Premiéři zemí visegrádské čtyřky, Slovák Robert Fico, Polka Beata Szydlová,...

Premiéři zemí visegrádské čtyřky, Slovák Robert Fico, Polka Beata Szydlová, Bohuslav Sobotka a Maďar Viktor Orbán | foto: ČTK

Čtyři premiéři odmítli „minischengen“. Za uprchlíky to schytalo Řecko

  • 565
Vznik „minischengenu“ uvnitř Evropské unie je pro nás nepřijatelný, shodli se premiéři Česka Bohuslav Sobotka, Slovenska Robert Fico, Maďarska Viktor Orbán a Polska Beáta Szydlová. Všechny země trvají na lepší ochraně vnější hranice Schengenu, efektivní azylové proceduře a na přísném uplatňování pravidel pro registraci a snímání otisků prstů.

„Oportunistické návrhy na převratnou přeměnu současného Schengenu do takzvaných minischengenů v jakékoliv možné formě a rozsahu, a stejně tak přímé či skryté snahy o omezení volného pohybu jdoucí za právní rámec a ohrožující hlavní úspěchy evropské integrace, nejsou přijatelné. Tyto návrhy neřeší příčiny současné krize, ale pouze odvádějí politickou pozornost,“ uvádí se ve společném prohlášení premiérů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

„V rámci Evropské unie existují snahy o spolupráci jen mezi některými zeměmi Evropské unie. Schengen je velký závazek, my bychom chtěli tento prostor zachovat,“ prohlásil Orbán. Mechanismus kontroly národních hranic by měl podle něj zůstat v rukou národních států. Řecko podle něj není schopno splnit své závazky při kontrole schengenské hranice.

Fico: Nemůžeme zavírat oči, že někteří hranice hlídají laxně

I slovenský premiér Fico obecně zpochybnil schopnost některých zemí zajistit ochranu schengenské hranice. „Jsme připraveni jim pomoci,“ řekl Fico s tím, že země, o něž se jedná, by také měly unést oprávněnou kritiku. „Jednoduše nemůžeme zavírat oči a tolerovat, že jsou tu země, které důsledně nedodržují pravidla Schengenu a svojí laxností umožňují další a další příliv obrovského počtu migrantů, často bez kontroly, identifikace,“ prohlásil Fico, kdy mluvil o Řecku. „Evropa čelí takovým vážným výzvám, že skončila etika mlčení menších zemí nebo menších seskupení,“ řekl slovenský premiér..

Svým partnerům slovenský premiér oznámil, že Slovensko podalo žalobu na kvóty rozdělující uprchlíky mezi země Evropské unie. (více zde) Stejný postup zvolilo Maďarsko.

„Každá země si vyhrazuje v této věci právo na vlastní postup,“ řekl Sobotka. Česko, které bylo spolu s Maďarskem, Slovenskem a Rumunskem přehlasováno, když povinné kvóty pro rozdělení imigrantů z Blízkého východu a Afriky, když tyto čtyři země kvóty odmítly, se žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie rozhodlo nepodávat. A to přesto, že k tomu vyzývala část pravicové opozice, ODS a Úsvit, a ve vládě také šéf ANO Andrej Babiš. (více zde)

Setkání premiérů s jihokorejskou prezidentkou

Sobotka, Fico, Orbán a Szydlová se ve čtvrtek shodli, že všechny země takzvané Visegrádské čtyřky jsou připraveny nabídnout Francii po teroristických útocích v Paříži veškerou nezbytnou podporu a spolupráci. Evropa musí mobilizovat všechny prostředky proti terorismu.

Premiéři se v Praze setkali také s jihokorejskou prezidentskou Pan Kun-hje. Sobotka zdůraznil význam společné spolupráce s Jižní Koreou. Zdůraznil, že země Visegrádské čtyřky jsou po Německu pro Koreu druhým největším obchodním partnerem. Fico zmínil například možnost spolupráce zemí V4 s Jižní Koreou v oblasti jaderné energetiky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video