Cyril Svoboda nepovažuje za chybu, že se KDU-ČSL nepodílí na populární vládě Jana Fischera.

Cyril Svoboda nepovažuje za chybu, že se KDU-ČSL nepodílí na populární vládě Jana Fischera. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Cyril Svoboda: Nejsme odnoží ČSSD, poplatky u lékaře vydrží

  • 76
Šéf lidovců Cyril Svoboda popírá, že KDU-ČSL pod jeho vedením dává svým chováním v parlamentu jasný signál o příklonu doleva, k ČSSD. V rozhovoru pro iDNES.cz Svoboda poprvé jasně říká, že sociální demokraté nemohou do voleb počítat s pomocí lidovců při rušení poplatků u lékaře.

Když jste byl před půl rokem zvolen do čela KDU-ČSL, jeden politik řekl: "Volba Cyrila Svobody dává naději, že lidovci už nebudou vnímáni jako křesťanská odnož občanských demokratů." Víte, kdo to byl?
Mohu jen odhadovat. Byl to asi někdo, kdo na tom má zájem, asi nějaký sociální demokrat.

Byl to Jiří Paroubek. Nechováte se teď někdy spíš tak trochu jako odnož sociálních demokratů? Poměrně často hlasujete v parlamentu s ČSSD a s komunisty.
Nejsme ani odnoží občanských, ani sociálních demokratů. Pro návrhy hlasujeme proto, když jsme o nich přesvědčeni a bohužel - nebo bohudík – dostávají také hlasy zleva. Třeba když jsme navrhovali omezení hazardu, podporovala nás levice a já se divím, že ne pravice.

Po vaší schůzce s Jiřím Paroubkem už někdy v červnu se mluvilo o možné strategické spolupráci mezi lidovci a ČSSD do voleb a možná i po volbách. Vy jste to pak popíral. Ale když se pak třeba ve Sněmovně hlasovalo o zákonu o šrotovném, hlasovali jste společně, a těch případů je víc.
Nešlo nám o šrotovné, ale o výši přídavků na děti a o zmírnění dopadů na propuštěné lidi v době finanční a ekonomické krize. Není žádná dohoda o strategická spolupráci s ČSSD. Já jsem se mezitím dvakrát podobně sešel i  s Mirkem Topolánkem, dokonce mezi čtyřma očima, abychom mluvili o tématech, která bychom mohli zvednout spolu . Například jsme hlasovali pro to, aby se snížila sazba DPH na restaurační služby, opravy kol a kadeřníky, ale tam pak ani nebyla plná podpora ODS. Ve Sněmovně bohužel teď není téma, na kterém by se našla většina našimi hlasy spolu s ODS.

"Když jsou pro i komunisté, co s tím mám dělat?"

Podle usnesení vašeho posledního sjezdu nemáte spolupracovat ani skrytě v uskupení opřeném o KSČM. Formalizované uskupení to sice nyní v parlamentu není, ale faktem je, že vašich společných hlasování s ČSSD a komunisty přibývá. Jak to vysvětlíte?
Co s tím mám dělat? Když chci něco prosadit, třeba omezení hazardu, tak pro to sháním většinu. A když pro to pak zvednou ruku sociální demokraté a komunisté, budu to považovat za správné. Ale není tu žádná dohoda mezi stranami, ve kterých věcech budeme spolu hlasovat.

Chcete, aby se ještě do voleb změnily zdravotnické poplatky? Socialisté na vás totiž hodně spoléhají a tvrdí, že tentokrát jejich omezení prosadí právě spolu s vámi.
My chceme prosadit jen to, co máme ve svém programu. Aby se při placení v lékárnách stanovila pevná sazba za recept, pevná marže na léky na recept, aby si jednotlivé lékárny nemohly dělat své vlastní ceny. A potom říkáme, že léky na banální nemoci by si lidé měli kupovat sami.

Co uděláte, když se bude hlasovat třeba o návrhu na úplné zrušení poplatků u lékaře, třeba pro děti do 18 let?
Já si myslím, že v této chvíli, tam kde poplatky jsou, je mají i děti platit, že se to nemá měnit.

Navrhli jste, aby se nesnižovala mateřská, s čímž počítá úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty. Stihne se to projednat ještě do konce roku, aby mateřská od ledna neklesla?
Předpokládám že ano. Hlasovat se o tom bude na příští schůzi, v režimu jediného čtení toho zákona, mělo by se to tedy stihnout. Myslím, že na tom bude dohoda všech, že i ODS to nakonec podpoří.

Jaký smysl mělo dohadování se na úsporném balíčku, když ho hned začínáte předělávat?
Stala se chyba, to se může přihodit. Je ale velká vůle tu chybu napravit.

Jaké silné téma chcete ještě do voleb zvednout kromě toho, že prosazujete omezení hazardu a kategoricky nesouhlasíte se stomiliardovou státní zakázkou na likvidaci ekologických škod?
Ještě je to boj proti korupci. Chystáme návrhy, které se týkají zprůhlednění vlastnictví akcií a účasti ve výběrových řízeních, aby ten, kdo zalže ve výběrovém řízení, tři roky nedostal zakázku. Chceme také prosadit protikorupčního agenta-provokatéra. Neopouštíme samozřejmě naše tradiční témata jako jsou ochrana života či podpora rodiny.

Byla by vám po volbách bližší spolupráce s ČSSD než s ODS?
My máme otevřenou možnost spolupracovat ve vládě se všemi kromě KSČM. Nebudeme ani ve vládě, která by se opírala o přeběhlíky.

Pokusíte se znovu nastolit téma církevních restitucí, které byly ve Sněmovně zablokovány v tomto volebním období?
Tak určitě, ten závazek najít spravedlnost tu je, ale v jaké to bude podobě, o tom se musí vést debata, protože jsem přesvědčen, že není vůle ani u ODS, ani u ČSSD, aby jakékoli restituce prošly.

"Vím, že mi všichni ve straně netleskají"

Abyste to vůbec mohli ovlivnit, musíte se do parlamentu dostat. Vaše preference ale v poslední době oscilují nebezpečně těsně nad hranicí propadu, nad pěti procenty.
Preference byly i v minulosti nižší, než jaký pak byl náš reálný volební výsledek. Já to ale neberu na lehkou váhu. Jsem přesvědčen, že čas, který do voleb máme, je nám ku prospěchu.

Ránou pro vaše preference byl určitě vznik TOP 09, kolik lidí vám tam odešlo?
Samozřejmě to mělo dopad. Nejde ale ani tak o to, kolik lidí odešlo, ale důležitější je, jací lidé to byli. Celkově jich bylo kolem 140, ale byli mezi nimi i lidé vlivní. Na druhé straně nám noví lidé přicházejí. Musíme to vzít jako fakt a vypořádat se s tím. Důležitější je, že od odchodu některých našich lidí do TOP 09 je KDU-ČSL vnitřně sjednocená.

Nepovažujete zpětně za chybu vaší strany, že se nepodílíte tak jako jiné parlamentní strany, které doporučily sobě blízké odborníky, na populární vládě Jana Fischera?
Není to chyba. Je poctivé být tam, kde je světlo. My bychom byli rádi ve vládě, která jasně říká, že je vládou politickou, vládou koaliční. Nezdá se mi poctivé říkat - my jsme nepolitická vláda. Třeba volba eurokomisaře jasně ukázala, že to je vláda koaliční, jen to není transparentní.

Před časem se proti vám ve straně ozvala kritika, když jste se ostřeji vymezil proti Fischerovu kabinetu a řekl jste, že byste nemuseli být pro rozpočet na příští rok. Kritizoval vás třeba váš europoslanec Jan Březina. Takže i po odchodu části lidí pryč z KDU-ČSL nemáte ve straně idylku.
Ta kritika ale velmi rychle, asi po dvou dnech, utichla. Nevidím žádnou širokou opozici ve straně. To neznamená, že všichni tleskají rukama a mají mě jako svého předsedu doma na obrázku. Jsme normální politická strana a bylo by divné, kdyby všichni byli nadšeni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video