Cvičení se zúčastnili i letci s vrtulníky, byť nejsou organickou součástí 4. brigády rychlého nasazení. Vrtulníky byly využity k nácviku průzkumu, přepravy či výsadků.

Cvičení se zúčastnili i letci s vrtulníky, byť nejsou organickou součástí 4. brigády rychlého nasazení. Vrtulníky byly využity k nácviku průzkumu, přepravy či výsadků. | foto: Armáda České republiky

Největší manévry za osm let. Česko má celou brigádu do operací NATO

  • 36
Mezi cvičeními z posledních let se manévry ve výcvikovém prostoru Hradiště vymykají. Přinejmenším svým rozsahem - v Doupovských horách se totiž chýlí ke konci největší cvičení české armády za osm let. Účastnilo se ho na pět tisíc vojáků. Složky čtvrté brigády získaly důležité osvědčení NATO.

Cvičení s názvem Strong Campaigner se ve vojenském újezdu Hradiště od 18. června postupně zúčastnilo celkem 4 900 vojáků s jedenácti sty kusy techniky včetně vrtulníků, tanků či obrněných vozidel. Druhé největší manévry od vzniku české armády v roce 1993 končí ve čtvrtek.

Velitelé vyslali do terénu Doupovských hor zejména složky 4. brigády rychlého nasazení. Výsledkem cvičení je osvědčení způsobilosti podle alianční metodiky zvané CREVAL (více níže vpravo v rámečku).

„Cvičení má prověřit schopnosti velitele a štábu 4. brigádního úkolového uskupení účinně velet podřízeným jednotkám bojové sestavy a především pružně reagovat a adekvátně se rozhodovat v návaznosti na aktuální vývoj na bojišti,“ řekl řídící cvičení a velitel pozemních sil generál Ján Gurník.

Metodika CREVAL

CREVAL je akronym pro Combat Readiness Evaluation, tedy hodnocení bojové připravenosti. Metodika umožňuje stanovit, zda je daná jednotka plně připravena k působení v operacích NATO.

"Členové NATO přijali alianční standardy ke sjednocení jednotlivých procesů výstavby, přípravy a certifikací úkolových uskupení včetně zabezpečení stejné úrovně bojové připravenosti a vycvičenosti svých jednotek a velitelství," říká generál Ján Gurník.

Dosud Česká republika do operací NATO vysílala jednotky založené na nižších úrovních než brigádní. Příprava celého uskupení nicméně neznamená, že by se Češi chystali drasticky zvýšit přítomnost v zahraničních operacích.

Česko se nicméně zavázalo, že 1. července 2014 bude mít k dispozici brigádní úkolové uskupení, jež dosáhlo takzvaných „plných operačních schopností“. Jinými slovy bude připraveno ke všemu, co můžou velitelé po uskupení zformovaném kolem brigády rychlého nasazení chtít.

Jolana Fedorková z generálního štábu pro iDNES.cz uvedla, že formace je určená především pro operace podle článku 5 Severoatlantické smlouvy - tedy situace, kdy je vojensky napadena jedna či více zemí NATO.

Cvičení se koná v době příprav státního rozpočtu na příští rok. Obraně by podle předběžných informací mělo připadnout 43,5 miliardy korun. Pokles výdajů z posledních let se tím zastavil, částka je však hluboko pod úrovní závazku členských zemí NATO i pod průměrem skutečných obranných výdajů členských států. Armáda odkládá akvizice, vojáci si část vybavení kupují sami. „Nedostatky ve výstroji jsou ostuda,“ připustil nedávno ministr obrany Martin Stropnický.

Vojáci cvičí i reakce na letecké a dělostřelecké útoky

Z celkem 4 900 vojáků ve výcvikovém prostoru Hradiště jich patří ke 4. úkolovému uskupení asi tři tisíce, dalšími účastníky jsou například síly „protivníka“. "Vojákům simulujeme situace, se kterými se mohou setkat v prostředí reálného nasazení,“ uvedla pro ČTK Jolana Fedorková.

Vojáci se už nechtějí nechat urážet na internetu

Server Armádní noviny před několika dny napsal, že jeden z příslušníků Aktivní zálohy podal na policii trestní oznámení kvůli výrokům v diskusi na facebookové stránce české armády.

Tam se na adresu vojáků vulgárně vyjadřoval uživatel „Jirka Pohl“, který psal, že „zelení mozci dnes nemají žádné ideály, bojují a vraždí za prachy“ a že „nemá k těmto prasatům žádnou úctu, nechť chcípnou za své prachy“.

Nevládní Spolek Vlčí máky poznamenal, že to je patrně první případ, kdy se v Česku někdo kvůli urážkám vojáků obrátil na policii.

Soudce Kamil Kydalka Českému rozhlasu řekl, že podobný případ by patrně řešil jako přestupek, za který by pisatel mohl dostat pětitisícovou pokutu. V případě výzev k ublížení by to ale mohl být i trestný čin.

Vojáci trénují například maskování, budování skrytých postavení, ničení cílů za pomoci předsunutých leteckých návodčích, incidenty s nástražnými výbušnými systémy, napadení kolony či velitelských stanovišť nepřítelem, výsadky z vrtulníků či střet s demonstranty.

Leccos by mohlo působit jako příprava na asymetrické konflikty, součástí cvičení ale jsou i scénáře známé z konvenční války, například reakce na letecké či dělostřelecké napadení.

Pro řadu vojáky 4. brigády nebylo hodnocení podle metodiky CREVAL novinkou, výsadkový prapor z Chrudimi jej absolvoval už v roce 2008. Certifikace má ale jen tříletou platnost a pokud nejsou dané jednotky otestované v ostré operaci, posudek zaniká a je třeba provést nový. Loni v říjnu tak chrudimští výsadkáři prošli tímto testem znovu a stejná zkouška tehdy čekala mechanizovaný prapor ze Žatce.

Nynější manévry však mají řádově důležitější výsledek: platné „razítko“ má celé úkolové uskupení na bázi čtvrté brigády. Tedy výrazně větší vojenská síla, než kterou Česku nabízelo Alianci dosud

Reakce na dění na Ukrajině? Nikoliv

Nebývale velké manévry nejsou odpovědí na eskalaci rusko-ukrajinské krize. "Cvičení jsme začali plánovat už v roce 2012, kdy vznikla námětová situace, která v žádném případě nekopíruje jakoukoliv aktuální krizi ve světě. Scénář byl dopracováván bez ohledu na dění na Ukrajině, jednotky jsou zasazeny do fiktivní situace ve smyšlených zemích," řekl iDNES.cz generál Gurník.

Během manévrů došlo podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové také ke dvěma nehodám. „V počtu 1 100 kusů techniky, který je během cvičení v provozu, se nejednalo o nic závažného. V prvním případě se vinou poruchy brzd u tahače tanku uvolnil tank z podvalníku, ve druhém se zasekl plynový pedál u vozidla Iveco,“ sdělila Růžičková iDNES.cz.

Nikdo z vojáků podle ní neutrpěl vážné zranění, s pohmožděninami a škrábanci se podrobili běžnému vyšetření v nemocnici a vrátili se na cvičení.

Po brigádě rychlého nasazení se na certifikaci připravuje i mechanizovaná brigáda z Hranic. "Úkolové uskupení na bázi 7. brigády projde obdobným procesem v roce 2018 a stane se sekundárním brigádním úkolovým uskupením těžkého typu," sdělil iDNES.cz generál Gurník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video