Čtyřkoalici povede Cyril Svoboda

Politická rada Čtyřkoalice se po třech dnech shodla na jménu svého lídra. Stal se jím překvapivě místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, i když nepatřil mezi tři kandidáty, kteří se měli ve Žďáru nad Sázavou o předsednictví v koalici utkat. "Je to velice pravděpodobné," potvrdil zprávu těsně před podepsáním dohody v telefonickém rozhovoru pro iDNES Svoboda.

VZESTUP CYRILA SVOBODY

- narozen 24. 11. 1956 v Praze
- 1976-1980 studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy
- 1990-1991 poradce místopředsedy federální vlády pro lidská práva
- 1991-1992 poradce předsedy vlády ČSFR Mariána Čalfy
- červenec 1992-květen 1993 náměstek ministra spravedlnosti ČR
20.6.1998-dosud člen Poslanecké sněmovny
- 1992-leden 1998 první náměstek ministra spravedlnosti ČR
- listopad 1995- dosud člen Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové (KDU-ČSL)
- 15.7.1996-2.1.1998 náměstek ministra zahraničních věcí
- 2.1.1998-22.7.1998 ministr vnitra ČR
- 29.5.1999 první místopředseda KDU-ČSL

ŘEKLI O NOVÉM LÍDROVI

Miloš Zeman, premiér a šéf ČSSD
Jsem přesvědčen, že
Čtyřkoalice vybrala svého nejschopnějšího člověka.

Karel Kühnl, šéf US
Cyril Svoboda z KDU-ČSL je lídrem neboli alternativním
premiérem Čtyřkoalice, my s ODA a DEU máme ve Čtyřkoalici ale stále většinu.

Ivan Langer, místopředseda ODS a sněmovny
Není tajemstvím, že pan Svoboda inklinoval spíš k ČSSD, ale myslím, že tak vystupoval, jen když se jednalo o stranu lidovou. Věřím, že spolupráce s námi není vyloučena.

Jan Ruml, senátor za US
Každý musel ve prospěch té společné věci něco obětovat. My jsme
museli obětovat Karla Kühnla, Jan Kasal musel
obětovat část své pozice v KDU-ČSL.

"Žádné straně se nepodařilo přesvědčit jiné, že její kandidát je ten pravý. Proto zvolila rada toto řešení," řekla zpravodaji iDNES mluvčí KDU-ČSL Denisa Chovancová.

Hledání lídra připomínalo maraton Čtyřkoaliční osmičlenná politická rada začala za hermeticky zavřenými dveřmi jednat v pátek a až včera večer mohla oznámit: Máme lídra.

Svoboda se sice původně o funkci lídra ucházel, ale lidová strana dala přednost méně známému Jaroslavu Kopřivovi.

Na lídra ještě kandidoval předseda Unie svobody Karel Kühnl a místopředseda ODA Michael Žantovský. Kühnl byl však nepřijatelný pro lidovce a Unie svobody naopak odmítala Kopřivu.

Průlom v jednání přineslo až narychlo svolané mimořádné jednání širšího vedení lidovců. Na stole se objevila nová varianta: lídrem nebude nikdo z trojice dosud známých kandidátů.

Složité a zdlouhavé jednání o tom, kdo podle průzkumů povede momentálně nejsilnější politické uskupení v zemi, se dalo předpokládat. Navíc měla volba trvat tak dlouho, než se vyjednavači domluví. Hlasovat se nemělo. Nejzažší termín si přitom Čtyřkoalice podle dohody stanovila na 31. ledna.

Plné znění  dohody stran Čtyřkoalice z 28. ledna 2001, ZDE

Kasal svolal do Žďáru výbor KDU-ČSL
Předseda lidovců Jan Kasal svolal v neděli odpoledne do dějiště jednání o budoucím lídrovi Čtyřkoalice - Žďáru nad Sázavou - celostátní výbor KDU-ČSL.

Kasal požádal  výbor, aby rozšířil původní mandát lidoveckých členů politické rady, kteří šéfa opozičního uskupení vybírají.

Důvodem svolání výboru bylo podle právě to, aby dalo širší vedení KDU-ČSL radě souhlas k volbě Cyrila Svobody.

Čtyřkoalice si dala na volbu lídra limit
Mluvčí KDU-ČSL Denisa Chovancová ještě odpoledne nemohla potvrdit, že lídr Čtyřkoalice bude znám ještě během neděle.

"V sobotu se kandidáti představili a nyní se stále jedná. Je tu ovšem vidět snaha, aby byl kandidát vybrán ještě dnes," řekla zpravodaji iDNES v neděli odpoledne Chovancová, která se volby účastní.

Výběr lídra připomínal volbu Papeže
Nikdo nepovolaný nemá na jednání přístup. Volba má trvat tak dlouho, než se politici na premiérovi stínové čtyřkoaliční vlády dohodnou.

Žďárské jednání si proto vysloužilo označení konkláve po vzoru volby papeže. Toho volí kardinálové, neprodyšně uzavřeni na jednom místě až do doby, než se shodnou na jméně nového papeže.

Také lídr Čtyřkoalice nemá být zvolen jen rozhodnutím většiny, ale má být vybrán na základě co nejširší politické shody. Jak dlouho bude Čtyřkoalice jednat, nelze zatím odhadnout.

Kdo se měl původně utkat o post
PŘEDÁKA ČTYŘKOALICE

Co o sobě řekli v on-line rozhovoru
KDU-ČSL Jaroslav Kopřiva "Dokázal bych řídit vládu"
UNIE SVOBODY Karel Kühnl Kromě politiky mluvil i o jídle
ODA Michael Žantovský "Věřím, že se na Kubu vrátím"
DEU - nemá kandidáta -
Lídra vybíralo osm členů vedení stran Čtyřkoalice
Místo jednání - Žďár nad Sázavou - je bydlištěm šéfa KDU-ČSL Jana Kasala. Ten spolu se svými místopředsedy Miroslavem Kalouskem a Cyrilem Svobodou zastupuje v politické radě lidovou stranu.

Tři zástupce v ní má i Unie svobody: vedle Kühnla jsou to místopředsedové Vladimír Mlynář a Hana Marvanová. ODA a DEU v radě reprezentují její předsedové Daniel Kroupa a Ratibor Majzlík.

Původní Kühnlovi protikandidáti Kopřiva a Žantovský do Žďáru rovněž přijeli, aby mohli být členům politické rady k dispozici k případným konzultacím.

Svoboda versus Kopřiva = Kasal

Svoboda se na rozdíl od Kopřivy angažoval v krizi kolem České televize, když se postavil na stranu vzbouřených zaměstnanců; jeho stranický kolega se k celé situaci prakticky nevyjadřoval.

Výhradám, že je málo mediálně známý, musel Kopřiva čelit již od své nominace. On sám na to ještě krátce před zasedáním politické rady reagoval s tím, že pokud existuje požadavek na novou tvář v politice, nelze zároveň chtít, aby byla veřejnosti důvěrně známá.

V listopadu, když lidovci rozhodovali o svém kandidátovi na volebního lídra čtyřkoalice, dostal Kopřiva přednost jak na jednání celostátního výboru KDU-ČSL, tak na následné celostátní konferenci strany.

Svobodovi byli tehdy nakloněni zejména zástupci jeho domovské pražské organizace a lidovci z karlovarského kraje. Volbu nakonec rozhodly moravské regionální organizace strany, které se přidaly na stranu předsedy KDU-ČSL Jana Kasala a jím podporovaného kandidáta Kopřivy.

Kopřivovo zvolení vyvolalo vlnu spekulací, které naznačovaly, že nominace dosud nepříliš známého kandidáta je výsledkem vnitrostranických sporů mezi Svobodou a předsedou KDU-ČSL Janem Kasalem.

Kasal se boje o lídra čtyřkoalice vzdal a Kopřiva byl mezi komentátory i politiky ostatních stran vnímán jako zastánce Kasalovy koncepce v KDU-ČSL. Svoboda narozdíl od Kopřivy možnost napětí ve straně kvůli hledání kandidáta na lídra formace popřel.

Svoboda patří ve své straně k zastáncům spolupráce se sociální demokracií, již několikrát dal najevo, že považuje z hlediska programových priorit za reálnější spolupráci lidovců s ČSSD než s ODS.


Podrobný článek o boji v Unii svobody, který sváděli politici o to, kdo bude vybrán jako kandidát na předáka Čtyřkoalice, najdete ZDE. Boj v KDU-ČSL jsme mapovali ZDE.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video