Davy Izraelců doprovázejí rodiče uneseného vojáka Šalita na pochodu židovským státem. (27. června 2010) | foto: Ariel Schalit, AP

Čtyři roky zoufalství: rodiče uneseného vojáka pochodují Izraelem

  • 26
Rodiče izraelského vojáka Gilada Šalita, který je od roku 2006 zajatcem palestinských radikálů, vyrazili na dvanáctidenní pochod ze svého domova na severu Izraele k sídlu premiéra Benjamina Netanjahua v Jeruzalémě. Chtějí tím vyvinout další tlak na vládu, aby vyjednala výměnu jejich syna za vězněné Palestince.

"Nebudeme již dál čekat doma. Izraelští vůdci musejí ukončit tuto smutnou ságu," řekl před zahájením akce vojákův otec Noam Šalit.

Předpokládá se, že k pochodu Šalitových rodičů a dalších příbuzných se připojí tisíce dalších Izraelců, mezi nimiž má být třeba i slavná izraelská topmodelka Bar Refaeliová, která je partnerkou hollywoodské hvězdy Leonarda DiCapria.

Šalitova rodina má v úmyslu utábořit se 8. července před Netanjahuovým sídlem, kde hodlá údajně setrvat až do vojákova propuštění.

Rodiče uneseného vojáka Šalita. Davy Izraelců je doprovázejí na pochodu židovským státem. (27. června 2010)

Rodiče uneseného vojáka Šalita. Davy Izraelců je doprovázejí na pochodu židovským státem. (27. června 2010)

Premiér novinářům sdělil, že pozve Šalitovy rodiče na osobní schůzku, jakmile se vrátí z návštěvy Spojených států, kde má 6. července jednat s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Nyní třiadvacetiletý Gilad Šalit, který má také francouzské občanství, byl unesen 25. června 2006 při přeshraničním útoku z pásma Gazy. K únosu se přihlásily Brigády mučedníka Izzudína Kásama, jež jsou ozbrojeným křídlem palestinského radikálního hnutí Hamas, a dvě další palestinské radikální skupiny.

Od té doby Hamas, jenž pásmo Gazy ovládá, nepovolil ani jednu návštěvu zástupců Červeného kříže u Šalita. Přistoupil jen na předání zvukové nahrávky a dvou dopisů v roce 2007 a videozáznamu v říjnu 2009.

Izrael reagoval na Šalitovo zajetí zahájením blokády pásma Gazy, která měla Hamas donutit k vojákovu propuštění. To se však nestalo a blokáda byla nedávno zmírněna v důsledku mezinárodního tlaku po krvavém útoku izraelské armády na námořní konvoj propalestinských aktivistů s humanitární pomocí, jenž se pokusil 31. května blokádu prolomit.

Šalitova rodina v uplynulých dnech vyjádřila zklamání, že vláda embargo zmírnila, aniž dosáhla vojákova osvobození.

Izrael a Hamas v minulosti vedly jednání o výměně vojáka za asi tisícovku ze sedmi tisíc Palestinců, kteří jsou v izraelských věznicích, zatím se ale nedohodly na podmínkách. Izrael se mimo jiné zdráhá pustit na svobodu některé vězně, kteří se podíleli na smrtících protiizraelských útocích.

Šalitův případ a veřejně sledované utrpení jeho rodiny silně zasáhlo mnoho Izraelců. Vojenská služba je totiž v zemi povinná a rodiny očekávají, že armáda udělá vše, co je v jejích silách, aby jejich syny ochránila.

Gilad Šalit

Starý snímek izraelského vojáka Gilada ŠalitaMilovník sportu a matematiky tráví v palestinském zajetí čtyři roky. Do Gazy ho odvedla skupina sestavená z několika frakcí: ozbrojeného křídla radikálního Hamasu a zřejmě i z ozbrojenců jinak umírněného hnutí Fatah. Do Izraele se dostali tajně vyhloubeným tunelem. Šalit se nechtěně stal celebritou i politickým problémem: jeho rodiče Noam a Aviva tvrdí, že politici dělali pro svobodu jejich syna málo. Jiní Izraelci ale míní, že Giladova výměna za radikály uškodí bezpečnosti jejich země. Gilad má izraelské i francouzské občanství. Unesen byl jako desátník, již jako zajatec byl povýšen na rotného. Navzdory zdravotním problémům sám požádal o zařazení k bojové jednotce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video