Čína odsoudila předního disidenta Sü Č'-junga ke čtyřem letům vězení

  • 13
Soud v Pekingu odsoudil předního čínského aktivistu proti korupci a za lidská práva Sü Č'-junga na čtyři roky vězení. Jde o nejvýznamnější proces s disidenty v Číně od roku 2009, kdy byl nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po odsouzen za „podvratnou činnost“ k 11 letům vězení.

Čínský režim dává verdiktem aktivistům najevo, že rozdrtí jakékoli snahy o podkopání vlády komunistické strany.

Právník a vůdce volného uskupení Nové občanské hnutí stanul před soudem ve středu. Rozsudek Süa shledal vinným ze "shromažďování davu s cílem narušit veřejný pořádek", oznámil dnes soud podle agentury Reuters. Sü vedl kampaň za to, aby děti z venkovských oblastí měli právo na vzdělání ve městech, a také požadoval, aby veřejní činitelé zveřejňovali své majetky.

Disidentův obhájce řekl, že se se svým klientem během dvou dní sejde, aby zjistil, zda se chce odvolat. "Řekl (před soudem), že poslední zbytky důstojnosti čínského právního systému jsou zničeny," řekl obhájce novinářům před budovou soudu, kde policie vytlačovala a šikanovala zahraniční reportéry.

Spojené státy vyjádřily nad odsouzením aktivisty "hluboké zklamání". Washington už po středečním procesu dal najevo znepokojení a vyzval k okamžitému propuštění Süa a další politických vězňů.

V rámci procesu proti členům Nového občanského hnutí začalo ve čtvrtek přelíčení s dlouholetým aktivistou Čao Čchang-čchingem, to bylo ale na 15 dní odloženo, aby si disident mohl vybrat nové obhájce. Čao čelí témuž obvinění jako Sü za to, že pořádal v Pekingu večerní setkání, jejichž účastníci diskutovali o kampani směřující k odhalení korupce na vyšších místech.

Soud v Pekingu nyní chystá líčení proti dalším pěti členům skupiny. Tři jiní byli souzeni už loni v prosinci hrozí jim více než deset let vězení.

Čína zadržela nejméně 20 aktivistů zapojených do tlaku na zveřejňování majetku veřejných činitelů. Podle vůdců aktivistů pracují pro toto hnutí stovky čínských občanů. Vláda proti hnutí, které chce poukazovat na korupci a problémy v rámci systému, začala bojovat před deseti měsíci.

"Je to nestoudný, ale bohužel předvídatelný rozsudek. Čínské úřady znovu daly přednost vládě strachu před vládou zákona," uvedla k verdiktu Roseann Rifeová z východoasijské pobočky organizace Amnesty International.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video