(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Alkohol zaviní třetinu nehod cyklistů. Za pololetí jich zemřelo 26

  • 104
Čeští cyklisté se před jízdou často rádi posilní alkoholem. Policisté zjistili, že téměř třetina všech nehod, které cyklisté způsobili, jde právě na vrub alkoholu. Což je výrazně víc než u chodců nebo u řidičů aut. Za první pololetí při nehodách zemřelo 26 cyklistů, o tři méně než za stejné období loňského roku.

Například čtyřiapadesátiletý muž z Táborska spadl z kola v neděli kolem třetí hodiny ranní. Utrpěl otevřenou zlomeninu ruky a musel být urychleně převezen do nemocnice v Českých Budějovicích. Tím ale jeho příběh nekončí. Celá havárie byla totiž ve své podstatě náhoda. Cyklistovi v krvi kolovalo 1,67 promile alkoholu, takže ho pravděpodobně nemine mnohatisícová pokuta.

V prvním pololetí zemřelo při dopravních nehodách 26 cyklistů, tedy o tři méně než ve stejném období loni. Ve 30,3 procenta případů je důvodem řízení pod vlivem alkoholu. Stávají se tak velmi problematickou skupinou. Za nimi se umístili řidiči mopedů a chodci s 15,7 procenty, vyplývá z pátek zveřejněných statistik policie.

Přitom podle policistů již 0,8 promile alkoholu v krvi zvyšuje riziko dopravní nehody až třikrát. Cyklista k tomu musí ještě držet rovnováhu. Nebezpečí srážky je potom ještě vyšší.

Počet úmrtí při vážných nehodách klesá

„Počet řidičů, kteří pod vlivem alkoholu zaviní dopravní nehodu, z dlouhodobého hlediska sice mírně klesají, za alarmující však považujeme skutečnost, že až osmdesát procent řidičů, kteří pod vlivem alkoholu zaviní dopravní nehodu, nadýchá hodnotu vyšší než jedno promile. Tento stav přitom jednoznačně vylučuje způsobilost k řízení vozidla. Následky nehod zaviněných pod vlivem alkoholu nezřídka bývají tragické. Mějte proto stále na paměti, že alkohol ani drogy za volant nepatří,“ řekl ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch.

Během první poloviny letošního roku zemřelo na silnicích při vážných nehodách celkem 263 lidí, tedy o dva méně než ve stejném období loni. Podle policejních statistik ale narostl počet nehod z těžkými následky. V první polovině roku jich bylo 1 111, což bylo meziročně o 219 méně. Policie za 1. pololetí evidovala přes 43 tisíc nehod.

Mezi nejčastějšími příčinami dopravních nehod patří nevěnování se plně řízení. „Jde o nešvar, který je velmi častý. Řidiči usedají k volantu ve stresu, neodpočatí a věnují se i jiným činnostem než řízení,“ uvedl šéf dopravní policie.

U závažných nehod ale vítězilo jako příčina nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky. „To může znamenat například nedobrzdění v zatáčce spíš než překročení povolené rychlosti,“ vysvětluje Lerch. Druhou nejčastější příčinou závažných nehod je vjetí do protisměru.

Česku patří v rámci EU šesté místo

V rámci zemí Evropské unie patří dnes České republice z pohledu počtu nehod způsobených pod vlivem alkoholu šesté místo, ještě v roce 2010 to byla patnáctá pozice, uvedl vedoucí oddělení BESIP Martin Farář. Zatímco v Česku je alkohol příčinou každého desátého úmrtí na silnicích, v EU stojí za každým čtvrtým úmrtím.

Ačkoli se podle statistik pije v Česku hodně, tak podle Faráře zafungovala osvěta a nulová tolerance, kdy neexistuje žádná přípustná hladina alkoholu v krvi při řízení. Vliv mají rovněž i dopravní kontroly, kdy je od roku 2010 dechová zkouška na přítomnost alkoholu součástí každé standardní kontroly řidičů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video