Cyklisté v Praze stále nemají kde jezdit

Praha - Navzdory usnesení zastupitelstva z dubna 1994 neexistuje v Praze síť cyklostezek. Tento problém se asi v nejbližší budoucnosti nepodaří vyřešit. Podle primátora Kasla je sice pro tento rok na cyklostezky vyhrazeno deset milionů korun, ale výstavbě stezek brání nevyjasněné majetkové problémy s pozemky. Cyklotrasy tak zatím stavějí jen městské části ze svého rozpočtu. Převážně jde ale jen o krátké úseky, jako například cyklostezka kolem Botiče, v příštích dnech otevřené trasy v Praze 12 a 6 nebo plánovaná stezka v Praze 11.

Současný stav výrazně odporuje zmíněnému usnesení magistrátu z dubna 1994, podle kterého mělo být vybudováno až čtyři sta kilometrů cyklistických stezek. Proti této situaci protestoují pražští cyklisté. Součástí protestu byla i demonstrativní jízda Prahou, kteroou organizovalo ekologické sdružení Děti země. Asi šedesát cyklistů jelo ve dvou pruzích magistrály a u magistrátu předali výzvu ke zlepěení stavu cyklostezek.

Podle zastupitele Miroslava Prokeše jsou cyklisté jedinými účastníky dopravy, kteří nemají vlastní infrastrukturu - např´íklad cyklistické pásy oddělené od ostatního provozu tak, aby cyklisté nikoho neohrožovali a sami nebyli ohrožováni.

Cyklostezky doposud vedou i jednosměrnými ulicemi nebo po silnicích s hustým provozem. "Stavbu cyklostezek propaguji v Praze už deset let. Jediným viditelným úspěchem jsou svislé směrovky," poznamenal Prokeš.

Podle pražského zastupitele Viktora Pázlera se vláda staví k otázce cyklostezek macešsky: "Vláda v rozpočtu vyčleňuje malé a v době Klausových úsporných balíčků dokonce žádné prostředky na stavbu metra a městského silničního okruhu. Moji podporu má také budování cyklistických stezek v Praze," uvedl Pázler.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video