Kvůli povinné výměně průkazů už letos na radnice přišlo kolem dvou set tisíc lidí.

Kvůli povinné výměně průkazů už letos na radnice přišlo kolem dvou set tisíc lidí. | foto: Lumír Schulz, MF DNES

Čtyři sta tisíc lidí si musí vyměnit občanku

  • 51
Velké pokuty nehrozí zdaleka jen lidem, kteří si včas nevymění starý "řidičák". Podobné to je i s občanskými průkazy. Čtyři sta tisíc lidí má stále občanský průkaz vydaný v roce 1998 nebo dříve, který bude platit už jen do konce letošního roku. Pokud nechají občanku propadnout, spáchají tím přestupek.

Teoreticky za to hrozí pokuta až deset tisíc korun. Přestupek úředníci snadno odhalí v okamžiku, kdy si opozdilec půjde doklad vyměnit.

"Pokud někdo přijde s propadlou občankou v lednu, dostane určitě menší pokutu než někdo, kdo přijde až za rok," říká mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Výměna by neměla přivodit takový kolaps na úřadech, jaký mnohde už zažívají řidiči. Lidí, kteří mají zastaralé občanské průkazy, je totiž dvakrát méně než těch, kteří mají staré řidičáky.

"Máme už zkušenosti z předchozích výměn, vždycky se to stihlo. I když je pravda, že lidé často všechno nechávají na poslední chvíli. Chystáme i informační kampaň," řekl Petr Vorlíček z ministerstva vnitra.

Kvůli povinné výměně průkazů už letos na radnice přišlo kolem dvou set tisíc lidí. Končí všechny občanské průkazy v podobě knížky i některé růžové karty s fólií.

Komu je přes 71, na úřady nemusí
Zastaralé občanky jsou "zákeřné" v tom, že je potřeba je vyměnit, i když je přímo na nich napsaná doba platnosti "bez omezení". Výměna je nutná, protože staré doklady nejsou strojově čitelné a obsahují méně ochranných prvků proti padělání. Jsou od ní osvobozeni jen důchodci narození před 1. lednem 1936. Výjimku prosadili poslanci jako úlevu pro seniory, z nichž mnozí kvůli svému zdravotnímu stavu mohou mít problém dojít na úřad.

Na rozdíl od řidičských průkazů nedokážou úředníci odhadnout, kolik lidí má zastarávající občanku v každém konkrétním městě, protože to je těžké zjistit z databáze. Nemohou tak lidi oslovit žádným osobním dopisem či se na případný nával adekvátně připravit a nasadit pracovníky navíc.

Člověk fakticky musí zažádat o výměnu do konce listopadu, protože výroba nové občanky trvá měsíc. Musí přinést svůj "starý" občanský průkaz a jednu fotografii. Žádat může zájemce nebo někdo jiný s jeho plnou mocí na kterékoli radnici s matrikou.

Pokud na současné občance nemá titul a chce ho tam mít, je třeba přinést vysokoškolský diplom. Za uvedení titulu se platí sto korun. K zapsání dětí do průkazu, které usnadní například cestování do ciziny, jsou zapotřebí zase jejich rodné listy. I za to se však platí sto korun.

S propadlým dokladem například nedostanete na poště doporučený dopis. Neplatnou občanku může nahradit na úřadě pas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Důchodci, Plná moc

Video