Arif Salichov, žalobce v kauze Čunek, se svou stížností neuspěl.

Arif Salichov, žalobce v kauze Čunek, se svou stížností neuspěl. | foto: Václav Hubata-Vacek, MF DNES

Čunkův zachránce prohrává s policistou Šošovičkou 6:0

  • 230
Kdo slyšel před měsícem jihlavského státního zástupce Arifa Salichova, jak tvrdě kritizuje policistu Milana Šošovičku, který vedl vyšetřování korupční kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka, musel se zděsit. Šošovička podle Salichova zastrašoval svědky, byl podjatý a spis vedl účelově, aby mohl Čunka bez důkazů obvinit.

Kauza Jiří Čunek

Salichov pak Čunkovo stíhání zastavil a všichni měli za to, že Šošovičku čeká "žalář". Teď se ukázalo, že se ani jedno ze Salichovových obvinění neprokázalo.

Řečí sportovních komentátorů by se dalo říct, že Salichov utrpěl drtivou porážku. Souboj mezi Šošovičkou a Salichovem totiž skončil 6:0.

Inspekce ministra vnitra prověřovala ze Salichovova podnětu celkem sedm podezření z trestných činů. "V šesti bodech z celkových sedmi inspekce vyhodnotila jednání kapitána Šošovičky tak, že se trestný čin nestal," řekla mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková.

Sedmý bod se týká úniku informací z vyšetřovacího spisu. Ten ale nemá na svědomí Šošovička. Inspekce teď pouze zjišťuje, z jakých zdrojů části Čunkova spisu unikly.

Šošovička MF DNES řekl, že se šetření inspekce nebál. "Ničeho jsem se nedopustil. Čunkův případ jsem vyšetřoval tak jako každý jiný," prohlásil.

Šošovička u protikorupční služby nadále zůstává a dokonce se přihlásil do výběrového řízení, aby se dostal do vyšší platové třídy. Jestli ve výběrovém řízení uspěje, může dostat i vyšší hodnost.

Případ tak stále více ukazuje na to, že Salichov možné chyby při vyšetřování případu zveličil, aby na veřejnosti obstál se zastavením Čunkova stíhání. Kdyby se Čunek dostal před soud, což Šošovička navrhoval, mohla by padnout vláda.

Premiér Mirek Topolánek, jenž přivítal Čunkovo "zproštění viny" Salichovem, dal bez skrupulí najevo, že si ze závěrů Inspekce ministra vnitra nic nedělá.

"Já nevím, jestli zrovna inspekce je schopna dát nějaké definitivní stanovisko. Možná z jejich pohledu se ten policista ničeho nedopustil," řekl premiér. A dodal, že v případu udělali policisté i státní zástupci tolik chyb, že "by soudní jednání s Čunkem bylo zbytečné".

Vedle premiéra v tu chvíli seděl na tiskové konferenci ministr vnitra Ivan Langer a jen souhlasně přitakával. "Vzhledem k tomu, že existují pochybnosti, zda se ten policista nedopustil nějakého kázeňského pochybení, tak se věc postoupila ještě příslušným útvarům policie k prověření," řekl Langer.

Tím vyslal signál, že potrestání Šošovičky – byť malé – by mohlo ještě přijít. Těsně před tím přitom ministr vnitra a premiér hrdě oznamovali, jak budou bojovat proti korupci.

Topolánek a Langer představili společný projekt s nevládní organizací Transparency International. Zřídili totiž speciální protikorupční telefonní linku 199. Na ni mohou lidé, třeba i anonymně, volat tipy na korupční jednání úředníků, politiků či podnikatelů.

"Dva vyškolení operátoři poskytnou volajícím bezplatné právní rady a navrhnou jim, jak dále postupovat," řekl Topolánek. Co se stane, když lidé upozorní na možné korupční jednání členů vlády?

"Bude se postupovat jako v každém jiném případě," řekl premiér. Tedy bez rozdílu. Jestli si na takové vyšetřování po čerstvých zkušenostech z kauzy Čunek troufne nějaký policista, je ale ve hvězdách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue