Cyril Svoboda

Cyril Svoboda | foto: MF DNES

Cyril Svoboda dostal padáka z ministerstva zahraničí

  • 503
Expředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda byl propuštěn z ministerstva zahraničních věcí. Uplynul totiž rok, během kterého jej chránil zákon o platech ústavních činitelů. Podle něj nesmí zákonodárce propustit rok po jeho odchodu z parlamentu. Od nástupu TOP 09 na ministerstvo tam Svoboda nebyl vítaný.

Svoboda byl poslancem do 3. června loňského roku, doba, kdy jej chránil zákon, tedy vypršela před několika dny. "Ve čtvrtek už převzal výpověď, která začne platit od 1. července. Dvouměsíční výpovědní lhůta mu skončí 31. srpna," píše Právo.

Exministr a bývalý poslanec vyhazov považuje za křivdu a ohodnotil jej jako politickou mstu. "Je to vyhazov z důvodů politických, nic jiného v tom není. Jako v sedmdesátých letech," řekl Právu.

Dodal, že oficiálním důvodem výpovědi bylo závažné porušení pracovní kázně. Svoboda ji podle ministerstva zahraničí porušil tím, že si loni založil firmu s názvem Diplomatická akademie, což se neslučuje s jeho postavením státního zaměstnance. Podobné zařízení se stejným názvem navíc fungovalo i na ministerstvu.

"Důvodem odchodu Cyrila Svobody je závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů. Konkrétně skutečnost, že se stal jednatelem právnické osoby provozující podnikatelskou činnost, což zákoník práce výslovně zakazuje," řekla iDNES.cz Veronika Honcová z tiskového oddělení ministerstva zahraničních věcí.

Dodala, že ministerstvo zahraničí nepožádalo předsedkyni Sněmovny o souhlas s jeho propuštěním v roční ochranné lhůtě jako v případě Jana Schwippela.

Podle Svobody to není hlavním důvodem jeho odchodu. Loni v prosinci údajně o akademii svému zaměstnavateli řekl a nikdo mu nic nevytkl. "Nezakládal bych firmu, pokud by ministerstvo plnilo své povinnosti a umožnilo mi výkon práce," argumentoval Svoboda.

Třicet tisíc měsíčně za nic

Jakmile mu skončil poslanecký mandát a Svoboda nastoupil do funkce náměstka ministra, ministerstvo mu prý bránilo pracovat. "Nepřidělili mi na ministerstvu pracovní místo, stůl, počítač, nic. Mohl jsem tam být jedině tak na chodbě a dívat se, jak tam chodí lidi. Žádný úkol jsem nikdy nedostal. Jediný pokyn byl, ať tam nechodím," řekl Svoboda pro Hospodářské noviny.

"Od léta loňského roku procházelo ministerstvo kvůli úsporám reorganizací. Byl vyhlášen stopstav, tedy zákaz přijímání nových zaměstnanců a v průběhu podzimu a zimy z ministerstva muselo odejít 333 zaměstnanců. Na všechny uvolňované pozice byla vyhlašována výběrová řízení. Pan Svoboda měl možnost se do nich hlásit, včetně například místa ředitele Diplomatické akademie. To neučinil. Proto byl v jeho případě využit instrument překážky v práci na straně zaměstnavatele," dodala Honcová.

Do práce tedy Svoboda vlastně nechodil. Patřil nicméně do čtrnácté platové třídy a za svou "činnost" dostával zhruba 30 tisíc korun měsíčně.

Svoboda žádal o audienci u ministra, tu mu však podle jeho slov neumožnili. Ministerstvo tuto informaci popřelo. "Od nástupu ministra Schwarzenberga pan Svoboda nikdy nepožádal o přijetí u ministra, aby blíže specifikoval svůj zájem o konkrétní pracovní zařazení," vzkázalo tiskové oddělení.

Soudit o výpověď se prý nechystá. Plánuje učit na své Diplomatické akademii a plně se firmě věnovat.

O Svobodově odchodu z diplomatického resortu se mluvilo už loni s tím, že pro současného ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je Svoboda nežádoucí. Jeho zaměstnání mu o rok prodloužil právě zákon o platech ústavních činitelů.

Ten zaručuje všem poslancům a senátorům po výkonu mandátu návrat do své předchozí práce a rok "hájení", kdy nesmí dostat výpověď. Pokud přece jen odejdou, musí k tomu dát souhlas šéf Sněmovny nebo Senátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video