Marcela Urbanová

Marcela Urbanová | foto: MAFRA

Čunkův podpis v omluvném dopise Urbanové je podle znalkyně pravý

  • 20
Podpis bývalého starosty Vsetína a někdejšího předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka pod omluvným dopisem, který jeho bývalé vsetínské sekretářce Marcele Urbanové předali Roman Vaškůj a Petr Šmiřák, je pravděpodobně pravý. Urbanová byla hlavní svědkyní v Čunkově údajné korupční kauze.

O pravosti podpisu je přesvědčena písmoznalkyně Jiřina Straková, která dnes svědčila u přerovského okresního soudu. Čunek již dříve prohlásil, že dopis nepsal.

"Je pravděpodobně pravým podpisem Jiřího Čunka, po srovnání s jeho autentickými podpisy," vypověděla písmoznalkyně. Ta jeho parafu srovnávala s šesticí podpisů pořízených během soudního líčení i staršími podpisy někdejšího expremiéra. "Já jsem neshledala nic, co by mě přesvědčilo, že by to měl být padělek," doplnila. Připustila ale, že písmoznalectví je metoda vždy do jisté míry subjektivní. Prohlášení znalkyně tak nahrává tvrzení Urbanové, které viní Čunka z korupce.

Urbanová na policii vypověděla, že viděla, jak Čunek ještě jako starosta Vsetína v roce 2002 převzal půl milionu korun od realitní společnosti H&B Real. Urbanová v té době pracovala jako Čunkova sekretářka. Na základě její výpovědi pak policie Čunka obvinila z přijetí úplatku.

Podle obžaloby se Vaškůj a Šmiřák pokusili Urbanovou na konci února ovlivnit, aby svou výpověď stáhla. Za to jí muži údajně nabízeli různé výhody včetně luxusní dovolené. Obžalovaní vinu odmítají s tím, že šlo pouze o provokaci, která měla poukázat na nevěrohodnost Urbanové.

Podle obžaloby přišli obvinění za sekretářkou v březnu 2007 mimo jiné i s omluvným dopisem, který byl napsán na papíře s hlavičkou ministerstva pro místní rozvoj, jehož byl Čunek tehdy šéfem. Omluva je navíc podepsána jeho jménem. Čunek už dříve u soudu připustil, že vypadá jako jeho.

Zlínský podnikatel raději zmizel

Z obou obviněných se dnešního líčení účastnil pouze Šmiřák, kterého eskorta přivezla z vazby. Zlínský podnikatel Vaškůj chyběl už na předchozích líčeních. Řízení je proti němu vedeno jako proti uprchlému a nepodařilo se jej dopadnout, přestože na něj byl vydán evropský i mezinárodní zatykač.

Žádné zprávy o něm neměl ani jeho obhájce, který před soudem řekl, že s ním naposledy komunikoval prostřednictvím elektronické pošty po minulém soudním líčení.

Šmiřák před soudem od začátku líčení nevypovídá. "Nemám, co bych k tomu dodal. Vše jsem uvedl v přípravném řízení," řekl dnes soudu.

Soud si nakonec vyžádal předložení dalších listinných důkazů a jednání odročil na listopad, kdy už by mohl padnout rozsudek. "Myslím si, že žádné rozsáhlejší dokazování už prováděno nebude, čili snad lze očekávat skončení věci," zdůvodnil soudce Jiří Barbořík. Pokud budou obvinění uznáni vinnými, hrozí jim tři až osm let vězení.

,

Video