto peníze měly být převedeny na účet Shiranu u banky Austria International Privat Kunden ve Vídni a poté - jak se domnívá ruská prokuratura - „vyprány“ při podnikání Shiranu na území Ruska, České republiky a také na Slovensku.

Na to vše se měly české úřady za přítomnosti vysokého představitele ruské prokuratury už v létě na výslechu ptát dvou hlavních postav Shiranu - jeho spolumajitelů Shimona Jacobsona a Odeda Harela, kteří žijí v České republice.

Proč se však česká strana rozhoupala k vlastní akci až teď? „Ruská prokuratura nás požádala pouze o právní pomoc, kterou popsala ve své žádosti, nepředala nám spis ani návrh, abychom sami zahájili stíhání,“ říká náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk, jehož úřad ruskou žádost zpracovával.

„Právní pomoc je bohužel svázána přesnými pravidly mezinárodních úmluv a my jsme sami v této věci nic více podnikat nemohli.“

Náměstek Fenyk potvrdil, že ruská strana své vyšetřování ještě neskončila, předpokládá však, že by se její případné poznatky o praní peněz na našem území do rukou českých úřadů dostaly.

„Je ale potřeba říct, že pánové Harel s Jacobsonem dosud nebyli obviněni a celý případ může skončit i tak, že ani obviněni nebudou,“ říká Jaroslav Fenyk.

Už samotná ruská žádost může místní policii hodně naznačit v jejím vlastním vyšetřování.

Rusové totiž kromě výslechu Harela s Jacobsonem požádali českou stranu i o zápisy ze schůzí akcionářů Shiranu, o jeho finančně-ekonomickou dokumentaci a zejména: o pohyb na účtu, který má firma Shiran založen u Československé obchodní banky.

Rusové se zajímají i o další případné „české“ účty Shiranu, které by mohly mít souvislost s jeho obchodováním v Rusku.  Vyslechnuti by měli být i zaměstnanci bank.

Co z toho už česká strana udělala a předala Moskvě, není jasné - celá „právní pomoc“ je vedena jako tajná záležitost.

Jisté je, že se o podobné informace bude teď zajímat i česká policie ve svém vlastním vyšetřování kolem dálnice D47.

„Jde zejména o to, zda peníze, které Shiran podle ruské prokuratury nezákonně získal v Rusku, nebyly použity v rámci výstavby dálnice do Ostravy,“ uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Firma Shiran jakákoliv podezření razantně popírá: „Veškeré naše obchodní aktivity jsou doložitelné a jsou pravidelně, v souladu se zákony podrobovány auditu mezinárodních auditorských společností,“ řekl MF DNES Oded Harel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video