Starostům došla s Čunkem trpělivost minulý týden, kdy se s ním setkali kvůli informacím o čerpání z fondů Evropské unie.

Starostům došla s Čunkem trpělivost minulý týden, kdy se s ním setkali kvůli informacím o čerpání z fondů Evropské unie. | foto: Dušan Tománek, MF DNES

Čunek nemá čas na práci. Má svou aféru

  • 383
Jiří Čunek musí čelit dalšímu obvinění: kromě toho policejního kvůli korupci nově ještě také politickému – a to kvůli paralyzovanému ministerstvu. Především hejtmani a starostové z ODS se zlobí, že Čunek je moc zaměstnán svou úplatkářskou aférou a nezbývá mu čas na resort.

Kauza Jiří Čunek

Místní rozvoj je pro ně přitom důležitý kvůli nejrůznějším dotacím.

"Jeho osobní starosti mu umožňují jen nejnutnější práci na úřadě, ale na další věci čas nezbývá. Dosud ještě ani jednou nepřišel, co je ve funkci, na jednání našeho výboru," říká poslanec ODS a šéf sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Tom Zajíček.

Většina ostatních ministrů se přitom už ve "svých" resortních výborech byla poslancům minimálně představit.

Starostům došla s Čunkem trpělivost minulý týden, kdy se s ním setkali kvůli informacím o čerpání z fondů Evropské unie. Mnoho nového se od něho však nedozvěděli.

"Pan ministr má hodně starostí s hledáním svých dokladů, ale tady je potřeba hlavně dohnat zpoždění ohledně čerpání peněz z Unie. Nesmí se divit starostům, že mu vyčítají otálení," říká středočeský hejtman a místopředseda ODS Petr Bendl.

Sedí na miliardách
Role ministra pro místní rozvoj je přitom mimořádně důležitá: řídí tok evropských peněz do republiky a jeho tým o tom vyjednává s Evropskou komisí.

A právě nyní má Česko coby nováček v EU před sebou možnost nejtučnějšího období, vždyť v letech 2007 až 2013 má nárok až na sto miliard korun ročně.

Čunek se kritice brání argumentem, že počátkem února mu vláda schválila plán, jak peníze z Bruselu čerpat. "Pracujeme na tom nepřetržitě. Vlastně doháníme zpoždění, které zavinily předchozí vlády ČSSD," říká Čunkův šéfporadce na ministerstvu Daniel Toušek.

Malicherné důvody
Částečně má pravdu, protože jednání s Bruselem protahují časté změny v čele resortu. Bývalého ministra Radka Martínka z ČSSD loni na podzim vystřídal Petr Gandalovič z ODS, aby po pěti měsících křeslo předal Čunkovi.

Každý nový ministr si s sebou přivede nové spolupracovníky, zatímco ti klíčoví znechuceně odcházejí. Naposledy ve čtvrtek: výpověď dal téměř po pěti letech šéf odboru evropských fondů Miroslav Daněk.

Ministr Jiří Čunek mu to rozmluvit nemohl – kvůli své kauze byl odpoledne na čtyřhodinovém výslechu u policie v Olomouci. Původně tam měl jít už ve středu, ale odmítl s vysvětlením, že se obával o diskrétnost. Nechtěl, aby před budovou na něj čekali novináři.

Zcela zbytečně, podle žalobkyně i policie měl Čunek zajištěnu diskrétnost a dobře to věděl. Odložení výslechu proto nebylo vůbec nutné a důvody byly malicherné.

Na Čunkovi koalice nepadne
Právě kvůli odkládaní výslechu se pod Čunkem nejvíc zatřásla vládní židle. Naštvalo to lidi v ODS, u zelených, a dokonce i Čunkovy lidovce.

Ti se dnes sjedou z regionů do Prahy na schůzi širšího vedení KDU-ČSL a budou řešit, jestli předsedu vyzvat k odchodu z vlády.

Otázce opozičních poslanců, kdy Čunka odvolá, musel ve čtvrtek ve Sněmovně čelit také premiér Mirek Topolánek. "V nejbližších dnech to nebude," prohlásil. (více zde) A zboří očekávaný Čunkův odchod celou vládu? "Já vás zklamu, na Jiřím Čunkovi koalice nepadne."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video