Fotografií roku 2016 se stal snímek Michala Šuly s názvem Protesty proti...

Fotografií roku 2016 se stal snímek Michala Šuly s názvem Protesty proti návštěvě čínského prezidenta. Vyhrál také v kategorii Aktualita. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Přiběhl Číňan a hodil na mě vlajku, líčí vznik fotografie roku její aktér

  • 169
Letošní vítěznou fotografii soutěže Czech Press Photo halilo tajemství. Na snímku, jemuž dominuje demonstrant zamotaný do české vlajky, se však poznal jeho hlavní aktér. „Přiběhl Číňan a zakryl mě obří českou vlajkou - snad aby mě vyvedl z míry - proto jsem na snímku inkognito,“ popsal Daniel Molnár zákulisí vítězné fotografie od Michala Šuly, fotografa MF DNES a iDNES.cz.

Snímek, který Šula pořídil během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku, vznikl podle Molnára na kruhovém objezdu ve Stochově na Kladensku. Právě tudy projížděla čínská delegace směrem na lánský zámek, kde měl čínský vůdce schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.

„Bylo to nejbližší místo, kam se dalo dostat. Policisté kvůli bezpečnosti zavřeli velkou část Lán. Věděl jsem, že před kruhovým objezdem budou muset zpomalit, bylo to pro mě ideální místo,“ uvedl Molnár, který na akci vyrazil s kamarádem. K objezdu dorazilo ještě přibližně deset obhájců lidských práv vyzbrojených tibetskými vlajkami a transparenty a v ulici se sešli také místní, kteří něco takového ve svém malém městě viděli poprvé.

Objevila se zde ale i velká skupina Číňanů. „Přijeli nejméně šesti autobusy, bylo jich přes stovku. Měli obrovské vlajky, kterými nám blokovali výhled a snažili se nás zakrýt. Byli velmi dobře organizovaní. Policisté tam jen stáli a přihlíželi, nijak nezasáhli,“ popsal iDNES.cz tehdejší situaci Molnár.

Fotka dokazuje bizarnost situace, říká její aktér

Samotný okamžik vznikl při potyčce Molnára se skupinou příznivců čínského prezidenta, kteří se mu snažili tibetské vlajky i transparent sebrat a zničit. „V tu chvíli jsem držel žerď vlajky i tyč transparentu zkřížené v jedné ruce, druhou rukou jsem se přetahoval s Číňanem o další tibetskou vlajku, vzápětí přiběhl jiný Číňan a zakryl mě obří českou vlajkou - snad aby mě vyvedl z míry - proto jsem na snímku inkognito,“ popsal situaci předcházející vzniku fotografie.

Daniel Molnár navštěvuje podobné protestní akce často.

Ta podle něj skvěle zachycuje celou bizarnost pouličního protestu. „Mám radost, že jsem objektem zpravodajské fotky roku, na druhou stranu bych byl šťastnější, kdyby vůbec nevznikla příležitost k jejímu pořízení. Tedy kdyby čínský prezident tehdy nebyl pozván a raději zůstal ve své rudé Číně,“ napsal redakci hlavní aktér snímku a doplnil svou fotografii s transparentem.

O tibetskou vlajku nakonec Molnár přišel. Tvrdí, že když se dožadoval jejího vrácení, příznivci čínského prezidenta se mu vysmáli. „Bylo to pro mě ponižující, v tu chvílí se to v člověku pere a má sto chutí začít rozdávat rány, ale bylo mi jasné, že bych z toho nevyšel dobře a moje angažmá by skončilo na policejní stanici,“ uvedl. „Alespoň transparent jsem uchránil,“ dodal.

Nejsem aktivista, na protestní akce ale jezdím často

Ačkoliv Molnár sám říká, že není aktivista, na podobné akce jezdí pravidelně. Naposledy v říjnu vítal spolu s další asi tisícovkou lidí na Hradčanském náměstí v Praze tibetského duchovního vůdce dalajlámu (psali jsme zde).

„Poslední dva tři roky mě leccos nenechává chladným. Především se to týká naší zahraniční politiky, otázek uprchlické vlny a vůbec angažmá českých politiků. Nejsem vyloženě aktivista, ale rád se účastním významnějších akcí,“ napsal o sobě.

Autorem vítězného snímku zpravodajské soutěže Czech Press Photo je fotograf Michal Šula z vydavatelství MAFRA. Šula, který fotí pro iDNES.cz a deník MF DNES, se svou fotografií zvítězil i v kategorii Aktualita mezi jednotlivými snímky (více o výsledcích Czech Press Photo 2016 zde).

V Praze čekali na příjezd čínského prezidenta jeho odpůrci, ale i příznivci:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue