Počet mrtvých v Bangladéši stále stoupá. Cyklon mohl vzít život až deseti tisícům lidí, tvrdí tamní televize.

Počet mrtvých v Bangladéši stále stoupá. Cyklon mohl vzít život až deseti tisícům lidí, tvrdí tamní televize. | foto: Reuters

Cyklon zabil v Bangladéši možná až 10 tisíc lidí

  • 19
Bangladéšské úřady napočítaly už nejméně dva tisíce obětí cyklonu Sidr, který se ve čtvrtek přehnal přes jih země. Panují ale obavy, že se počet obětí vyšplhá až k deseti tisícům. Do rozsáhlých oblastí se ještě nedostala žádná pomoc, miliony lidí nemají vodu ani potraviny.

Podle Douglase Cassona Couttse ze Světového programu pro výživu se v nouzi ocitlo nejméně 900 tisíc rodin, což je kolem sedmi milionů lidí. Sidr smetl desetitisíce domů s bambusovými střechami.

Do prozatímní bilance nejsou započítány případné oběti na dvou stovkách ostrovů v Bengálském zálivu. Podle prezidenta bangladéšského Červeného půlměsíce může počet obětí stoupnout až na deset tisíc.

Mnozí z těch, co přežili řádění přírodního živlu, považují katastrofu za "boží soud".

V izolovaných regionech postupují záchranáři velmi pomalu, protože musejí odstraňovat vyvrácené stromy, které blokují cesty. Lidem hrozí smrt hladem a žízní.

"Ztratil jsem šest členů rodiny. Mám strach, že i my tři, co jsme zbyli, umřeme hladem. Nejedli jsme už několik dní," stěžoval si Sattar Gazim z obce Nišanbari, asi sto kilometrů od Dháky.

"Nemáme ani do čeho balit mrtvoly, abychom je mohli pohřbít. Těla plavou v řekách a jsou jimi poseta rýžoviště," líčil Gazim zpravodaji AFP. "K nám se nedostal žádný záchranář," dodal.

Humanitární pomoc je již na cestě
Do postižené oblasti přesto proudí humanitární pomoc, tuny potraviny a léků armáda dopravila svými vrtulníky. Evropská unie, Německo, Francie, Švýcarsko a Španělsko vyčlenily na pomoc miliony eur.

Podle humanitárních organizací mohla být statistika obětí daleko vyšší nebýt dobře fungujícího varovného systému, díky němuž se podařilo včas evakuovat údajně přes tři miliony osob do bezpečí.

Sidr se přihnal od Bengálského zálivu deltou řeky Gangy, která tvoří částečně hranici s Indií. Žijí zde tisíce rodin chudých rybářů. Zdejší vesnice byly vymazány z povrchu zemského. Nízko položené pobřežní oblasti zalila voda z pětimetrových přílivových vln hnaných větrem o rychlosti 250 kilometrů v hodině. - více zde

V pátek Sidr zeslábl a jako tropická bouře zamířil na severovýchod. Přehnal se i nad východní Indií, ale větší škody tam nezpůsobil. - více zde

Sidr je nejhorší bouře za poslední roky v Bangladéši, který má s přírodními živly četné zkušenosti. V roce 1970 zde silný cyklon usmrtil půl milionu lidí a další v roce 1991 zahubil kolem 140 tisíc lidí.

I kdyby počet obětí nebyl vyšší než v roce 1970 nebo 1991, hospodářské škody budou obrovské. V Bangladéši, jež je jednou z nejchudších zemí světa, žije 40 procent lidí s méně než jedním dolarem na den.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video