Jiří Čunek byl ze zvolení evidentně šťastný. | foto: Radek Miča, MF DNES

Čunek usedl do čela lidovců s vysněným místopředsedou

  • 2462
Mimořádný sjezd KDU-ČSL skončil. Delegáti zvolili zbrusu nové vedení, kterému vévodí senátor Jiří Čunek. Hladce porazil Vlastu Parkanovou, Jiřího Karase i Adolfa Jílka. Prvním místopředsedou byl "na jeho přání" zvolen náměstek pardubického hejtmana Roman Línek, místopředsedkyní je i Parkanová.

ON-LINE REPORTÁŽ NAJDETE ZDE

SOUHRNNÝ ČLÁNEK Z PRVNÍ ČÁSTI SJEZDU

POVOLEBNÍ PROJEV JIŘÍHO ČUNKA

V KDU-ČSL se zrodil nový tým, který střídá staré vedení, zastoupené v minulosti Miroslavem Kalouskem a Janem Kasalem.

Delegáti se rozhodli pro radikální změnu, předsedou zvolili Jiřího Čunka a zároveň mu "vyhověli" ve výběru spolupracovníků.

Čunek získal 182 hlasů z 312, za jeho mandátem tedy stojí 58 procent hlasujících. Parkanová dostala 82 hlasů, Jílek 25, Karas 11. Parkanová ale nakonec získala většinu ve volbách místopředsedů, kdy jako jediná byla zvolena v prvním kole.

NOVÉ VEDENÍ KDU-ČSL
 PŘEDSEDA Sjezd KDU-ČSL v BrněJiří Čunek, senátor, starosta Vsetína
1. MÍSTOPŘEDSEDA Roman Línek na sjezdu KDU-ČSLRoman Línek, náměstek pardubického hejtmana
 MÍSTOPŘEDSEDOVÉ

Sjezd KDU-ČSL v BrněVlasta Parkanová, šéfka poslanců KDU-ČSL

Stanislav JuránekStanislav Juránek, jihomoravský hejtman

Marián Hošek (vpravo) s Davidem Mackem na sjezdu KDU-ČSLMarián Hošek, šéf pražských lidovců


David Macek (vlevo) s Mariánem Hoškem na sjezdu KDU-ČSLDavid Macek, Mladý křesťanský demokrat

"Moc děkuju!" byla první reakce Čunka, který vzápětí jmenoval tým lidí, který by chtěl ve vedení.

Někteří navržení kandidáti na prvního místopředsedu vyšli Čunkovi vstříc a s odkazem na to, že mu nechtějí bránit v jeho představách, od kandidatury ustoupili. Zachovali se tak například poslanci Tomáš Kvapil, Pavel Severa i další.  

Sjezd KDU-ČSL v Brně

Čunek prohlásil, že si za prvního místopředsedu přeje náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka, který nakonec byl jednoznačně zvolen. V prvním kole 194:99 hlasům porazil jediného protivníka Karla Turečka.

Do vedení se nakonec dostal i jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, ačkoli kauza s údajným pokusem o jeho likvidaci téměř překryla samotné volby. - více o ní čtěte zde

Dalšími řadovými místopředsedy jsou spolu s Parkanovou šéf pražských lidovců Marián Hošek a představitel Mladých křesťanských demokratů David Macek.

Nový šéf: Nechci řezat hlavy
Nový předseda KDU-ČSL se věnoval ve svém prvním šéfovském proslovu programu strany. - celý projev najdete zde

"O něm není potřeba mluvit. Nemůžeme ho a také nikdo z kolegů ho nechtěl měnit," zdůrazňoval.

Zároveň vsadil na smířlivý tón, pochvalně se zmínil například o bývalém předsedovi Miroslavu Kalouskovi. Tedy muži, který otevřeně mluví proti němu.

"Někteří se mě ptají, proč je ve vyjednávacím týmu o vládě Mirek Kalousek a další. No přece to jsou tvůrci onoho dobrého programu," řekl Čunek.

Z jeho slov bylo rovněž cítit, že se snažil "uklidnit" ty delegáty, kteří byli vystrašeni jeho prohlášeními o tom, koho ve vedení chce či nechce.

Sjezd KDU-ČSL v Brně

"Nejde o to uřezat někomu hlavu, Mirek Kalousek i další zůstávají členy strany, dál s nimi počítáme, dál budou spolupracovat. Poslanecká sněmovna nemá lepšího makroekonoma, než Mirka Kalouska. O tom jsem zcela přesvědčen," oznamoval Čunek.

Čunek uslyšel o Romech hned po zvolení
Čunkovi ovšem nastaly horké chvilky hned po zvolení. Slovo si totiž vzala jedna z delegátek, která ho ostře kritizovala za to, jak vystěhoval Romy na Jesenicko. 

"Romové byli v noci deportování do míst, ve kterých se neumí vůbec orientovat. Do míst, kde je vysoká nezaměstnanost a obtížně dostupná školní docházka," tvrdila náměstkyně Olomouckého kraje Jitka Halámková.

Delegáti ovšem byli z jejího projevu značně v rozpacích, někteří na ni pokřikovali, a když skončila, zavládlo mlčení.

První místopředseda působí nevýrazně
Čtyřiatřicetiletý Línek je podobně jako Čunek ve velké politice nováčkem. Na první pohled působí nevýrazně, jeho projev na sjezdu byl ze všeho nejvíce "šedivý".

Roman Línek na sjezdu KDU-ČSL

"Všichni potřebujeme, abychom se zklidnili, zorientovali a rozhodli se skončit se všemi vnitřními nevraživostmi nebo dokonce nepřátelstvím. Ale navenek se musíme naopak opatřit novou dynamikou," prohlašoval.

O svým představách či pohledu na program toho mnoho neřekl, zůstal u obecných slov. "Co je cílem politiky KDU-ČSL? V mém pojetí to není pragmatismus, intriky či snaha být v každé vládě. Cílem naší politiky by měl být radostný a spokojený život občanů České republiky. Náš program by měl být programem lidí dobré vůle."

Předseda se těšil od začátku velké podpoře
Už při představování kandidátů na předsedu bylo jasné, že Čunek má mezi delegáty největší podporu. Byla patrná ještě než začal mluvit.

Ve svém proslovu přitom zdůraznil, že chce, aby bylo změněno celé vedení strany. "Pokud tomu tak nebude, a já budu zvolen předsedou, tak z funkce odstoupím," upozorňoval delegáty.

Nakonec odcházel ze sjezdu poměrně spokojený a optimisticky naladěný.

"Všichni tady v sále zahyneme, pokud nám blaho občanů nebude přednější než naše vlastní blaho," varoval delegáty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video