Cyril Svoboda. Ilustrační foto

Cyril Svoboda. Ilustrační foto | foto: Michal Šula, MF DNES

Cyril Svoboda míří na post velvyslance v OSN

  • 160
Neúspěšný bývalý předseda lidovců Cyril Svoboda bude podle informací MF DNES velvyslancem České republiky při OSN. Je to jeden z nejprestižnějších diplomatických postů v zahraničí. Svobodu tak pravděpodobně čeká stěhování do New Yorku, kde Organizace spojených národů sídlí.

Jméno Cyrila Svobody se už otevřeně propírá v kuloárech. "Už jsem to slyšel. Navíc Cyril Svoboda se o toto místo zajímal už dřív," řekl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. A neopomněl dodat větu, kterou se vyjednavači budoucí koalice ohánějí už od voleb: "Ale všechny personální otázky se budou řešit až po červnu, předtím se vyjadřovat nebudu."

Někteří politici dokonce tvrdí, že Svobodovo jmenování už předběžně schválil budoucí premiér Petr Nečas (ODS). "Tyto úvahy jsem zaslechl, ale souhlas jsem nevyjádřil," reagoval Nečas.

Svoboda se ambicí netají. "Určitě bych takovou nabídkou nepohrdl," uvedl bývalý šéf KDU-ČSL, pod jehož vedením se strana poprvé po desetiletích nedostala do Sněmovny. Dodal, že s ním ale ještě nikdo oficiálně nejednal.

Nebyl čas, Svoboda "ministroval"

Svoboda se měl do New Yorku na českou ambasádu v sídle OSN stěhovat už v roce 2006. Domluvilo se to o rok dříve, když padl premiér Gross a vypadalo to, že skončí celá vláda ČSSD, ve které byl Svoboda za lidovce ministrem zahraničních věcí. Do té doby, od roku 1996, pracoval na ministerstvu jako zaměstnanec.

Jenže vládu ČSSD tehdy přebral Jiří Paroubek a Svoboda ve funkci ministra zůstal. A když získal ministerské křeslo i ve vládě Mirka Topolánka, bylo jasné, že do USA nepojede.

A tak se tehdy kvůli tomu do New Yorku z Washingtonu přesunul Martin Palouš, který byl od roku 2002 velvyslancem Česka ve Spojených státech.

Bylo to poměrně neobvyklé, protože po tak dlouhé misi se nepřejíždí "z úřadu na úřad", ale do Česka. "Byla to výjimka," vzpomíná Cyril Svoboda. Palouš na místě vydržel až do letoška, kdy mu mise končí.

Mohlo by se zdát, že místo velvyslance je pro Svobodu, který po neúspěchu KDU-ČSL ve volbách rezignoval na funkci předsedy strany, klasická politická "trafika". Není to ale úplně pravda. Vystudovaný právník Svoboda má totiž s diplomacií bohaté zkušenosti.

Kromě toho, že pozici ministra zahraničí zastával ve třech vládách, má v životopise také například funkci poradce premiéra pro problematiku lidských práv nebo členství v komisi Demokracie prostřednictvím práva při Radě Evropy.

Od roku 1996 byl dva roky hlavním vyjednavačem Česka pro vstup do Evropské unie. Poté pracoval jako náměstek ministra spravedlnosti a náměstek ministra zahraničních věcí. Jeho poslední vládní funkce byla ministr pro místní rozvoj.

A zatímco Svoboda míří za moře reprezentovat Česko, lidovce čeká hledání nového předsedy strany, který jim má pomoci "vstát z mrtvých" a za čtyři roky je znovu dostat do Sněmovny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video